Egy ljubljanai rövid kitérőt követően az MVK Zrt. teszteli az áprilisban Budapesten, az ArrivaBusnál feltűnt csuklós BYD B18-ast, melynek különlegessége, mint azt korábban már megírtuk, hogy ez az első Komáromban gyártot csuklós BYD villanybusz. A kísérleti jármű május 29-től várhatóan június közepéig vendégeskedik a borsodi megyeszékhelyen.
A B18-as egy kéthetes ljubljanai tesztről érkezet Miskolcra. A jármű a szlovén főváros és a Miskolc közötti közel 700 kilométeres utat ugyanúgy lábon tette meg, mint a magyar és szlovén főváros közötti 500 kilométeres távot. A 18,1 méter hosszú elektromos busz a BYD európai piacra szánt jelenlegi csuklós kinálatának rövidebb tagja, s a komáromi kutató-fejlesztő csapat által kidolgozott megoldásokat is alkalmazó első magyar összeszerelésű csuklós BYD eBus. Az előkísérleti kocsi legyártása technológiai próbaként szolgált arra, hogy a gyakorlatban is leellenőrizzék, hogy a B18-as és a hosszabb, 18,75 méteres B19-es gyártására már előkészített gyártósorokon miként lehet kezelni az új vázelemeket és a terjedelmes kocsitestet.
A tesztbuszt a 18,1 méteres verziónál elérhető legnagyobb, 511 kWh összkapacitású lítium-vasfoszfát (LFP) vontatási akkumulátorcsomaggal szerelték fel, ami több mint 400 kilométeres hatótávot tesz lehetővé a gyártó szerint UITP SORT 2 (városi-elővárosi vegyes) mérési ciklus alapján. Az akkumodulok többsége, két egységet leszámítva a tetőn kapott helyet, ezek plug-in és pantográfos eljárással is egyaránt tölthetők. A busz tolócsuklós kialakítású, a hajtásról a BYD saját fejlesztésű, két darab, egyenként 150 kW csúcsteljesítményű kerékagymotorral szerelt EQ13 portálfutóműve gondoskodik.
Az autóbusz felszereltsége viszonylag magasnak mondható: a hagyományos külső visszapillantó tükröket kiváltó kamerák mellett szintén kameraalapú holttérfigyelő rendszer is vigyáz a biztonságra, a nagyrészt 2+2 soros üléselrendezésű utastérben pedig fahatású padlóburkolat és szálcsiszolt kapaszkodók alapozzák meg a minőségérzetet.
A tesztfutás apropóját vélhetően az adja, hogy Miskolc a meglévő BYD flottája mellé további 9 elektromos busz tervez beszerezni, melyek közül 3 példány lenne csuklós kivitelű. A vonatkozó közbeszerzést az MVK még május közepén indította el, ami emellett még további egy darab hidrogénbusz beszerzését is előirányozza.