Október 19-én, szerdán rendezték meg a Magyar Buszgyártók Szövetsége és a Gépipari Tudományos Egyesület közös szervezésében Európa legrégebbi és legnívósabb buszos konferenciáját, az 52. Autóbusz Szakértői Tanácskozást, amelyen a Volánbusz is részt vett. A társaságot a konferencián Kruchina Vince, vállalat nemrégiben kinevezett elnök-vezérigazgatója képviselte, s a Volánbuszt érintő aktuális kihívásokról és az azok leküzdése érdekében kialakított stratégiákról tartott előadást a hallgatóságnak – derül ki a Volánbusz közleményéből. A tanácskozás témája hagyományosan az autóbuszok fejlesztése, gyártása, üzemeltetése és karbantartása, de a résztvevők ebben az évben kiemelten foglalkoztak az autóbusz-közlekedés szerepével a közlekedés- és iparpolitika szemszögéből, az elektromos buszok segítségével végrehajtott környezetvédelmi lépésváltással és a nem hagyományos hajtású autóbuszok esetében felmerülő fejlesztési kérdésekkel is.
A délelőtti plenáris szekcióban a Technológiai és Ipari Minisztérium, a Budapesti Közlekedési Központ, a Budapesti Közlekedési Zrt., a Volánbusz Zrt. és több buszgyártó és hazai partnere – Kravtex-Kühne Csoport, ITK Holding, BYD Europe B.V., Ikarus Global Zrt. képviselői – is tartottak előadást.
A társaság beszámolójában kiemeli, hogy a Volánbusz az utóbbi években sokadt haladt előre a járműparkjának megújításában. 2018 óta 1820 darab új busz érkezett a Volánbuszhoz 135 milliárd forint értékben. Ezen kívül jelenleg több mint 400 darab busz – 164 gázüzemű MAN Lion’s City 12 G, 48 BYD eBus, 100 Credobus Inovell 12, 40 Mercedes-Benz Intouro M és 50 Volvo 8900 LE 6×2 – van szállítás alatt, ezekre már van szerződés, van forrás, valamint hitelfelvételi engedély, s fokozatosan érkeznek be a társasághoz. A Credobusok átadása a gyártó részéről már meg is kezdődött, s várhatóan novemberben be is fejeződik – ezek a járművek főként az ország keleti régiójába kerülnek. Emellett 10 darab alacsonypadlós városi csuklós, 114 (67+47) darab elővárosi csuklós és 59 darab kéttengelyes, regionális autóbusz van közbeszerzés alatt, és reményeik szerint további tendereket is kiírhatnak majd a jövőben.
Kruchina Vince, a Volánbusz elnök-vezérigazgatója előadásában elsősorban arról beszélt, hogy a jelenlegi környezetben milyen kihívások érik a Volánbuszt, és milyen módon tudnak ezek mellett hatékonyan működni.
A fentartható közúti közlekedés a közösségi közlekedéssel biztosítható, különösen most, a szélsőséges energia piaci változások korában. Az emelkedő energia- és üzemanyagárak, illetve a karbonsemlegesség 2050-es elérésére vonatkozó európai uniós elvárás arra készteti a társaságot, hogy minél több alternatív – elsősorban elektromos, hidrogén üzemanyag-cellás és CNG – meghajtású járművet állítson forgalomba. Fő cél, hogy 2023-ig 100, 2030-ig a helyi autóbuszparkon belül 400, 2050-re pedig 3000 darab e-busz zöldítse az állományt, a ciklus végére évente 113 ezer tonnával csökkentve a Volánbusz szén-dioxid kibocsátását.
Kruchina Vince egy fontos új projektről is beszámolt: a társaság mindent elkövet annak érdekében, hogy az elektromos autóbuszok üzemeltetése hosszútávon költséghatékony legyen. Ennek érdekében átfogó fejlesztési program előkészítését kezdték meg, amelynek eredményeként a töltéshez szükséges energia jelentős részét előállító napelem-rendszerek telepítésének lehetőségeit vizsgálják.
A projekttől számos eredményt várnak: mérsékeltebb energiapiaci kitettséget, üzemeltetési költségcsökkenést, gyors megtérülést. A részleges energiaszolgáltató-függőség a társaság szerint segítheti az elektromos állomány gazdaságos üzemeltetését. A program sikeres megvalósulása környezetbarátabb működést, a későbbiekben pedig további fejlesztési lehetőségeket jelenthet a cég számára. Az elkövetkezendő 5-10 év második legfontosabb fejlesztése az elhasználódott, de még energia tárolására alkalmas nagyfeszültségű akkumulátorok kezeléséhez kapcsolódik majd, ugyanis jelenleg még azok újrahasznosítására nem létezik standard protokoll. Abban mindenki egyetért, hogy mit nem lehet kezdeni a kiszolgált akkumulátorokkal: semmiképpen nem kerülhetnek szeméttelepre, de nagy tömegű tárolásuk, sőt, szállításuk is meglehetősen rizikós. A Volánbusz is keresi a megoldásokat arra, hogy mit kezdjen majd a jövőben az elhasznált, kevés kapacitással bíró e-busz akkumulátorokkal. Ez egyik ilyen felhasználási mód lehet a vállalat első embere szerint a már említett fotovoltaikus rendszerben energiatárolóként történő alkalmazásuk.
Címlapkép: Volánbusz Zrt.