ff8080818b4bdc02018b51032cba010a
Magazin

Az európai buszipart egyelőre nem védenék kínai villanybuszokra kivetett uniós vámokkal

Az Európai Bizottság június 12-én hozta nyilvánosságra a Kínából importált, teljesen elektromos autókra vonatkozó intézkedés-tervezetet, amely gyártónként eltérő mértékben, jelentős védővámokat vetne ki a Kínában gyártott elektromos járművekre. A lépésre a Bizottság szerint azért van szükség, mert a kínai elektromos járműgyártás, valamint annak ellátási lánca a versenyszabályokba ütköző, tisztességtelen állami támogatásokban részesül Kínában, ami hatalmas gazdasági károkat okoz az európai gyártóknak. Bár erre korábban már több európai buszgyártó is felhívta a figyelmet, az ideiglenes kiegyenlítő vámok kivetése azonban első körben nem vonatkozna a kilenc főnél nagyobb befogadóképességű elektromos autóbuszokra, továbbá semmilyen villanyhajtású haszongépjárműre sem.

A nehéz gépjárművek piacán a zéró károsanyag-kibocsátású járművek piaci térhódítása a buszszegmensben volt a legintenzívebb, míg az ilyen hajtásmódokkal szerelt autóbuszok eladásai 2017-ben még csak az összes buszeladás 1%-át tették ki, 2023-ban már több mint 18%-os részesedést értek el. Ebben az időszakban jelentek meg viszonylag olcsó termékeikkel a kínai székhellyel rendelkező gyártók az EU-piacán, s a kezdeti 10%-os piaci részesedésüket időközben közel 30%-ra növelték, ami azt jelenti, hogy tavaly már minden harmadik Európai Unió területén forgalomba helyezett elektromos autóbusz kínai eredetű volt.  A BYD és a Yutong után a közelmúltban olyan új belépők is akadtak, mint például a Zonson, a Zhongtong, vagy éppen a King Long.

Tehát nem csak a villanyautók piacán, hanem az autóbusz-szektorban is vannak hasonló aggodalmak, mivel az alternatív hajtásmódok elterjedésével egyidejűleg a kínai buszgyártók már most megkerülhetetlen tényezővé váltak Európában. A kínai terjeszkedéssel kapcsolatosan több, európai hátterű buszgyártó és az Európai Autógyártók Szövetsége (ACEA) – amelynek többek között a DAF Trucks, a Daimler Truck AG, a Ford Trucks, az Iveco Group, az MAN Truck & Bus, a Scania, a Volkswagen Commercial Vehicles és a Volvo Group is tagja –  is kongatta a vészharangot, mivel úgy vélik, hogy a kínai állami támogatások miatt versenyhátrányba kerülnek a saját piacukon. Úgy látják ugyanis, hogy Kína kihasználja hazai piacának méretét és alacsonyabb gyártási költségeit az európai riválisok leverésére.

file 2 1

A holland VDL szerint sem adottak az egyenlő feltételek a kínai versenytársak legyőzéséhez, és a verseny továbbra is tisztességtelen. Míg Kínának nagyon könnyű volt betörni az európai piacra, az európai buszgyártók ezzel szemben nem, vagy csak nehezen férnek hozzá a kínai piachoz. A VDL úgy látja, hogy az európai buszgyártó ipar fenntartása érdekében meg kell teremteni az egyenlő versenyfeltételeket, tisztességes mérkőzést kell játszani, ugyanazokkal a szabályokkal.

A tisztességes verseny lehetővé tétele és az egyenlő versenyfeltételek helyreállítása érdekében az ipar már évek óta szorgalmazza az EU fellépését, az ideiglenes kiegyenlítő vámok kivetése azonban továbbra sem vonatkozna erre a szegmensre. A szektor egyelőre kimarad az intézkedésből, sőt a könnyű haszongépjárművek, a nehéz tehergépjárművek, a motorkerékpárok, valamint a hibrid és plug-in hibrid járművek sem tartoznának a tervezet hatálya alá.

Címkék