Magazin

Bezuhantak az európai buszeladások és rosszul teljesített a hazai piac is

Mindösszesen két hónap alatt negatív tartományba fordultak az európai buszeladások számai, derül ki az Európai Autógyártók Szövetségének (ACEA) napokban közzétett legfrissebb, az Európai Unió 27 tagországában, az Egyesült Királyságban valamint az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA) tagországaiban, azaz Izland, Norvégia és Svájc piacán, a városi, helyközi és különjárati szektorban újonnan regisztrált, 3,5 tonna feletti össztömegű autóbuszok eladásainak alakulását 2022 január és szeptember közötti időszakban vizsgáló jelentéséből.

Míg 2022 első felében 4,9%-os növekedést volt tapasztalható a szegmensben az előző év azonos időszakához képest, addig augusztus végére már 5%-os csökkenés figyelhető meg a bázisidőszakhoz képest. Az elmúlt 8 hónapot felölelő időszak számait a júliusi és az augusztusi eladások döntötték be, mindkét hónapban 20% feletti volt a visszaesés az Európai Unió, és közel 20%-os a teljes európai piacon. Augusztus végéig 18 104 autóbuszt regisztráltak a piacon, csaknem ezerrel kevesebbet mint 2021 januárja és szeptembere között.

A négy fő uniós piac közül csak Spanyolországban nőtt jelentősen (+40,9%, 1216 darab) az autóbuszok értékesítése, Franciaországban 3163 darab és Olaszországban 1631 darab forgalomba helyezett autóbusszal kisebb visszaesés figyelhető meg, előbbinél 14,3%-os, utóbbinál 16,1%-os, a német piacon pedig 24% feletti volt az eladások (2463 darab) csökkenése, de még így is ebben a három országban helyezték üzembe a január és szeptember között az Európában regisztrált új autóbuszok felét. Az előző 8 hónapban a legjelentősebb növekedés Portugáliában volt tapasztalható, az ibériai országban 1 244  újonnan regisztrált buszt állítottak forgalomba, ami több mint 258%-os növekedést jelent a tavalyi 347 egységhez képest.

Forrás: ACEA

 

Az EU keleti tagállamaiban a magyar és a lengyel (-20%) piacot leszámítva szinte mindenhol kisebb-nagyobb növekedést, vagy stagnálást mutatnak a statisztikák, a cseheknél több mint 28%-os, Horvátországban  47,6%-os, Szlovákiában pedig közel 66%-os volt az eladások bővülése.

Ha a magyar piac statisztikáit vizsgáljuk, akkor azt látjuk, hogy közel 64%-os a hanyatlás az eladásokban. A mostani eredményen a még idén átadásra kerülő „volános” kocsik és a 135 darab BKV-s Mercedes-Benz Conecto sem igazán tud szépíteni, s már most borítékolható, hogy a 2022-es évet hazánk jelentős (akár 50% feletti) visszaeséssel fogja zárni. 2022 szeptemberéig mindössze 186 darab 3,5 tonna feletti össztömegű autóbusz kapott rendszámot, 329 egységgel kevesebb mint tavaly ugyanezen időszakban és csupán 30-al több mint 2022 első hat hónapjában.  A hatalmas visszaesés annak köszönhető, hogy a Volánbusz eddig magas fordulaton futó flottafiatalítási programja – ami az utóbbi 4 évben jelentősen kivette a részét a hazai buszeladásokból – a nehéz gazdasági helyzet miatt szemmel láthatóan megtorpant, s idén már nem is igazán várható nagyobb lendület a program folytatásában.

Tavaly Magyarországon összesen 1010 autóbuszt állítottak forgalomba, melyek jelentős hányadát az előző évekhez hasonlóan a Volánbusz Zrt. helyezte üzembe, s sokáig úgy tűnt, hogy idén még ennél is több autóbusz kerülhet majd a hazai utakra a Volánbusz flottamegújítási törekvéseinek köszönhetően. A társaság kommunikációjában több mint ezer autóbusz forgalomba helyezését ígérte az év végéig, ami természetesen már nem fog megtörténni. A Volánbusznál csak az elmúlt hónapokban összesen 410 idei beszerzésre betervezett autóbusz közbeszerzési eljárása hiúsult meg.

A társaságnak jelenleg három eredményesen zárult közbeszerzése van függőben 100 Credobus Inovell, 40 Mercedes-Benz Intouro M, valamint 50 háromtengelyes Volvo 8900-as megvásárlásáról, viszont a kormányzati hozzájárulás hiánya miatt a már megkötött szállítási szerződések még nem léptek hatályba. Pozitív fejlemény, hogy több forrásból származó információk szerint az említett szerződések engedélyeztetése célegyenesbe fordult, s jó eséllyel az összes megkaphatja a kormány jóváhagyását, viszont ebben az esetben is a megrendelt mennyiségnek csak a Credobusra eső része érkezhet meg idén, a Mercedes-Benz és a Volvo szállítások átcsúsznának a következő évre. Ami jelenleg biztos az idei Volán-beszerzések tekintetében, az év elején megrendelt 48 BYD villanybusz, valamint 164 darab CNG-üzemű MAN Lion’s City 12 C érkezése, de ezekből sem fut be az összes példány az év végéig.

Címlapkép: Garamvölgyi Gergő

Címkék