20220408 123132
Magazin

Ötvenmilliárd forintnyi pályázati forrás nyílik meg a Zöld Busz Programban

Április 8-tól vált elérhetővé az az ITM és a Zöld Busz Programot koordináló HUMDA által már többször belengetett pályázati felhívás, melynek keretében 2025 végéig akár több mint 300 darab elektromos autóbusz beszerzése is megvalósulhat.  A felhívásra a 25 ezer főnél nagyobb lélekszámú városok  és konzorciumi partnereik, valamint a fővárosi agglomeráció közlekedési közszolgáltatói nyújthatnak be támogatási kérelmet városi vagy elővárosi forgalmat lebonyolító új, M3/I osztályú, szóló kivitelű elektromos autóbuszok és/vagy önjáró trolibuszok vásárlására, valamint a hozzájuk kapcsolódó töltőinfrastruktúra kiépítésére. A járműbeszerzések igényelhető támogatási szintje legfeljebb 80%-os, míg az infrastrukturális beruházások esetében ugyanez az érték legfeljebb 60%. A kezdeményezésben a járművásárlásokra és a kapcsolódó beruházásokra összesen 50,7 milliárd forint összegű európai uniós támogatás igényelhető a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz finanszírozó alap terhére.

A járművek vásárlásához nyújtott hozzájárulás mértéke a Zöld Busz Program egy korábbi pályázatához hasonlóan – melynek köszönhetően 127 zéró emissziós autóbusz érkezik 2022 év végéig a hazai utakra – függ a kiváltani tervezett autóbuszok károsanyag-kibocsátásától – a program értelemszerűen a leginkább környezetszennyező típusok kivonását szeretné ösztönözni, vagyis minél öregebb a cserélni kívánt autóbusz, annál nagyobb arányú támogatás kérhető. A pályázat Euro 0-ás vagy Euro 1-es emissziós besorolású autóbuszok tisztán elektromos hajtású járművekre történő cseréjét 85%-ban, az Euro 2-esekét és 3-asokét 80%-ban, az Euro 4-esekét 70%-ban, az EEV minősítésű típusokét pedig 60%-ban támogatja majd. A pályázat lehetőséget nyújt CNG-üzemű (régi) járművek kiváltására is, ebben az esetben a támogatási arány legfeljebb 75% lehet. Összességében viszont (a különféle emissziós besorolású buszok kiváltására adható támogatásokat összegezve) a járművek beszerzéséhez legfeljebb 80%-os, az infrastrukturális beruházásokhoz pedig maximum 60%-os állami finanszírozás igényelhető. A tervezett vételár a járművek esetében nem haladhatja meg a nettó 178 millió forintot, a töltőberendezések tekintetében pedig a 13 millió forintot. Pályázatonként legalább 300 millió forint és legfeljebb 10 milliárd forint értékű támogatás ítélhető oda, melyre a forrást pozitív elbírálás esetén Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Terve (Recovery and Resilience Facility – RRF) biztosítja. A támogatható projektek száma legfeljebb 35 darab lehet.

Hazánknak az uniós helyreállítási és rezilienciaépítési alapokból összesen 2511 milliárd forint támogatás lehívására lenne lehetősége; de mivel az Európai Tanács egyelőre még nem bólintott rá a magyar helyreállítási tervekre, a kormány tavaly augusztusban úgy döntött, hogy a helyreállítási tervben szereplő projekteket a központi költségvetés terhére előfinanszírozza, és amíg nincs lehetőség az uniós források terhére történő elszámolásra, addig a kormányzat a Nemzeti Helyreállítási Alapból költ ezekre a beruházásokra.

A pályázatokat 2022. május 5. és szeptember 30. között lehet beadni a palyazat.gov.hu oldalon. A pályázóknak rendelkezniük kell az adott településre vonatkozó közúti személyszállítási közszolgáltatására kidolgozott autóbusz-flotta dekarbonizációs tervvel, vagy vállalniuk kell a támogatási kérelmük benyújtásához ennek elkészítését. A támogatás vissza nem térítendőnek minősül, vagyis az elnyert összeget – a majdani szerződés szerinti projektmegvalósítás esetén – nem kell visszafizetni.

20220404 101421 1

A beruházás költségvetésében a járművek bekerülési költsége nagyjából 90%-os, az infrastruktúra kiépítése kb. 10%-os arányt képvisel. A támogatással érintett projekteknek, azaz a járműbeszerzéseknek és a kapcsolódó töltőinfrastruktúra üzembe helyezésének a projektek megkezdésétől számított 24 hónapon belül, de legkésőbb 2025. június 30-ig kell mevalósulniuk.  A közel 51 milliárd forintos keretből a támogatás arányától függően várhatóan 300-350 autóbuszt lehet majd beszerezni.

