A regionális közlekedési központok integrációja során kikerülhetetlen kérdés volt, és egyúttal az egyik legnagyobb kihívást is jelentette az ily módon egyesülő Volánbusz járműparkjának állapota. Az ország közösségi közlekedésének ellátását a jövőben kizárólag egy versenyképes, jól felkészült vállalat végezheti, megújult buszállománnyal. A közép-európai szinten is ütőképes közlekedési vállalat felépítése nem csak az utazóközönség és szakma elvárása, de elengedhetetlen az állami cég piaci pozícióinak fenntartása és erősítése szempontjából is a közelgő piacliberalizáció után. Ezért a Volánbusz Zrt. és a társaság flottakezelője, a Volán Buszpark Kft. tavaly egy átfogó járműcsere-program elindítása mellett döntött, melynek keretében 2022-ig összesen közel négyezer darab autóbuszt vásárolnának. További cél a társaság részéről az, hogy egyetlen autóbusz életciklusa se haladja meg a 10-12 évet. Ezzel természetesen együtt jár a flotta átlagéletkorának radikális, 6 évre, vagy az alá való lecsökkentése is.
Az ambiciózus terv keretében 2022-ig összesen 3930 darab – dízel, dízel-elektromos hibrid, tisztán elektromos, illetve CNG-üzemű – regionális és városi kivitelű autóbuszt vásárolnának, ezzel az állami busztársaság teljes járműparkjának 60%-a újulna meg, a flotta átlagéletkorát pedig 9 év alá vinnék 2022 végéig, nyugdíjazva egyúttal a vállalat összes Euro 3-as, vagy annál alacsonyabb környezetvédelmi besorolású motorral szerelt autóbuszát. A középtávú, a következő 5-6 évre vonatkozó tervekben ezt a számot 7 év alá szeretnék szorítani, 2031 végéig pedig a 6 éves átlagéletkor elérése a cél, miközben egyre nagyobb szerephez jutnának az alternatív hajtásmódok is. A Volánbusz meglévő flottájának elavultságát mutatja, hogy a járműállományban a Credobus típusok után még mindig az Ikarus (1571 darab) a második leggyakoribb gyártmány, amelyet a Volvo, a Mercedes-Benz és az MAN követ a sorban. A társaság jelenleg mintegy 6800 darab autóbusszal rendelkezik, ebből 1000 darab helyi feladatokat lát el. Az idei évre tervezett beszerzéseket nem érinti a koronavírus-járvány okozta válság, így az autóbusz-csereprogram is azon fejlesztések közé tartozik, amelyet eredeti tervek szerint vihet véghez a Volánbusz és a Volán Buszpark.
Az eddigi közbeszerzések révén 2018 óta a két cég együttesen 705 új autóbuszt állított forgalomba országszerte. Ezen kívül további 134 megrendelt jármű – 15 darab háromtengelyes, alacsony belépésű Volvo 8900 LE, 29 darab Neoplan Tourliner turistabusz, valamint 90 darab városi kivitelű, alacsonypadlós Mercedes-Benz Conecto G csuklós autóbusz – leszállítása jelenleg is folyamatban van, illetve már be is fejeződött. A háromtengelyes buszok esetében a Volánbusz és a Volvo Hungária még januárban kötött megállapodást a nagy befogadóképességű szóló járművek leszállítására, és bár az időközben Európát is elérő koronavírus-járvány miatt a gyártó vis maior helyzetet jelzett, a buszokat végül sikerült minimális csúszással átadni a megrendelőnek. A 29 darab kéttengelyes, prémiumkategóriás Neoplan Tourliner beérkezése előreláthatólag július végére vagy augusztus közepére csúszik. A Mercedes-Benz Conecto G csuklósok leszállítása az eredeti ütemterv szerint szeptemberben kezdődik, az utolsó darabok átadása pedig novemberre várható. Emellett a Volán Buszparknak és a Volánbusznak jelenleg is folyamatban van két, összesen 204 darab elővárosi csuklós autóbusz beszerzésére kiírt tendere, amelyek jelenleg bírálati szakaszban tartanak.
A már futó járműbeszerzések mellett további négy eljárás áll előkészítés alatt, ebből három már előrehaladott állapotban van, ez összesen 574 darab autóbusz beszerzését jelenti. Ezek a közbeszerzések 79 darab kéttengelyes normál padlómagasságú, 412 darab kéttengelyes alacsony belépésű, 50 darab háromtengelyes és 33 darab turistabusz beszerzését irányoznák elő az idei évre.
Mindezeken kívül az alternatív hajtások felé történő nyitás jegyében a társaságnál megkezdődött egy 114 autóbuszból álló gázüzemű flotta beszerzésének előkészítése is. Ez a pályázat is várhatóan még az idei évben kiírásra kerül, hasonlóan a szintén napirenden lévő 10-20 darabos villanybusz-tenderhez – ez a viszonylag kis léptékű beszerzés elsősorban a tapasztalatszerzést szolgálja. A társaság jelenleg egy darab elektromos buszt üzemeltet Salgótarjánban, s további egy darab villanybusz beszerzése van folyamatban Komáromba a Határon átnyúló közösségi közlekedési szolgáltatások javítása Észak- (SK) és Dél-Komárom (HU) között című projekt keretében.
Az idei és a 2021-re előirányzott közbeszerzésekkel a jövő év végéig közel 1500-1600 új autóbusz vásárlását tervezi a Volánbusz, illetve a Volán Buszpark. Pozitívumként értékelendő, hogy a jövőben nem csak a beszerzési ár, hanem az élettartam-költség is hangsúlyosabb szerepet kap majd az ajánlatok elbírálásakor. Tavaly még csak ún. szűkített élettartam-költséget vettek figyelembe a kiértékelés során (ez főként a 10 évre vetített üzemanyag-költséget jelentette), ebben az évben viszont mindezt már az alkatrészköltségekkel is kiegészítik, amivel hosszú távon hatékonyabb működést szeretne elérni az állami busztársaság.
Címlapkép: Volánbusz Zrt.