Kitekintő

Nincs veszve minden, újraindultak a Van Hool-szállítások és marad a T-sorozat is

A jelek szerint az áprilisban csődbe ment Van Hool autóbuszos üzletágát felvásárló VDL-csoport a korábbi híresztelésekkel ellentétben mégsem hagyja veszni a legendás belga buszgyártó távolsági portfólióját – persze erre nem önszántából, hanem a Van Hool törzsvásárlóinak nyomására kényszerült rá. A holland cégcsoport a vevői visszajelzések hatására visszalépett korábbi döntésétől, miszerint a városi A-sorozattal együtt gyakorlatilag teljesen kivezette volna a forintban átszámolva milliárdos költségekkel kifejlesztett, két éve bemutatott T-sorozatot, valamint az alacsonyabb árfekvésű EX-szériát is a palettáról, és csak az észak-amerikai piacos, valamint a már viszonylag korosnak számító, 2011 óta kínált „másfélemeletes” Altano és emeletes Astromega termékvonalakat (TDX-modellek) tartotta volna meg.

A Van Hool T-sorozat választékát érintő tervezett megnyirbálás hátterében a VDL új, Vision Futura nevet viselő távolsági buszcsaládjának érkezése és az immár házon belülinek számító konkurencia felszámolásának terve állt. A hollandoknak azonban – vélhetően az üzemeltetői visszajelzések alapján – rá kellett jönniük, hogy a Van Hool távolsági modelljeinek piaci kivezetésével a márka visszatérő vásárlóinak jelentős részét elveszítenék, ugyanis ezen fuvarozóknál nem jelent alternatívát az új VDL Futura sorozat a jól bevált, megbízható, prémiumkategóriás Van Hool turistabuszok kiváltására.

A Van Hool T-sorozatának jelenlegi (csődhelyzet előtti) kínálata

A VDL korábban a Vision Futura közvetlen vetélytársainak számító Alicron, Acron és Astron modellek közepes méretű hosszváltozatait, egészen pontosan a T15 és T16 típusjelű kiviteleket száműzte volna a kínálatból, ám a holland cégcsoport korábban jelezte, hogy (biztos, ami biztos alapon) minden lehetőséget nyitva tart, és vizsgálja a Van Hool portfóliójában rejlő lehetőségeket. A piaci értesülések szerint, amelyek kiszivárgásával párhuzamosan újraindult a korábban megrendelt T-, és EX-szériák szállítása, a VDL a vártnál több távolsági modell gyártását folytatja a T-sorozatból, amelyekkel ráadásul a holland cégcsoport hosszútávon tervez.

Ezt az elképzelést támasztják alá az üzemeltetőkkel folytatott tárgyalások is, és bár a VDL hivatalosan továbbra sem közöl részleteket, a hollandok több vásárlónak is jelezték, hogy a T-sorozat háromtengelyes kivitelei mellett a kéttengelyes modellek is gyártásban maradhatnak az egykori észak-macedóniai Van Hool-gyárban, amelyet a VDL augusztus 14-én vett át hivatalosan.

A 2022 végén megjelent új nemzedék aktuális csúcsmodellje az emelt padlószintű, megnövelt csomagterű T17 Astron

A VDL hátraarcában jelentős szerepe volt a brit üzemeltetőknek, hiszen a szigetországban különösen népszerűek a Van Hool távolsági modelljei. Bár a VDL is jelen van ezen a piacon, a Van Hool termékeit preferáló helyi vállalkozások jó eséllyel nem tartottak volna igényt a megújult VDL Futurára, mint alternatív modellre, a VDL pedig nem kockáztatta meg ezt a piacvesztést, inkább engedett a potenciális megrendelők akaratának. A Van Hool buszok forgalmazását ezentúl a VDL Bus & Coach UK látja majd el, mivel a Van Hool UK átvétele nem képezte a felvásárlás részét. A Van Hool UK-re ugyanaz a sors vár, mint az anyacégre: a leányvállalatot felszámolják, a birtokában és/vagy annak vagyonkezelésében lévő összes tulajdon pedig a Koronára száll át.

A címlapkép illusztráció.

Címkék