Február közepén a TRATON-csoporthoz tartozó Scania magyarországi évértékelő sajtóeseményén jártunk, ahol a márka hazai képviseletét ellátó Scania Hungária Kft. vezetői avattak be minket a svéd haszonjármű-gyártó óriás 2023-as eredményeibe országos, illetve regionális szinten. A cég buszos ágazata stratégiaváltás előtt áll Európában, a Scania számára mindig is hangsúlyosabb teherautós üzletág viszont kiemelkedő sikereket ért el tavaly a magyar piacon.
Autóbuszok: a jövő az alvázgyártásé
Bár a Scania portfóliójában hagyományosan jóval nagyobb szerep jut a teherautóknak, mint az autóbuszoknak, portálunk tematikájából adódóan mégis utóbbiakkal kezdenénk beszámolónkat. Elöljáróban érdemes megemlíteni, hogy egy belső átszervezés eredményeként immár a teljes közép-európai régióban régióban (amely Magyarország mellett magában foglalja Szlovákiát és Csehországot is) közös csapat látja el a Scania tevékenységéhez kapcsolódó kommunikációs- és marketingfeladatokat, így a cég eladási darabszámaira és jövőbeli terveire is szélesebb körű rálátást kaptunk.
A svéd gyártó a három felsorolt országban összesen nagyjából 45 új autóbuszt értékesített 2023-ban, beleértve a főként magánüzemeltetők által vásárolt távolsági típusokat is. Természetesen a régiós piacokra is komoly hatással lesz a cég utolsó komplett autóbuszokat előállító európai üzemének, a lengyelországi Słupskban található karosszériagyárnak a bezárása, valamint a teljes hosszban alacsonypadlós, elektromos hajtású kivitelben is kínált C-alvázcsalád gyártásának leállítása. Kérdésünkre a Scania illetékesei elmondták, hogy jelenleg is keresik a lehetőséget a megszűnő, teljes egészében saját fejlesztésű típusaik, azaz a városi és regionális forgalomra tervezett Citywide LF és LE modellek, illetve a helyközi-intercity felhasználású Interlink pótlására. A távolsági szegmenst kevésbé érinti a változás, itt ugyanis már hosszú évek óta a kínai Higerrel kooperációban gyártott Touring HD típussal képviselteti magát a Scania, amely alvázgyártóként is meghatározó pozíciót mondhat magáénak a kategóriában. A kézenfekvő megoldást minden bizonnyal szélesebb körben is a külső karosszáló partnercégek, elsősorban a Higer és az Irizar hasonló kategóriájú busztípusai jelenthetik majd. Utóbbi esetében vendéglátóink külön kiemelték az i4 típust, amelynek különféle földgázüzemű (CNG, LNG) változatai már most is kizárólag a Scania által szállított műszaki alapokra épülnek, de a svéd gyártótól származó dízel/biodízel, illetve hibrid hajtáslánccal is elérhető.
A független karosszériaépítőkkel fenntartott együttműködés már a múltban is lehetővé tette a Scania számára, hogy a megrendelők egyedi igényeire szabott, akár speciális kivitelű járműveket kínáljon az ügyfeleinek. A csehországi Ostravába például gázüzemű emeletes buszokat szállítottak, amelyek felépítményét a műfaj spanyol specialistájának számító UNVI készítette. A Scania meglátása szerint ez lehet az új üzleti megközelítésük egyik legnagyobb előnye, vagyis hogy különböző karosszálókkal szövetkezve akár jelentősen eltérő elvárásokat támasztó piacokat is le tudnak fedni, közel azonos műszaki alapokat – korszerű alvázat és hajtásláncot – biztosítva a járművekhez.
