Magazin

Pakson próbázik a komáromi BYD üzem csuklós B18-asa

A jelek szerint egy kisebb országjárásra indult a BYD komáromi gyárának kísérleti gyártású csuklós BYD B18-asa, ugyanis a miskolci próbafutásokat követően Paksra érkezett, s a hírek szerint hamarosan Pécsen is megjelenik majd utasforgalomban az első komáromi összeszerelésű BYD elektromos csuklós busz. A jármű a BYD Europe B.V.-vel kötött megállapodás alapján június 30-ig fog szolgálatot teljesíteni a Paksi Közlekedési Kft. hálózatán. A közlekedési cég közleménye szerint a busz már a nyolcadik gyártó tizenegyedik típusú tesztjárműve, amit a városnak a küszöbön álló flottabővítés előtt lehetősége nyílik testközelből megismerni annak érdekében, hogy megtalálja azt a típust, amely minden szakmai és utasigénynek megfelel.

Hazánkban jelenleg 72 darab BYD elektromos autóbusz teljesít szolgálatot, melyek Pécsen, Miskolcon, Tatabányán és a Volánbusz kötelékében már jelentős futásteljesítményt értek el, így immár gyakorlati tapasztalatokból sincs hiány a kínai gyártó hazánkban közlekedő szóló járműveinek üzemeltetéséről, melyek többsége a BYD komáromi üzemében került összeszerelésre. A legszélesebb körű hazai villanybuszos üzemeltetési tapasztalatok a BYD autóbuszaival kapcsolatosan állnak rendelkezésre; amelyek a Volánbusz és a miskolci MVK beszámolói alapján többségében pozitívak, mind az energiafogyasztás és a hatótávolság, mind pedig a rendelkezésre állás vonatkozásában.

Az elmúlt években itthon több BYD tesztbusz is megfordult, csuklós példány viszont csak egyszer érkezett, de a közel 3 évvel ezelőtti teszfutások végül félbemaradtak a francia összeszerelesű K11-es műszaki problémai miatt. A mostani próbafutások résztvevője már egy továbbfejlesztett, B-szériás, Komáromban összerelt kocsi, amely amellett, hogy kifejezetten bemutató céllal készült, technológia próbaként is szolgált a hazai csuklós BYD buszok sorozatgyártásának beindításához.

Maga a tesztbusz a BYD európai csuklós kínálatának rövidebb, 18,15 méteres, B18-as kivitelét képviseli, amely 600 mm-rel rövidebb a 18,75 méteres B19-es modelltől (a különbség a két karosszériaváltozat között egyébként a mellső tengely és a második ajtó között érhető tetten). A demókocsit az ennél a verziónál elérhető legnagyobb, 511 kWh összkapacitású lítium-vasfoszfát (LFP) vontatási akkumulátorcsomaggal szerelték, melynek feltöltése konnektoros, plug-in rendszerű és áramszedős megoldással is történhet. Az akkumodulok többsége, két egységet leszámítva a tetőn kapott helyet, ugyanis a B18-ast is már a motorsátor nélküli építésmód jellemzi. Az autóbusz a gyártó közlése alapján akár 400-420 km-es hatótávot is képes megtenni.

Címlapkép: Garamvölgyi Gergő

Címkék