Kitekintő

Befejeződött a belga Van Hool felvásárlása

A VDL Groep keddi hivatalos bejelentése szerint a cégcsoport befejezte a tavasszal fizetésképtelenné vált nagy múltú belga buszgyártó, a Van Hool felvásárlását. A Van Hool buszgyártó részlegének átvételével a VDL 1600 munkahelyet ment meg a cég macedóniai és belga, koningshooikt-i üzemében.

A flamand ipar egyik vezető vállalatának számító Van Hool buszgyártó divíziójának átvételével a VDL összesen 1600 munkahelyet őriz meg, azonban ezek többsége a cég macedóniai üzemének munkavállalóit érinti. A VDL tulajdonába került mind a 2015-ben épült szkopjei gyár, mind pedig a hetvenes években létesített koningshooikt-i fő telephely is. A koningshooikt-i létesítményben a VDL 250 egykori Van Hool alkalmazottnak biztosít majd munkát, ők többek között az alkatrészgyártásban, az értékesítés utáni szolgáltatásokban, valamint beszerzési, fejlesztési és pénzügyi területen fognak dolgozni. A Van Hool tudásközpontja, kutató-fejlesztő részlege és az after-sales szolgáltatások maradnak Koningshooiktban, a buszgyártói tevékenység viszont innen teljesen átkerül az 1350 embert foglalkoztató észak-macedóniai üzembe, valamint a VDL belgiumi telephelyére. Az üzlet emellett magában foglalja az összes szellemi tulajdon, a tervezési jogok, a szoftverek, a berendezések és gépek, valamint a márkanév átvételét is.

A VDL csoport a Van Hool észak-amerikai kizárólagos forgalmazójával, az ABC Companies céggel (melyben a belga buszgyártó 38%-os tulajdonrésszel rendelkezik) is megállapodott, ennek köszönhetően a Van Hool autóbuszok jövője még további 10 évig biztosított lesz az USA és Kanada piacán.

A Van Hool tevékenységeit még nem integrálják a VDL meglévő buszgyártói tevékenységeibe, így tehát a Van Hool, igaz már a VDL égisze alatt, de egyelőre önálló buszgyártóként fog működni, saját portfólióval, piacokkal és márkanévvel. A VDL új tulajdonosként a Van Hool vonatkozásában a hírek szerint kizárólag a jövedelmező, prémiumkategóriás távolsági- és turistabuszok észak-macedóniai gyártására kíván koncentrálni, a nemrég bemutatott, kizárólag zéró emissziós hajtásmódokkal készülő városi A-sorozat gyártására a saját, friss fejlesztésű városi-elővárosi villanybusz-családja okán nem tart igényt.

A VDL-nek a Van Hool talpra állítása kapcsán nem lesz könnyű dolga,  ugyanis a buszgyártó tőkéje a csőddel közel 130 millió euróval, mindössze 6 millió euróra csökkent. A Van Hool csődjével az új tulajdonos mentesült a cég tartozásainak és a szerződésszegésekért járó különféle, akár több tízmillió eurós kötbérek megfizetésétől, így tiszta lappal indíthatja újra a cég termelési tevékenységét, nincs semmilyen kötelezettsége a korábban megkötött szállítási szerződések teljesítésére.

Címkék