Kitekintő

A Hess innovatív megoldásokkal felvértezett kísérleti elektromos buszt tesztel Solothurnban

A svájci Carrosserie Hess AG a zürich-i ETH egyetem, a Berni Műszaki Főiskola és a helyi közlekedési cég bevonásával egy kísérleti projekt keretében egy új, innovatív technológiákat alkalmazó lighTram elektromos buszt tesztel Solothurn régióban. A jármű „mobil laboratóriumként” fog működni, és egy olyan kutatási projekt részét képezi, melynek célja, hogy különböző új fejlesztéseket teszteljenek a kísérleti jármű segítségével, ilyen például a hőszigetelés és az energiahatékonyság. A jármű novembertől két helyi vonalon fog közlekedni valós üzemeltetési körülmények között. A projekt a résztvevők szerint egyedülálló lehetőséget nyújt a jövőbeni elektromos modellek fejlesztésére.

Az autóbusz és a benne alkalmazott fejlesztések még nem rendelkeznek sorozatgyártású státusszal, azaz a fejlesztések csak a kutatási projekt részét képezik. A tesztfutások kapcsán érdemes megjegyezni, hogy a projekt fontos mérföldkő a Hess és a Busbetrieb Solothurn und Umgebung (BSU) társaság kapcsolatában, ugyanis a BSU azon kevés svájci üzemeltetők egyike, melynek flottájában eddig még nem közlekedett Hess gyártmányú autóbusz, első villanybuszait is a Scaniától szerezte be (nem kis felháborodást keltve ezzel a régióban, amely egyébként otthont ad a Hess főhadiszállásának is).

A kísérlet elsődleges célja, hogy olyan elektromos buszok és műszaki megoldások kifejlesztését segítse elő, amelyek nemcsak környezettudatosak, de maximális üzemi rugalmasságot és alacsony fenntartási költségeket is biztosítsanak a fuvarozók számára. A lighTram® 18 PLUG típusjelölésű prototípus megépítése során a gyártó a fenntarthatóságra összpontosított, s a Hess szerint a modern hőkezelési rendszerek, az energiahatékony hőszivattyúk, az új akkumulátor technológia, a digitális megoldások, valamint a könnyű karosszéria mind hozzájárulnak a jármű alacsony üzemeltetési költségeihez és kisebb környezeti terheléséhez.

A jármű alumíniumból készült karosszériája természetesen a Hess CO-BOLT® rendszerén alapul, ami nagy vonalakban annyit jelent, hogy a könnyű, de rendkívül erős vázszerkezet egymáshoz csavarozással rögzített extrudált alumíniumprofilokból épül fel. A technológia lehetővé teszi, hogy a súlyos akkumulátorokat, hűtőegységeket és más nagyfeszültségű berendezéseket a tetőre szereljék, ezzel is növelve a jármű biztonságát, mivel ezek az alkatrészek így távol maradnak a potenciális ütközési zónáktól.

A kísérleti járművet olyan innovációkkal szerelték fel, mint a Thermo-Protection technológia, ami az ajtóknál és belépési területeknél egy új légfüggöny-rendszerrel akadályozza a nem kíván hőcserét az utastér és a külső környezett között, javítva ezzel a fedélzeti klíma működését és hatékonyságát, az új intelligens hőkezelés, ami a hőszivattyúk segítségével optimalizálja az energiahatékonyságot, felhasználva a busz működése során keletkező hőt az utastér, a vezetőfülke és az akkumulátor temperálására, vagy éppen az újgenerációs, nagy energiasűrűséggel és hosszú élettartammal rendelkező akkupakk, ami az üzemeltetési igényekhez igazodva bővíthető, s emellett gyors tölthetőség is jellemzi. Az energiatárolók a maximális üzemi rugalmasság és energiahatékonyság érdekében tölthetők hagyományos plug-in csatlakozón keresztül, illetve tetőre szerelt töltőrendszerek segítségével is.

A hatékony működést digitális megoldások is támogatják. A Hess-Track felhőalapú távoli monitoring rendszer teszi lehetővé a flottafelügyeletet és a fontos járműadatokhoz való folyamatos hozzáférést, ezáltal a járművek működése valós időben követhető, és lehetővé válik a gyors hibaelhárítás is. A hő- és klímarendszer szükség szerinti szabályozása pedig az intelligens hőmenedzsment folyamatos adatgyűjtése és -elemzése alapján történik, biztosítva ezzel a maximális energiahatékonyságot és a rendszer hosszú élettartamát.

Címkék