Ma délelőtt Keszthelyen ünnepélyesen átadták a MÁV-csoport és a Volán részére az első tisztán elektromos hajtású Ikarus 120e szóló városi autóbuszt abból az összesen 20 darabos szériából, amelynek szállítási jogát a székesfehérvári gyártó tavaly októberben nyerte el. A HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. által koordinált állami Zöld Busz Program 100%-os támogatásával beszerzett járművekkel országszerte lehet majd találkozni. A keszthelyi autóbusz-állomáson tartott első átadóceremóniára portálunk is meghívást kapott.
Második alkalommal bővíti flottáját Ikarus 120e villanybuszokkal a magyar állami busztársaság – a típusból még 2023 folyamán Székesfehérváron állt forgalomba 12 példány, igaz, a megrendelő akkor még Volánbusz néven futott –, így lényegében már ismert technika kerül az üzemeltetőhöz, annál is inkább, mivel a most forgalomba álló járművek műszaki jellemzői gyakorlatilag azonosak az egykori koronázóvárosban közlekedő társaikéval. A 20 új elektromos autóbuszon ezúttal hat város – név szerint Komló, Tata, Balatonfüred, Komárom, Hajdúszoboszló és Keszthely – osztozik, leszállításuk és átadásuk pedig folyamatos lesz szeptember végéig. A keszthelyi fejlesztés mintegy 166 millió forintból valósult meg, ebből az állami támogatás közel 161 millió forintot tesz ki.
Ez a széria még az Ikarus 120e kifutó, V3 kódjelű variánsából kerül ki, noha már tavaly szeptemberben, a berlini InnoTrans 2024 kiállításon bemutatkozott a V4 néven említett utód. A most átadott keszthelyi rendeltetésű példány a típus egyedül képviselője marad a Balaton-parti városban, ahová Hajdúszoboszlóhoz hasonlóan mindössze egyetlen új elektromos autóbuszt szán a MÁV Személyszállítási Zrt. járműelosztási terve. A busz külső megjelenése ennél egyszerűbb szinte nem is lehetne, a bármiféle egyedi arculat vagy díszítés nélküli fehér fényezésen csak az új formátumú Volán logó jelzi, ki is a jármű tulajdonosa – cserébe viszont kellemes kontrasztot képez a sötétített ablakövvel, amelyet egy fekete sáv segítségével optikailag felfelé még meg is nyújtottak.
A specifikáció terén minimális különbségek vannak a másfél éve átvett és azóta már mintegy 1,6 millió kilométert teljesítő székesfehérvári példányokhoz képest, ilyen például, hogy a hátfali elektronikus kijelző a járatszám mellett immár az úti cél megjelenítésére is képes. A három teljes szélességű, kétszárnyú bolygóajtón át megközelíthető, végig alacsonypadlós utastér hivatalos befogadóképessége 30 ülő és 55 álló utas, és természetesen külön férőhellyel, illetve a felszállást segítő rámpával van ellátva a kerekesszékkel vagy babakocsival utazók részére. A 28 darab fix rögzítésű Ster New City utasülést a már jól ismert elrendezésben építették be, a második ajtóval szembeni peronrészen található további két lehajtható ülőalkalmatosság típusa viszont eltér a korábbitól. A felszereltségben a már említett elektronikus utastájékoztató rendszer mellett megtalálhatók az utazóközönség mobil eszközeinek fenntartott USB-töltőpontok, a légkondicionáló és a fedélzeti kamerarendszer is. A járművezető ezúttal is Actia Podium 2 műszerfal mögött foglal helyet.
A műszaki jellemzők sem tartogatnak nagy meglepetéseket, a jármű mozgatásáról 165 kW állandó- és 240 kW csúcsteljesítményű t-DRIVE-MD2021 típusú állandómágneses szinkron villanymotor gondoskodik, a B-tengely mögé, a jármű függőleges középsíkjától balra beépítve. Az ennek energiaellátását biztosító, 314 kWh összkapacitású, CATL gyártmányú tízmodulos lítium-vasfoszfát (LFP) akkupakk egyszeri feltöltésével a busz akár 350 kilométert is képes megtenni. A töltést a Mobiliti Volánbusz Kft. által telepített nagy teljesítményű, CCS Combo 2 interfésszel rendelkező plug-in töltőberendezés biztosítja a MÁV-csoport keszthelyi műszaki telephelyén.
