A csődbe ment Van Hoolt felvásárló VDL korábban többször kongatta a vészharangot és bírálta az európai döntéshozókat a kínai buszgyártók megállíthatatlan európai terjeszkedésével kapcsolatosan, a holland gyártó ugyanis úgy véli, hogy a kínai cégeket segítő kínai állami támogatások okán versenyhátrányba kerülnek a saját piacukon. Mindezek tudatában viszont érthetetlen, hogy a VDL miért dobja el a Van Hool meglévő több száz darabos megrendeléseit és ügyfeleit, újabb lehetőséget kínálva ezzel a kínai gyártók további előretöréséhez.
A VDL közvetlenül a Van Hool felvásárlása után úgy döntött, hogy nem gyártja tovább annak nemrégiben kifejlesztett, troli-, hidrogén- és tisztán elektromos hajtással is elérhető A-sorozatát, valamint az Exqui.City fantázianevű BRT-típuscsaládot, több száz darabos rendelésállományról mondva le ezzel. A VDL most kereskedelmi szempontból látszólag öngyilkos akciót folytat, ugyanis döntése nyomán több európai üzemeltető is hoppon marad, és más alternatívák után kell néznie. Így tett a holland Qbuzz is, amely korábban 166 darab A-sorozatú két-, illetve háromtengelyes villanybuszt rendelt a belga cégtől az idén év végétől elstartoló holland koncesszióira. Mivel a céget szorítja az idő, ezért az a döntés született, hogy az európai gyártókhoz képest viszonylag gyorsan teljesíteni tudó kínai Yutongtól rendelik meg a flottát.
Bár magának a VDL-nek is lettek volna megfelelő saját típusai (az alábbi képen) a megbízásra, a hollandok semmilyen formában nem kívánják teljesíteni a korábbi Van Hool-megrendeléseket (pedig egy esetleges késedelmes szállítás miatt még kötbérrel sem lettek volna sújthatók). A Van Hool gyáraiban „megrekedt” járművek között számos európai üzemeltető járművei is megtalálhatók, például a Van Hool, az Alstom és a Kiepe Electric által közösen, Párizs részére gyártott 24 méteres elektromos duplacsuklós buszok egy része, az esslingeni rendeltetésű A-sorozatú trolibuszok, vagy éppen a fentebb már említett, Qbuzz által rendelt alacsony belépésű, helyközi jellegű villanybuszok is.
A Qbuzz szerint a Yutong két- és háromtengelyes elektromos buszai minőségben és felszereltségben is egyenértékűek lesznek a Van Hool le nem szállított járműveivel. A kínai buszokra már a szolgáltatást megrendelő közlekedésszervező is rábólintott, miután független szakértőkkel vizsgáltatta meg a Yutong típusainak alkalmasságát. A közzétett látványtervek alapján a holland üzemeltető leendő járművei a Yutong prémiumtermékként pozicionált U-sorozatából érkeznek majd.
Az R-net jelű vonalakra beszerzendő első 50 darab 15 méter hosszú háromtengelyes Yutong villanybusz a tervek szerint a jövő év elején, de mindenképpen 2025. július 1. előtt érkezik meg a Qbuzzhoz, és ha megfelelnek az elvárásoknak, akkor a szolgáltató megrendeli a teljes flottát. A koncessziókat addig a Qbuzz dízelbuszokkal fogja kiszolgálni, és mivel a Van Hool csődje miatt vis maior helyzet áll fenn, a társaság nem kap majd bírságot a késedelmes teljesítésért.