A Volánbusz és az MAN Truck & Bus hazai képviselete, az MAN Kamion és Busz Kereskedelmi Kft. még február végén kötött megállapodást összesen 164 darab CNG-hajtású, kéttengelyes szóló autóbusz vásárlásáról. A Volánbusz járműflotta-kezeléssel foglalkozó társasága, az időközben beolvadással megszűnt Volán Buszpark Kft. még tavaly augusztusban írt ki két kétszakaszos közbeszerzési eljárást 85 darab M3/I osztályú, városi és 79 darab M3/II osztályú, elővárosi kivitelű gázüzemű autóbusz beszerzésére, a járművek szállítási jogát végül egyedüli érvényes ajánlattevőként az MAN magyarországi importőre nyerte el. A környezetbarát-flotta még idén forgalomba áll, a járművek közül 75 példány Budapest agglomerációjába, 40 Szolnokra, 39 Zalaegerszegre és 10 pedig Szegedre kerül majd.
Az MAN Busz és Kereskedelmi Kft. a 164 darab, Lion’s City család negyedik generációjából (L4C) kikerülő járműveket nettó 15 038 064 360 forint értékben szállítja a Volánbusznak; az eredeti ajánlati árnál közel nettó 152 millió forinttal kedvezőbb áron. Az importőr ugyanis a jelentős volumenre tekintettel a szerződéskötést megelőzően mennyiségi kedvezményt ajánlott meg, ami kocsinként közel nettó 930 ezer forintot jelent; így a városi autóbuszok nettó 91,87, az elővárosi kivitelűek pedig nettó 91,5 millió forint darabonkénti vételáron érkeznek az állami busztársasághoz.
A hivatalos szállítási ütemterv szerint a budapesti agglomerációba szánt példányok (75) szállítása július vége és december közepe között, a szegedieké (10) szeptember és november vége között történne meg, a szolnoki (40) és a zalaegerszegi (39) kocsikat pedig legkésőbb 2023. február 28-ig kellene átadni a megrendelőnek. Mindazonáltal a Volánbusz közlése arra enged következtetni, hogy az MAN ezúttal is kész az előteljesítésre, ugyanis a busztársaság azt ígérte, hogy a szegedi rendeltetésű MAN-eket már a nyár végétől birtokba veheti az utazóközönség, a flotta fennmaradó része pedig az ősz folyamán állna forgalomba. A járművek leszállítása mellett a nyertes ajánlattevőnek a járművek átadásától számított 24 hónapon keresztül biztosítania kell a felmerülő kötelező karbantartási műveletek elvégzését, vállalva azok anyag- és munkadíját is; ennek karbantartási költsége a teljes flottára vetítve az első évben nettó 186 millió, a másodikban nettó 182 millió forint. Az autóbuszok töltési infrastruktúrájának kiépítését – ahol az szükséges – a Volánbusz konzorciumi partnere, az MVM Mobiliti Kft. és közlekedési cég közös gazdasági társasága, a Mobiliti Volánbusz Kft. valósítja majd meg.
A BKK-kék (RAL 5015), a jól ismert “Volánsárga” (RAL 1028) és fehér (RAL 9010) fényezésű járművek két- és háromajtós kivitelben érkeznek; a Zalaegerszegre és a Szolnokra szánt példányokat az elővárosi felhasználásnak megfelelően 2-2-0, a szegedi és budapesti Lion’s City-ket pedig városi, azaz 2-2-2 ajtókiosztással szállítja a gyártó. Az utasajtók pneumatikus működtetésű, befelé nyíló, 1240 mm szabad nyílású bolygóajtók lesznek. A városi konfigurációban 27 ülő- és 79 állóhely áll az utazóközönség rendelkezésére, az elővárosi autóbuszok utaskapacitása viszont a megnövelt ülésszám miatt némileg alacsonyabb lesz, ezek a kocsik 35 ülő és 58 álló utast tudnak majd egyidejűleg a fedélzetükön szállítani. Az utasülések a „városi oroszlánokban” 1+2 soros, a helyközi kivitelűeknél pedig 2+2 soros elrendezésben sorakoznak majd. Mindkét változatnál a középső ajtóval szembeni peronon – ahol a kerekesszékes- és babakocsis férőhely is kialakításra kerül háttámlával, védőkorláttal és biztonsági rögzítő hevederrel – két lehajtható ülést is elhelyeznek. A mozgáskorlátozottak felszállását második ajtónál kézi működtetésű, 350 kg teherbírású rámpa fogja segíteni.
