A Volánbusz még 2018-ban indított progresszív járműpark-fiatalítási programot, melynek keretében a társaság 2023-ig 45%-kal csökkentené a tíz évesnél idősebb autóbuszok számát a hozzávetőlegesen 6500 darabot számláló flottájában. A közszolgáltató stratégiai céljai között a járműállomány folyamatos fiatalítása mellett az alternatív hajtású járművek arányának növelése is szerepel a majdani beszerzések során.
A 2020. december 31-én a Magyar Államvasutak tulajdonába került közlekedési társaság az ország autóbuszos közösségi közlekedésének ellátását a jövőben kizárólag egy hosszútávon fenntartható, magas színvonalú szolgáltatásra alkalmas, környezetbarát flotta felállításával végezheti, ennek megvalósításért indította el a vállalat átfogó járműpark-fiatalítási programját még 2018-ban. A járműbeszerzések kapcsán tett vállalati beruházások elengedhetetlenek ahhoz, hogy a társaság fenntartsa és erősítse piaci pozícióját, felvehesse a versenyt a külföldi szolgáltatókkal és sikerrel szerepeljen a hazai közúti személyszállítási közszolgáltatások megrendelését célzó pályázaton. Másrészt az utasok, a szakma és a megrendelők részéről is elvárás a buszpark folyamatos megújítása, a közlekedés zöldebbé tétele, ezenkívül pedig az uniós előírások miatt is fontos, hogy a közszolgáltatást egyre több korszerű és a környezetet minél kevésbé terhelő járművel végezze a társaság.
A Volánbusz 2018 óta 755 darab vadonatúj és 111 darab újszerű, Euro 6-os emissziós besorolású erőforrással szerelt környezetbarát autóbuszt vásárolt, idén pedig ennél is több, összesen 827 új busz beszerzésével kalkulálnak alacsony belépésű háromtengelyes, alacsony belépésű elővárosi szóló, valamint alacsonypadlós csuklós és háromtengelyes turista kategóriákban. Az év első felében a társaság összesen 574 darab új, két- és háromtengelyes, dízelüzemű, helyközi kivitelű autóbusz beszerzését tervezi (ezek a tenderek még tavalyról tolódtak át 2021-re), ebből 503 új autóbusz beszerzését január elején már el is indította a Volánbusz flottakezelőjeként működő Volán Buszpark Kft. Az állomány folyamatos korszerűsítésének és az elavult, környezetszennyező járművek forgalomból kivonásának köszönhetően a társaság saját közlése szerint 2020-ban 27 400 tonnával csökkentette szén-dioxid kibocsátását a korábbi állapotokhoz képest. Az eddig megvalósult beszerzések jóvoltából a vállalat járműállományának 11,6%-a cserélődött le az elmúlt bő két évben, a flotta átlagos életkora pedig 12 év alá csökkent.
A Volánbusz járműparkjának további zöldítése a további környezetbarát dízelmotoros autóbuszok forgalomba állításán kívül CNG-üzemű, dízel-elektromos hibrid és tisztán elektromos hajtású típusok beszerzésével valósulhat meg. Az állami busztársaságnál első lépcsőben 2023-ig 45%-al csökkentenék a tízévesnél idősebb autóbuszok számát, ami a vállalat összes Euro 3-as, vagy annál alacsonyabb környezetvédelmi besorolású motorral szerelt autóbuszának nyugdíjazását jelentené. Emellett a vállalat idén 100 darab új elektromos és nagyobb számú CNG-üzemű autóbusz beszerzését is elindítja a tervek szerint.
A járműpark környezetbarát fejlesztése érdekében a Volánbusz nemrég közös céget alapított az MVM zöld közlekedés meghonosításáért felelős leányvállalatával, a CNG- és elektromos töltőállomásokkal rendelkező, valamint azokat üzemeltető MVM Mobiliti Kft.-vel. A 6 millió forintos törzstőkével létrehozott gazdasági társaság, amelyben az MVM Mobiliti Kft. 95%-os, a Volánbusz Zrt. pedig 5%-os üzletrésszel rendelkezik, Mobiliti Volánbusz Kft. néven környezetkímélő autóbuszok üzemeltetéséhez szükséges infrastruktúra létesítésével és CNG üzemanyag kiszolgálásával, valamint elektromos töltési kapacitás biztosításával járul hozzá ahhoz, hogy a Volánbusz és flottakezelője a jövőben környezetkímélő autóbuszokat vásárolhasson, illetve sikerrel pályázhasson villanybuszok államilag támogatott beszerzésére, ezáltal megújíthassa és zöldíthesse járműparkját. A Volánbusz jelenleg elektromos buszok üzemeltetéséhez szükséges töltőállomásokkal egyáltalán nem, saját CNG-kúttal pedig csak Zalaegerszegen rendelkezik.
A társaság a kormányzat által meghirdetett Zöld Busz Program demonstrációs mintaprojektjének részeként Békéscsabán és Nyíregyházán korábban, Székesfehérváron pedig jelenleg is tesztel elektromos hajtású autóbuszt – előbbi két megyeszékhelyen a Solaris és az Ebusco egy-egy demóbuszát próbálták ki, az egykori koronázóvárosban pedig az Ikarus magyar gyártású villanybusza kapott lehetőséget a bizonyításra. A tesztelések során szerzett tapasztalatokat a Volánbusz a későbbiekben az új elektromos járművek beszerzésekor tudja majd hasznosítani.
Fotók: Volánbusz Zrt.