Teherautók: egy híján 900 darabos értékesítés és az első elektromos járművek Magyarországon
A buszos divíziónál jóval sikeresebben teljesített a Scania teherautós üzletága a tavalyi évben. Különösen igaz ez a magyar piacra, ahol a svéd gyártó remek évet zárva a legdinamikusabban növekvő márkának bizonyult a 16 tonna feletti össztömegű nehézgépjárművek mezőnyében: eladásai több mint hatszor gyorsabban nőttek, mint a teljes piac. 2023-ban összesen 899 új Scania teherautót helyeztek forgalomba hazánkban, ez 15,4 %-os piaci részesedést és a harmadik helyet jelenti a szegmensben, és ami talán ennél is fontosabb, 66,8%-os növekedést az egy évvel korábbi regisztrációs eredményhez képest. A Scania vezetése 2024-re is hasonló darabszámok elérését tűzte ki célul. „Nagyon örülök, hogy 2023-ban ilyen csodálatos eredményeket értünk el, és célunk, hogy 2024-ben megismételjük ezeket” – jegyezte meg Zdeněk Petrás, a Scania Hungária Kft. ügyvezető igazgatója.
Az értékesítések növelése mellett további fontos fejlemény, hogy a Scania 2023-ban a közép-európai régióban és ezen belül Magyarországon is forgalomba helyezte első tisztán elektromos hajtású akkumulátoros teherautóit. Idehaza az első ilyen járművet, egy hűtődobozos Scania 25 P teherautót márciusban adták át az első ügyfélnek, majd később további három hasonló példány csatlakozott hozzá a magyar utakon. Mindegyik jármű Budapesten és környékén végzi fuvarfeladatait. „Az új, akár 350 kilométeres hatótávolságú regionális teherautók kapcsán egyre nagyobb érdeklődést tapasztalunk ügyfeleink körében. Teljesítményszintjük hasonló a V8-ashoz, ami egyébként nagyon népszerű hajtáslánc Magyarországon” – árulta el Zdeněk Petrás.
A Scania elektromos teherautóiba épített speciális akkumulátorcellákat a TRATON-csoport villanybuszaiban alkalmazott egységekhez hasonlóan a svéd Northvolt szállítja. Az akár 1,5 millió kilométeres élettartamú energiatárolók szénlábnyoma a gyártó elmondása szerint rendkívül alacsony, a gyártásuk során széles körben alkalmazott megújuló energiának köszönhetően a Scania BEV teherautók szénmérlege már egy év üzemelés után is kedvezőbb dízelmotoros társaikénál – a független svéd IVL intézet által megerősített tanulmány szerint az Európai Unió szabványos energiaszerkezetét figyelembe véve már 50 ezer kilométer megtétele után alacsonyabb a szénlábnyomuk. A Scania úgy számol, hogy 2030-ra európai értékesítésének 50%-át az elektromos járművek adják majd. Az átállás megkönnyítésére a cég teljeskörű szolgáltatáscsomagot kínál, beleértve a töltőinfrastruktúrát is.
Idén egy fontos beruházás megvalósítását is tervezi a Scania magyarországi részlege. Egy Szombathelyen kiépítendő új műhelyről van szó, amely a tiszaújvárosi mellett a régió egyik legmodernebb ilyen típusú létesítménye lesz. Természetesen a fenntarthatósági szempontokat is messzemenőkig figyelembe veszik, a fűtés például hőszivattyúkkal történik majd. „A hőszivattyúk jelentős CO2-kibocsátás-csökkentést eredményezhetnek. Egy példát említve a biatorbágyi központunkban a hőszivattyúk telepítése évi 142 tonnával csökkenti a CO2-kibocsátást” – magyarázta Zdeněk Petrás.
A környezettudatosság jegyében a Scania Magyarországon kizárólag zöld villamos energiát vásárol, globálisan pedig 2025-re mintegy 50%-kal csökkentené a működéséből (járművek és ipari motorok gyártása, értékesítése és karbantartása) származó CO2-kibocsátást a tíz évvel korábbi állapothoz képest. Ennek érdekében például a hamarosan a cég saját járműparkját is plug-in hibrid, illetve akkumulátoros elektromos autókra cserélik, amitől a flotta károsanyag-kibocsátásának egyötödével való csökkentését várják.
Fotók: Scania/Scania Hungária Kft.