Az autóbuszokat irányjelzőként is funkcionáló LED-es nappali menetfénnyel, halogén homlokfali fényforrásokkal, hátsó LED-es lámpatestekkel, indirekt LED-es beltéri világítással és elektromosan működtethető visszapillantó tükrökkel szállítja az MAN. Az aktív biztonsági elektronikákból az ABS, az ASR, a vészfékasszisztens (BAS), az elektro-pneumatikus fékerőszabályzó (EBS), valamint az elektronikus stabilitásprogram (ESP) kerül a járművekbe.
A földgázzal hajtott autóbuszok CO2-kibocsátása 20-25 %-kal alacsonyabb egy azonos méretű dízelmotoros típusénál, míg nitrogén-oxidokból akár 60%-kal, szilárd részecskéből pedig 98%-kal kevesebbet juttatnak a levegőbe visszafogottabb zajterhelés mellett.
Az utastérben, ahogy azt a Volánbusz beszerzéseinél már megszokhattuk biztonsági kamerarendszer is helyet kap: az utasteret öt egység tartja szemmel, emellett beépítésre kerül egy forgalomfigyelő kamera az első szélvédő mögé a mennyezetre, de nem hiányzik a listából a tolatókamera sem – utóbbi a hátrameneti fokozat kapcsolásakor automatikusan működésbe lép. A fedélzeten USB-töltőpontokat is találhatunk majd, ezek száma kivitelenként eltérő, számuk az utasülések számának 60%-nak felel meg. Ezen kívül a WiFi szolgáltatás előkészítése is gyárilag megtörténik. Az utazási információkat a homlokfalra és a buszok jobb oldalára teljes értékű, a járatszám mellett az útirányt is mutató relációtábla, míg a hátfalon csak a járatszám megjelenítésére képes, kisméretű kijelző, a beltérben pedig egy TFT monitor mutatja majd.
Az utastér hőmérsékletéért a Valeo (Spheros) REVO típusú 32 kW hűtőteljesítményű klímaberendezése, valamint egy Spheros Thermo 350 típusú, 30 kW-os fűtési teljesítményű kiegészítő fűtőkészülékkel megtámogatott vonalradiátoros rendszer felel. A kocsikat oldalanként 2-2 darab nyitható, kibillenthető kivitelű ablakfelülettel is ellátják, ezek szükség esetén kalauzkulccsal reteszelhetők.
A 18 300 kg legnagyobb megengedett össztömegű járművek 12 185 mm hosszúak és a gáztartályokkal együtt 3295 mm magasak lesznek, mindehhez az Európában megengedett maximumot jelentő 2550 mm-es szélesség társul, a tengelytávjuk 6005 mm, a belépési padlómagasság 320 mm. A kocsik tetején három darab, 1014 (3× 338) liter össztérfogatú, Type 4-es kompozit CNG-tartályegység kap helyet, melyekben 143,03 kg gáz tárolható 220 bar (22 MPa) nyomáson; ez a mennyiség 402,3 kilométer megtételére teszi alkalmassá a járműveket, a buszok UITP SORT 2 mérési eljárás szerinti átlagfogyasztását a gyártó 36,8 kg/100 kilométerben adta meg. Az NGV2 töltési csatlakozó az autóbuszok jobb oldalán lesz elhelyezve, a gáztartályok teljes feltöltése mindössze tíz percet vesz igénybe – a tartályok egyébként négyszeresen túlméretezettek, egy közúti baleset során még a gázolajtartályoknál is biztonságosabbak.
A környezetbarát autóbuszokat a 2018-ban bevezetett D15-ös dízelmotoron alapuló hathengeres, 9,5 literes lökettérfogatú, MAN E1856 LOH típusjelű gázmotorral szerelik; abból is a legerősebb 320 lóerős változattal. Az igényvezérelt hűtőfolyadék-szivattyút és kétfokozatú levegősűrítőt alkalmazó erőforrás károsanyag-kibocsátási értékei a kipufogógáz-visszavezető rendszer (AGR) és háromutas katalizátorral végzett kipufogógáz utánkezelésnek köszönhetően az Euro VI e emissziós szabvány határértékei alatt teljesítenek. A motor 1400 Nm-es legnagyobb nyomatékát egy négyfokozatú Voith DIWA 854.6 automata sebességváltó továbbítja majd a hátsó kerekekhez. A buszokat az európai előírásokkal összhangban automatikus fedélzeti tűzoltórendszerrel is felszerelik (érzékelőkkel a motortérben és a kiegészítő fűtőkészüléknél). A sebességkorlátozó elektronika az autóbuszok végsebességét a 80 km/h-ra. A kocsik alá az MAN saját futóművei kerülnek, a mellső tengelyt független felfüggesztésű egységgel szerelik.
Fotók: MAN Truck & Bus