Bár a 2024-es évből még egy hónap hátravan, már aligha regisztrálnak új elektromos autóbuszt az év végéig, így ez lesz az első olyan év a Zöld Busz Program elindulása óta, amikor nem érkezik új villanybusz a hazai közszolgáltatásba. Jelenleg Magyarországon összesen 206 darab regisztrált elektromos busz van, melyek mintegy 66%-a, azaz 135 darab a kapcsolódó töltőinfrastruktúrával együtt a Zöld Busz Program 19,2 milliárd forintnyi támogatásával állt forgalomba. Ez a mennyiség azonban jelentősen elmarad a kormány korábbi cékitűzéseitől, melyek szerint 2022 és 2025 között legalább 1100 elektromos meghajtású autóbuszt kellett volna üzembe állítani a helyi közlekedésben.
Az Európai Autógyártók Szövetségének (ACEA) 2024 első három negyedévére vonatkozó jelentése szerint az EU-ban az elektromos buszok regisztrációja 28,7%-kal nőtt, és piaci részesedésük pedig 15,9%-ra emelkedett. Németország volt a legnagyobb piac, ahol 11,4%-os növekedés történt, míg Olaszországban kiemelkedő, 72,9%-os növekedés volt megfigyelhető. Ezzel szemben Magyarországon az elektromos buszok térnyerése annyira lelassult, hogy 2023 azonos időszakához képest 100%-os a visszaesés, azaz nem regisztráltak egyetlen új elektromos autóbuszt sem – tavaly összesen 60 darab akkumulátoros busz kapott rendszámot itthon, ez 4 kocsi kivételével a Tüke Busz Mercedes-Benz eCitaro, valamint a Volánbusz 48 darabos BYD-flottájának átadásaiból tevődik össze. Régiónkban csak Szlovákiában és Horvátországban figyelhető meg hasonló hanyatlás ezen a téren. Érdemes megjegyezni, hogy októberig a dízelbuszok regisztrálása terén sem teljesített jól országunk, a tavalyi hasonló időszakhoz képest 48%-os visszaesés tapasztalható, mindössze 327 dízelmotoros buszt helyeztek forgalomba (többségében magánvállalkozások), pedig az EU-ban a dízelbuszok piaca is 19,4%-kal nőtt.
Az okok elsősorban a hangzatos ígéretek ellenére a közlekedéspolitikában és a pénzügyi korlátokban keresendők. A magas kezdeti beruházási költségek, amelyeket az elektromos buszok beszerzése és az infrastruktúra (például töltőállomások) kiépítése jelent, jelentős pénzügyi terhet rónak a közlekedési vállalatokra. Bár az üzemeltetési költségek, például az alacsonyabb üzemanyag- és karbantartási költségek hosszú távon akár meg is térülhetnek, a magas beruházási költség, amelyet a szűkös költségvetésű közszolgáltatók különösen nehezen tudnak kigazdálkodni, az esetek többségében túl nagy akadályt jelent. Magyarországon 2024-ben a korábbi évekhez képest különösen kevés állami támogatás állt rendelkezésre ezen a téren, így állami segítség nélkül a közszolgáltató vállalatok nem vágtak bele nagyobb e-busz beszerzésekbe. Ez egyébként nemcsak Magyarországon, hanem más országokban is gyakori probléma, ahol a közlekedési szolgáltatók hasonló pénzügyi nehézségekkel küzdenek.
Az elektromos és zéró emissziós buszok beszerzése és üzemeltetése tehát nemcsak a közlekedési vállalatok, hanem a közlekedéspolitika felelőssége is, mivel a finanszírozás terhét a szolgáltatók önállóan nem tudják viselni. A közlekedéspolitika aktív hozzájárulása nélkül – például állami támogatások, kedvezményes hitelek, célzott beruházási programok, vagy a jelenleg alacsony intenzitással működő Zöld Busz Programhoz hasonló kezdeményezések révén – lehetetlen fenntartható módon zéró emissziós flottákat kialakítani. Ez különösen igaz a még nagyobb beruházási igénnyel járó hidrogénüzemű járművekre, amelyek elterjedése szinte elképzelhetetlen jelentős állami szerepvállalás nélkül.
A közeljövőben állami finanszírozásból valósul meg a Volánbusz 20 darabos és a V-Busz kicsit szerényebb, részben már lezárult, 3 darabos elektromos busz beszerzése is. Azonban ezeken kívül jelenleg nincs folyamatban újabb villanybusz-beszerzési projekt. A V-Busz 426,7 millió forint állami támogatással már idén forgalomba állított egy szóló és egy csuklós autóbuszt, továbbá egy villanymidi jármű beszerzése is folyamatban van. A Volánbusz projektje, amely 4,4 milliárd forintos keretösszegű, azonban csak jövőre zárul le, így az idei évben mindössze két, egy szóló és egy csuklós MAN Lion’s City E busz forgalomba állításával lehet számolni. Ezek a járművek azért nem szerepelnek az ACEA jelentésében, mert korábban már forgalomba helyezett teszt- és bemutatóbuszokról van szó.