Kitekintő

Vadonatúj turistabusszal készül Amerika meghódítására a Mercedes-Benz

Bemutatta vadonatúj, kimondottan az észak-amerikai piac számára kifejlesztett távolsági modellcsaládját a Daimler Buses. A Mercedes-Benz Tourrider névre keresztelt újdonság álcázott prototípusáról készült kémfotókat tavasszal mi is közzétettük portálunkon. Az Egyesült Államokban és Kanadában egészen mostanáig nem forgalmaztak teljes méretű autóbuszt Mercedes-Benz márkanév alatt, így a cégcsoport képviseletét a Setra helyi igényekre szabott, felemás sikerű típusai látták el, amelyek utódlása már időszerű volt. A 2022 januárjától rendelhető „csillagos” turistabuszok bevezetésével a Daimler Buses újult lendülettel vághat neki Észak-Amerika meghódításának.

Az Európában népszerű és elismert, felső kategóriás buszgyártónak számító Setra tengerentúli bevezetését – így tíz év távlatából már kimondható – nem fogja a járműipar nagy sikerei között emlegetni az utókor. A neu-ulmi típusoknak nem sikerült hozniuk a remélt eladási darabszámokat, így most közvetlen utód helyett az anyacég típusainak adják át a stafétát. A kudarc oka a Németországban gyártott, így odaát import terméknek számító turistabuszok borsos ára mellett főként a látszatra sokat adó amerikai hozzáállásban keresendő, a Setra név ugyanis – dicső európai múlt ide vagy oda – nem volt kellően ismert az USA-beli magánfuvarozók körében. Ráadásul, mint utóbb kiderült, a márka tengerentúli felfuttatásával megbízott MCI sem éppen azon volt, hogy a Daimler Buses prémiummárkáját hozza helyzetbe a saját modelljei ellenében. Így aztán hiába kerültek új partnerhez a forgalmazói jogok 2018-ban, az időközben kiöregedő típusok eladásain már ez a lépés sem tudott érdemben lendíteni.

A tiszta lappal induló vadonatúj Tourrider előtt adott tehát a feladat: helyreállítani a Daimler-csoport buszos divíziójának megtépázott renoméját a lehetőségek hazájában, sőt, lehetőség szerint alaposan odapörkölni egyet a helyi konkurenciának. Az új modell egyértelműen az európai piacos Tourismo aktuális nemzedékével mutat szoros rokonságot, természetesen az amerikai ízlésvilághoz és szabályrendszerhez igazítva, és mindenekelőtt a gyártó reményei szerint jobban eladható háromágú csillaggal az orrán.

A Tourrider egyféle hosszváltozatban, kizárólag háromtengelyes kivitelben lesz elérhető. A jellegzetesen amerikai arányokkal megáldott utazóbusz a tengerentúlon megszokottnak számító 45 láb, azaz 13 716 mm hosszú távolsági típusok kategóriájába érkezik, amihez a helyi előírások által megkövetelt energiaelnyelő lökhárítók további 8 hüvelyket (203,2 mm) adnak hozzá, így ezeket is beleszámítva a jármű teljes hossza kerekítve 13 920 mm-re adódik. Az európai Tourismóhoz képest lényeges különbséget jelent a szemmel láthatóan rövidebb mellső túlnyúlás, amelyhez viszont nagyobb, 7315 mm-es A-B tengelytáv társul. A hajtott- és az utánfutó-tengely távolsága (1350 mm), valamint a hátsó túlnyúlás ugyanakkor milliméterre pontosan megegyezik a nálunk is kapható Tourismo L változatéval, megerősítve, hogy valójában annak műszaki adaptációjáról van szó. A Tourrider az amerikai előírások adta lehetőségekkel élve 2590 mm széles, magassága viszont kiviteltől függően 3685 vagy 3745 mm is lehet, amivel a Tourismo és a Közel-Keleten népszerű, magasabb építésű Travego között helyezkedik el.

Az új típus hátfala az európai testvérmodellekről származik, frontkialakítása viszont különbözik az agresszív élekkel megrajzolt, kamionlámpás Tourismo/Travego párosétól. Jellegzetes amerikai vonás többek között az 1-0-0 ajtóképlet, az osztott szélvédő, valamint az elöl narancssárga, hátul vörös színű 5-5 magassági fény. A karosszéria aerodinamikai optimalizációja a gyártó ígérete szerint érezhető fogyasztáscsökkenést tesz lehetővé.

