A BYD két évvel ezelőtt komolyabb parádé nélkül vezette be az európai piacra eBus típuscsaládjának háromtengelyes szóló változatát, amellyel azóta nem kevés borsot tör a Solaris orra alá, hiszen míg a skandináv piacra kifejlesztett háromtengelyes elektromos Urbinóból ismereteink szerint eddig mindössze három példány talált gazdára, addig a B15 típusjelű háromtengelyes BYD villanybuszból már több mint 150 darab kelt el az északi országokban. A kínai gyártó nemrég a B15-ös eBushoz hasonlóan csempészte be kínálatába elektromos csuklós típusának 18,75 méter hosszú változatát is, amely főként a tavaly ősszel bemutatott Solaris Urbino 18.75 electricnek, illetve az Irizar 18,73 méteres ie bus, valamint ie tram villanybuszainak jelenthet konkurenciát.
A BYD a közel 19 méter hossző, B19 típusjelzéssel emlegetett elektromos csuklósát a Német Közlekedési Vállalatok Szövetsége (VDV) által Berlinben megrendezett 14. ElekBu elektromobilitási konferencián és szakkiállításon mutatta be először az elmúlt hónapban. A jármű akkor nem is igazán a hossza miatt került a figyelem középpontjába, hanem elsősorban azért, mert a berlini BVG jellegzetes sárga (RAL 1023) fényezését és a közlekedési társaság arculatának megfelelő fóliázást viselt magán, holott a német főváros (hivatalosan még) nem vásárolt a típusból egyetlen példányt sem. Mindazonáltal a színválasztás talán mégsem véletlen, hiszen a BVG a közeljövőben egy újabb nagyszabású villanybusz-tender kiírását tervezi – a társaság ezúttal csuklós elektromos buszokat szerezne be, méghozzá nem is keveset: kereken 350 darabot.
A 18 750 mm hosszú BYD B19 típus az eddig kínált 18 méteres csuklós alapmodellnél (K11) fél méterrel hosszabb. A megnövelt hosszúságot a gyártó a mellső kocsitest kereken 500 mm-es megnyújtásával érte el, a toldást a második utasajtó és a B-tengely között lehet „elcsípni”. Az újdonság maximális utaskapacitása legfeljebb 130 fő, legnagyobb megengedett össztömege pedig 29 500 kg, ami 1000 kg-mal több, mint a 18,25 méteres verzióé. A B19-be jelen állás szerint legfeljebb 588 kWh villamos energia tárolására alkalmas lítium-vasfoszfát (LFP) akkucsomag kerülhet, melynek feltöltése konnektoros, plug-in rendszerű és áramszedős megoldással is történhet. Az akkupakkok többsége, két egységet leszámítva a tetőn kap helyet, ugyanis a B19-est is már a motorsátor nélküli építésmód jellemzi. A hajtásért a BYD saját fejlesztésű, két darab, egyenként 150 kW csúcsteljesítményű kerékagymotorral szerelt EQ13 futóműve felel, amit alapkivitelben a hátsó kocsitestben helyeznek el. A jármű hatótávolsága a legnagyobb akkupakk beépítése esetén elérheti a 470 kilométert is, a töltés a gyártó elmondása szerint egyaránt történhet CCS Combo 2 rendszerű plug-in csatlakozón vagy pantográfon keresztül.