Egyéb

Megújuló Volán járműpark a piacnyitás árnyékában

A regionális közlekedési központok integrációja során kikerülhetetlen kérdés volt, s az egyik legnagyobb kihívást jelentette az egyesülő társaság autóbuszparkjának állapota. Az ország közösségi közlekedésének ellátását a jövőben kizárólag egy versenyképes, jól felkészült vállalat végezheti megújult járműparkkal. A Közép-Európai szinten versenyképes közlekedési vállalat felépítése természetesen összefügg a közelgő piacnyitással, de egyébként is elvárás az utazóközönség és a szakma részéről, s elengedhetetlen a vállalat piaci pozícióinak fenntartása és erősítése szempontjából.

A társaság flottájának elavultságat mutatja, hogy a járműállományában a Credobus után még mindig az Ikarus a második leggyakoribb gyártmány, amelyet a Volvo, a Mercedes és az MAN követ a sorban. A társaság jelenleg 5 500 darab helyközi, valamint 1 000 darab helyi feladatokat ellátó autóbusszal rendelkezik. A 12,99 év átlagéletkorú járműállomány rendkívül heterogén, a vállalat 22 különböző gyártmányt, azon belül is 189 típust üzemeltet, a magyar autóbuszok aránya meghaladja a 61 százalékot. A változatos összetételű járműpark üzemeltetése és karbantartása is nehézkes, több olyan típust üzemeltet a társaság, melynek gyártója már megszűnt, ez problémákat okoz az alkatrész utánpótlás területén. A 15 év feletti autóbuszok üzemeltetése pedig csak magas ráfordítással biztosítható. Az elmúlt időszakban elmaradtak azok a járműfejlesztések és járműcserék, amelyek indokoltak lettek volna. Az elmaradt beszerzések miatt a régiós társaságok kénytelenek voltak a túlkoros autóbuszok felújításával biztosítani a megfelelő flottát, ami konzerválta a korábbi állapotot: korszerűtlen, környezetszennyező járművek tovább üzemeltetését. Emellett a megelőző négy évben a járműpótlás nagyobb része használt járművekből valósult meg, az új járművek aránya nem érte el a 4 százalékot sem.

A Credobus Econell 12 típusból tavaly 120 darab állt forgalomba, idén év végéig pedig 240 darab érkezik a Volánbusz flottájába (Fotó: Volánbusz Zrt.)

A Volánbusz vezetése célként tűzte ki egy hosszútávon fenntartható, magas színvonalú szolgáltatás nyújtásra alkalmas flotta felállítását. Az idei évben 638 darab (+62 darab opcióban) autóbusz közbeszerzése zajlik, ebből 240 darab Credobus Econell és 112 darab Inovell átadása már meg is kezdődött. A 352 darab Credobusból 250 darab még idén beérkezik a Volánbuszhoz, a fennmaradó 102 darab pedig 2020 elején állhat forgalomba – a beszerzés értéke közel 21,8 milliárd forint. A Volánbusznak és a társaság flottakezelőjének, a VOLÁN Buszparknak, összesen megközelítőleg 32 milliárd forint értékben, további 303 darab csuklós és 16 darab háromtengelyes hosszú autóbusz beszerzésére meghirdetett közbeszerzési eljárása van jelenleg bírálati, 29 darab turistabusz beszerzésére irányuló pályázata pedig ajánlattételi szakaszban. Ezek az autóbuszok 2020 folyamán fognak forgalomba állni attól függően, hogy éppen hol tart az adott közbeszerzési eljárás. Ennek a 638 darabos beszerzésnek köszönhetően az átlagéletkor jövőre 12 év alá csökkenhet.

Ezzel párhuzamosan a Volán Buszparknál újabb 925 darab autóbusz beszerzésének előkészítése zajlik. Az autóbuszok beszerzésére vonatkozó közbeszerzési eljárásoknak  megjelenése az idei év végén, jövő év első negyedévében várható, az autóbuszok szállítása pedig jövő év végén, 2021 elején kezdődhet meg. Ezen pályázatok értéke megközelítheti az összesen 70-75 milliárd forintot is. A 925 darab beszerzendő új autóbusz között akár 150-200 darab sűrített földgáz-üzemű (CNG) jármű is lehet. Ezen kívül működési és működtetési tapasztalatszerzés céljából elektromos autóbuszokat is terveznek vásárolni ebben a kiírásban. A már meghirdetett, s az elkövetkezendő időszakban kiírásra kerülő eljárásoknak köszönhetően 2021 év végéig közel 1600 darab új jármű érkezhet a Volánbuszhoz.

A Volánbusznál a beszerzések során elsősorban új járművek flottába állításával számolnak, a használt beszerzések aránya nagyságrendileg kisebb lesz (Fotó: Volánbusz Zrt.)

További cél a társaság részéről az, hogy ne a járművek átlagéletkora legyen 13 év, hanem az, hogy egy autóbusz életciklusa ne legyen több, mint 10-12 év. Ehhez persze szükséges az átlagélatkor radikális csökkentése 6 évre, vagy 6 év alá. A Volánbusz ezért éves járműcsere programot indított, 2022-ig összesen 3 930 darab autóbusz beszerzését tervezi, ezzel a vállalat teljes járműparkjának 60 százaléka lecserélődhet, s az átlagéletkor 9 év alá csökkenhet. A középtávú, a következő 5-6 évre szóló tervekben ezt a számot 7 év alá szeretnék vinni, 2031 végéig pedig az 5,73 éves átlagéletkor elérése a cél. A Volánbusz vezetése évente közel ezer járművet kíván vásárolni, így hosszabb távon 10 éves átlagéletkort lehetne elérni a szektorban.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium a piacnyitással egyidejűleg hét nagy és hét kisebb hálózatot tervez kialakítani

A mostani erőltetett tempójú buszbeszerzések egyik ösztönzője az ágazat piacnyitása. Ezek a beruházások elengedhetetlenek ahhoz, hogy a Volánbusz fel tudja venni a versenyt a külföldi, hasonló szolgáltatókkal. A Volánbusz helyközi személyszállítási közszolgáltatási szerződései 2019. december 31-én lejárnak. A szerződések lejárta után, a megrendelő szükséghelyzeti kijelöléssel a Volánbuszt bízza meg a közszolgáltatási feladatok ellátásával még további két évre, 2021. december 31-ig, illetve a pályázatok sikeres lezárásáig (ha a tendergyőztes hamarabb kihirdetésre kerül). A közúti személyszállítási közszolgáltatások megrendelését szolgáló pályázatok várhatóan december végén fognak megjelenni. Az ilyen jellegű tendereken általában 6 hónap felkészülési idő van arra, hogy a pályázatokat az ajánlattevők elkészítsék és benyújtsák.  Az Innovációs és Technológiai Minisztérium  még tavaly év végén előzetes tájékoztatókat tett közzé a közszolgáltatási szerződésekre vonatkozóan, melyekből kiderült, hogy azokat 120 hónapra tervezik megkötni 2021. január 1-jétől, de ha addig nincsenek győztesek, akkor 2021. december 31-ig köteles a Volánbusz a közszolgáltatási tevékenységet ellátni.

Címlapkép: Soós Botond