Bő egy évvel a közbeszerzés lezárása után végre megérkezett Veszprémbe a V-Busz Kft. új elektromos nagy midi autóbusza, egy MAN Lion’s City 10 E. A beszerzés a Zöld Busz Program keretében valósult meg, azonban a projekt megvalósítása a vártnál jóval hosszabb időt vett igénybe. A támogatást még 2024-ben nyerte el a közlekedési társaság a HUMDA Zrt. pályázatán, amely három elektromos autóbusz – egy szóló, egy csuklós és egy midi kivitelű jármű – beszerzését tette lehetővé.
A program első két járműve ugyan már korábban megérkezett és forgalomba is állt, ezek azonban a gyártó demonstrációs flottájából származó, használt autóbuszok voltak. A most átvett 10,5 méter hosszú Lion’s City 10 E ezzel szemben teljesen új gyártású, 2026-os évjáratú jármű, amelyet kifejezetten a V-Busz számára készített az MAN lengyelországi, starachowicei üzeme. A veszprémi közlekedési társaság flottáját ezzel már ötven MAN Lion’s City alkotja, amelyek közül 42 EfficientHybrid hajtásrendszerrel szerelt dízel, míg nyolc tisztán elektromos hajtású. Az elmúlt évek átfogó járműmegújításának köszönhetően a V-Busz jelenleg is Magyarország egyik legfiatalabb és legkorszerűbb autóbusz-flottáját üzemelteti.
A három autóbusz beszerzéséhez a V-Busz Kft. összesen 472,5 millió forint állami támogatást nyert el a Zöld Busz Program keretében. A forrás a projekt költségeinek 80%-át fedezte, míg a fennmaradó 20% önrészt Veszprém Megyei Jogú Város Önkormányzata, valamint a közlekedési társaság az elmúlt évek sikeres gazdálkodásának eredményeként saját forrásból biztosította. A korábban forgalomba állított 12 méteres szóló MAN Lion’s City E nettó 166,5 millió, a csuklós változat nettó 192,9 millió forintért érkezett Veszprémbe, míg a most leszállított Lion’s City 10 E – kisebb mérete ellenére – nettó 225,3 millió forintos vételárával a program legdrágább járművének bizonyult, ez részben az új gyártásnak, részben pedig az egyedi beszerzésnek tudható be.
A Lion’s City 10 E a Veszprémben már közlekedő 12 méteres szóló változattól elsősorban rövidebb tengelytávjában tér el, egyébként a nagyobb testvér karosszériakészletét használja, így megjelenése és műszaki felépítése is nagyrészt megegyezik a hosszabb kivitelével. Az akkumulátorkapacitásban sincs nagy különbség: míg a korábban érkezett autóbuszok 480 kWh kapacitású akkumulátorcsomagot kaptak, addig a midi változat öt darab, egyenként 89 kWh névleges kapacitású, 605 kg súlyú modulból felépülő, összesen 445 kWh kapacitású akkumulátorrendszerrel rendelkezik. Lényeges különbség ugyanakkor, hogy a veszprémi szóló autóbuszok még Northvolt akkumulátorokat használnak, míg a most érkezett midi már az MAN új akkumulátorgenerációjával készült. Az új rendszer már a CATL által gyártott NMC (nikkel–mangán–kobalt-oxid) cellákra épül, amelyeket az MAN saját fejlesztésű, FF2 jelű akkumulátormoduljaiba integrál.
LA 19,5 tonna legnagyobb megengedett össztömegű, 13 302 kilogramm saját tömegű autóbusz összesen 58 utas szállítására alkalmas, 27 ülő- és 31 állóhellyel. A hajtásról – a 12 méteres változathoz hasonlóan – egy 160 kW névleges, illetve 240 kW csúcsteljesítményű központi villanymotor gondoskodik. A jármű már a GSR II előírásainak megfelelő biztonsági felszereltséggel készült, így egyebek mellett holttérfigyelővel, kanyarodási asszisztenssel, vezetői éberségfigyelő, valamint mozgásindulási információs rendszerrel, gumiabroncsnyomás-felügyelettel és intelligens sebességasszisztenssel is rendelkezik.
A gyártó adatai szerint a villanymidi egyetlen feltöltéssel több mint 400 kilométer megtételére képes kedvező üzemi körülmények között. A V-Busz tájékoztatása szerint az új jármű július 1-jétől áll forgalomba, és elsősorban a 18-as vonalon, az autóbusz-állomás és a Csatár-hegy között közlekedik majd.
![Magyarbusz [Info]](https://magyarbusz.info/wp-content/uploads/2025/04/cropped-mbi_sby_v1.png)