Magyarországon jelenleg a 25 000 főnél nagyobb lélekszámú településeken összesen 2 792 darab autóbusz közlekedik helyi szinten, amelyek nagy része idős és korszerűtlen. A kormány úgy számol, hogy a beruházás keretében a 2030-ig lecserélni tervezett mintegy 2100 helyi közforgalmú autóbuszból legalább 300 darab régi fosszilis üzemanyagot használó busz cseréje és ugyanannyi töltőpont építése valósulna meg a 2022 és 2025 közötti időszakban.

A beszerezni kívánt elektromos autóbuszoknak az alábbi főbb műszaki követelményeknek kell megfelelniük:

  • az autóbuszok M3/I járműosztály szerinti alacsonypadlós, kizárólag elektromos hajtással rendelkező városi szóló típusok lehetnek az 5/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet M3-as kategóriája szerint;
  • a járművek energiatároló-kapacitása minimum 240 kWh kell, hogy legyen;
  • a járműveknek rendelkezniük kell minimálisan 1 darab IEC 62196-3 szabvány szerinti CCS Type 2 Combo csatlakozási lehetőséggel az egyenáramú töltéshez;
  • a járműveknek alkalmasnak kell lenniük az IEC61851-23 töltési szabvány szerint, az IEC 62196-3 szabványnak megfelelő CCS Type 2 Combo csatlakozóval ellátott – a gyártó saját töltőjétől független, az európai uniós jogszabályoknak és minősítésnek megfelelő – töltőberendezéssel való töltésre legalább 100 kW csúcsteljesítmény-felvételi képességgel, úgy, hogy ennél kisebb és nagyobb névleges energialeadásra képes, a fenti szabványoknak megfelelő töltőberendezéssel is tölthető legyen.

Az elektromos autóbuszok töltőberendezéseivel kapcsolatban minimálisan elvárt, fontosabb műszaki kritériumok:

  • minimálisan 100 kW csúcsteljesítmény az adott töltőfejen (több csatlakozó párhuzamos működése esetén is külön-külön csatlakozónként egy időben 100 kW csúcsteljesítmény leadásra legyen képes),
    vagy minimálisan 150 kW csúcsteljesítmény az adott töltőfejen (több csatlakozó párhuzamos működése esetén külön-külön csatlakozónként egy időben legalább 75 kW csúcsteljesítmény leadásra legyen képes, kétfejes töltő esetén egy töltőfej használatakor 150 kW csúcsteljesítmény leadása elvárás);
  • kimeneti DC feszültségtartomány: 800 V;
  • töltési szabvány: IEC 61851-23; Mode 4;
  • töltőcsatlakozási szabvány: CCS Type 2 Combo (IEC 62196-3);
  • Legalább 36 hónap jótállás, ház korrózióállóságára legalább 60 hónap.

A Zöld Busz Program első pályázati eljárásának köszönhetően 2022 végéig összesen 127 darab zéró emissziós autóbusz áll forgalomba hazánkban. Az autóbuszok jelentős hányadát, kereken 100-at, a Volánbusz helyezi üzembe, 40 Mercedes-Benz eCitarót Budapest agglomerációjában, összesen 48 BYD eBus-t Győrben (13),  Zalaegerszegen (11), Szolnokon (10), Szegeden (8) és Egerben (6), valamint 12 darab Ikarus 120e villanybuszt Székesfehérváron. Az állami cégen kívül Miskolc, Veszprém, Pécs és Szeged is nyújtott be támogatási igényt elektromos buszok vásárlására az előző körben; Miskolcra 10 BYD eBus és Veszprémbe 5 darab MAN Lion’s City 12 E érkezik 2022 nyaráig, Szegeden és Pécsen pedig még nem zárultak le a járművek beszerzésére vonatkozó eljárások – a Tisza-parti város 4 önjáró trolibuszt szerez be, a baranyai megyeszékhelyre pedig 8 villanybusz érkezik a program keretében. Emellett tovább 12 darab Mercedes-Benz eCitaro beszerzése is megvalósul a Zöld Busz Mintaprojekt 800 millió forint költségvetésű finanszírozási alprojektjének részeként, ezekkel a járművekkel Debrecenben találkozhatunk majd.

Címlapkép: Garamvölgyi Gergő

Címkék