A leendő vásárlók két felszereltségi szint közül választhatnak majd. A szerényebben felextrázott belépőmodell a Business, a luxusváltozat pedig a nem kevésbé hangzatos Premium fantázianevet kapta, előbbi a ComfortClass sorozatú Setra S 407 CC, utóbbi pedig a TopClass osztályt képviselő S 417 TC helyét veszi át a kínálatban. Az eltérő komfortfokozatú változatokat az Európában már bevett gyakorlatnak megfelelően kívülről is jól meg lehet majd különböztetni: az olcsóbb Business változat elöl-hátul egyaránt műanyag lámpafészekbe integrált spotlámpákkal rendelkezik, hátsó szélvédője helyén pedig egy feketére fényezett, trapéz alakú rácsos fedőpanelt találunk, amely a Mercedes-Benz marketingesei szerint a klasszikus amerikai izomautók formavilága előtt tiszteleg. A fényűzőbb Premium kivitel egyebek mellett 60 mm-rel megemelt padlószinttel, teljes értékű hátsó szélvédővel, a Citaro sorozattól megörökölt LED-es fényszórókkal, felső felfogatású, fényezett házas visszapillantó tükrökkel és gazdagabban krómozott hűtőmaszk-imitációval jelzi a magasabb presztízst. A Daimler Buses egyébként láthatóan nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy az új modellt a vásárlók és az utasok is egyértelműen Mercedes-Benz termékként azonosítsák, elkerülendő a Setra típusok tengerentúli fiaskóját.

A megrendelők a szokásos turistabuszos kiegészítők mellett kétféle utasülés-család és számtalan kárpitozás közül választhatják majd ki az igényeiknek megfelelőt. A Tourrider Business alapkivitelben a házon belül gyártott Mercedes-Benz Travel Star Eco, a Tourrider Premium pedig első osztályú, Luxline kárpitozású Travelline Xtra ülésekkel érkezik, opcionálisan üléspáronként 1-1 USB-csatlakozóval és 110 V-os aljzattal kiegészítve. A Tourrider fedélzetén igény esetén akár két kerekesszékes személy is szállítható, a beemelésüket szolgáló automata lift helytakarékos módon a jármű jobb oldalán, a B-tengely fölött kerül elhelyezésre. Emellett a prémium kivitel opciós listáján az utastér teljes hosszán végighúzódó Top Sky Panorama üvegtető is szerepel, a hosszabb távú utazásokhoz pedig akár minikonyha és toalett is kérhető – utóbbit a tengerentúli szokásoknak megfelelően a jármű végében, a padlószinten alakítják ki. A belső tér kellemes hőmérsékletéről 35 kW hűtőteljesítményű Eberspächer/Sütrak légkondicionáló gondoskodik, amelynek kondenzátor egységét amerikai módra a padló alá építik be a jármű bal oldalán, a B-tengely előtt. Ezen kívül a buszvezetőnek külön is jár egy 9 kW hűtőteljesítményű berendezés.

A motorkínálat terén nincs sok választási lehetőség, mindkét változat erőforrásaként a hathengeres, 12,8 literes, 450 lóerős (336 kW), 2300 Nm csúcsnyomatékú Mercedes-Benz OM 471 erőforrás szolgál. A motor common-rail befecskendezéssel rendelkezik, a befecskendezési nyomást az elektronikusan irányított X-Pulse nyomásfokozó befecskendezőrendszer állítja elő. A közös nyomócsőben a nyomás 1160 bar, a nyomáserősítővel ellátott befecskendező szelepek ezt emelhetik égészen 2700 bar tényleges befecskendezési nyomásig. Az OM 471 további jellegzetessége az aszimmetrikus turbófeltöltés, amelynek lényege, hogy három hengerből közvetlenül a turbófeltöltőbe vezetik a kipufogógázt, a másik háromból viszont az EGR-szelepen keresztül jutnak el a gázok a turbóba. Az erőforrást retarderrel egybeépített Allison WTB 500R automataváltóval párosították.

A Tourriderben egy modern autóbusztól elvárható módon vezetéstámogató biztonsági elektronikák egész sora áll majd a járművezetők rendelkezésére – sok közülük, mint például az ESP, a sávtartó asszisztens és az Active Brake Assist 5 (röviden ABA 5) nevű továbbfejlesztett vészfékasszisztens rendszer már alapáron jár. Az álló és mozgó objektumokat egyaránt felismerő aktív balesetmegelőző elektronika képes automatikusan állóra fékezni az autóbuszt ütközésveszély észlelése esetén. A rendszer rövid és hosszú hatótávolságú radarnyalábok segítségével vizsgálja a jármű előtti útszakaszt. Az ABA 5 távolsági radarja elsősorban a két nyomon haladó járműveket és akadályokat érzékeli, maximum 250 méter távolságig, a kerékpárosokat és motorosokat 160, a gyalogosokat pedig maximum 80 méterről képes észlelni. A rövid hatótávolságú radar maximális hatótávolsága 70 méter, amely a jármű előtti útszakaszt és az autóbusz mindkét oldalának környezetét ellenőrzi. Szintén alapfelszereltségként jár a típushoz a négy összekapcsolt kamerából álló 360°-os kamerarendszer. A közeli területet figyelő kameráknak köszönhetően lehetővé válik az autóbusz mind a négy oldalának, valamint a jármű és környezetének madártávlatból való megjelenítése a multimédia-rendszer kijelzőjén. Feláras extraként az eső-fény érzékelő, a távfény-asszisztens és elektronikus fékasszisztens (BAS) mellett a Tourriderhez is elérhető többek között a Sideguard Assist nevű oldalirányú holttérfigyelő és Attention Assist (ATAS) éberségfigyelő rendszer is.

.

Fotók: Daimler Buses

Címkék