Veszprémben áll forgalomba az ország első csuklós villanybusza

Augusztus elején állítja csatasorba a veszprémi V-Busz Kft. azt a tisztán elektromos hajtású MAN Lion’s City 18 E csuklós autóbuszt, amellyel immár héttagúra bővül a város elektromos buszparkja. A járművet, valamint egy nemrégiben forgalomba állított szóló márkatársát a társaság a Zöld Busz Program keretében szerezte be, ugyanúgy mint a 2022 nyarán érkezett öt szóló MAN Lion City E-t, amelyek forgalomba helyezésük óta már több mint félmillió kilométert tettek meg.

A V-Busz a Zöld Busz Programot koordináló Humda Zrt. pályázatán összesen 426,7 millió forint támogatást nyert három tisztán elektromos hajtású, egy szóló, egy csuklós és egy midi autóbusz beszerzésére. A három járműből kettő, egy szóló és egy csuklós már meg is érkezett Veszprémbe, a midire viszont még várni kell, ugyanis a kocsi megvásárlására vonatkozó közbeszerzést még csak a napokban indította el a közlekedési társaság.

Veszprém legújabb elektromos buszait ezúttal is az MAN Kamion és Busz Kereskedelmi Kft. szállította, a szóló kocsit nettó 166,5 millió, a csuklóst pedig nettó 192,9 millió forint értékben. A szóló MAN Lion’s City 12 E, ami ugyanaz a modell, melyből már 5 darab fut a városban, júniusban érkezett Veszprémbe, a csuklós példány pedig júliusban csatlakozott a flottához. Az augusztusban forgalomba álló MAN Lion’s City 18 E nemcsak a V-Busz gépparkjában az első elektromos csuklós autóbusz, hanem Magyarországon is az első ilyen közforgalomba helyezett jármű.

A 18,1 méter hosszú, 2022-es évjáratú elektromos csuklós korábban az MAN Truck & Bus gyári teszt- és bemutatóbuszaként szolgált, s idén év elején egy rövidebb tesztfutás erejéig a fővárosban is megfordult.  A közel 30 tonna legnagyobb megengedett össztömegű buszba a modellnél jelenleg elérhető legnagyobb, 8 modulos, 4,4 tonna súlyú, 640 kWh összkapacitású nikkel-mangán-kobalt-oxid (NMC) akkumulátorcsomag került. A városi- elővárosi közlekedéshez optimalizált termomenedzsment rendszerrel rendelkező akkupakk 80%-os DoD (depth of discharge) beállítással 512 kWh érdemi kapacitással gazdálkodhat, amellyel a jármű az UITP SORT 2 előíráson alapuló fogyasztásmérések alapján, folyamatos üzem mellett, 452 kilométert is képes megtenni.

A kocsi mozgatásáról két elektronikusan szinkronizált, egyenként 160 kW névleges-, és 240 kW csúcsteljesítményű villanymotor gondoskodik, vagyis a kocsi B- és a C-tengelye is hajtott. Az autóbuszt kizárólag hagyományos plug-in töltővel, a mellső tengely felett, jobb oldalon kialakított járműoldali interfészen keresztül lehet feltölteni; a teljes töltöttség 100 kW átlagos- és 150 kW-os legnagyobb töltési teljesítménnyel kevesebb, mint négy óra alatt elérhető. Az áttetsző csuklóharmonikával, Kiel utasülésekkel és fahatású padlóburkolattal ellátott buszt fejlett járművezetőiasszisztens-rendszerekkel – beleértve a kamera alapú  holttérfigyelőt, a sávelhagyás-figyelő rendszert (LGS), a gázolásveszélyre figyelmeztető jelzést és a fékasszisztenst – és abroncsnyomás-ellenőrző rendszerrel is felszerelték.

Címkék