Az új elektromos busszal utasforgalomban holnaptól, azaz március 21-től lehet találkozni a 2-es, 3-as, 5-ös és C5-ös jelzésű városi viszonylatokon. A MÁV-csoport tájékoztatása szerint azokban az időszakokban, amikor helyi járat nem közlekedik, a busz a teljes kihasználtság érdekében helyközi feladatokat is végez majd a Hévíz–Keszthely–Várvölgy–Tapolca, a Keszthely–Hévíz, a Hévíz–Felsőpáhok–Zalaköszvényes, a Hévíz–Keszthely–Balatonszentgyörgy, a Hévíz, aut.áll.–Móricz Zsigmond lakótelep–Hévíz, aut.áll., a Keszthely–Hévíz–Nemesbük–Zalaköveskút és a Keszthely–Rezi vonalakon (6350, 6355, 6372, 6373, 6383, 6384, 6398). A jármű éves futásteljesítménye várhatóan meghaladja majd a 38 ezer kilométert, ennek során mintegy 15 tonna széndioxid-kibocsátástól mentesítheti Keszthely levegőjét, mivel egy korszerűtlen, közel 24 éves dízelüzemű járművet – információink szerint egy kiöregedett Mercedes-Benz Conectót – vált majd ki a helyi flottában, folyamatosan átvéve annak feladatait. Érdekesség, hogy ezzel több év után közlekedik újra Ikarus márkájú autóbusz Keszthelyen, korábban egy Ikarus 415-ös (az FDP-721 rendszámú kocsi) járt itt.
Az ilyenkor szokásos ünnepi beszédek sorát ezúttal Nagy Bálint, az Építési és Közlekedési Minisztérium közlekedésért felelős államtitkára, egyben a térségért felelős országgyűlési képviselő nyitotta meg. Emlékeztetett, hogy néhány éve még Keszthely polgármestereként kezdte előkészíteni az akkori Volánbusszal és a HUMDA Zrt.-vel közösen egy modern, tisztán elektromos hajtású autóbusz forgalomba állítását a város helyi közlekedésében (akkoriban egy, a Volánbusz budapesti agglomerációs járatairól származó Mercedes-Benz eCitaro is járt tesztfutáson a városban – a szerk.), ami mostanra valósult meg. Emlékeztetett, hogy 2025. január 1-ével a MÁV-csoportba beolvadt Volán csaknem 5800 darabos autóbuszflottájával az egyik legnagyobb, nemzeti tulajdonú közlekedési társaság Európában. Idén és jövőre a Lázár János közlekedési miniszter által bejelentett 10 pontos közlekedési program részeként folytatódik a flottamegújítási program, mintegy 500-500 jármű beszerzésével. A járműpark korszerűsítését ezt követően is folytatni kívánják, a cél a 10 év alatti átlagéletkor elérése – az pedig nemzetgazdasági szempontból is jelentős, hogy a most forgalomba álló autóbusz Magyarországon készült.
Kunfalvi Gábor, a HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. zöld mobilitási irodavezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a keszthelyi a 138. elektromos hajtású autóbusz, amelyet a Zöld Busz Program keretében helyeztek forgalomba. Kiemelte, hogy a jármű által biztosított csaknem 15 tonnás károsanyag-kibocsátás csökkentés 210 átlagos méretű lombos fa éves szén-dioxid megkötésének felel meg. A közlekedési ágazat a teljes emisszió 22%-áért felel, ezért kiemelten fontos a tömegközlekedés népszerűsítése és zöldítése, ezért idén további pályázati kiírásokkal folytatnák a Zöld Busz Programot, illetve energetikai fejlesztéseket is terveznek.
Sipos Zoltán, az Ikarus termékeit forgalmazó Electrobus Europe Zrt. cégvezetője elmondta: „Az Ikarus büszke arra, hogy Magyarország legrégebbi hazai tulajdonban lévő buszgyártójaként, a folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően, olyan korszerű és környezetbarát buszokat gyárt, amelyek aktívan hozzájárulnak a fenntartható városi közlekedés fejlődéséhez. A HUMDA Zöld Busz Program és a MÁV-csoport támogatásának köszönhetően Keszthely mától egy modern és környezetbarát Ikarus busszal gazdagodik, amely azon túl, hogy a lakosok kényelmesebb, biztonságosabb utazását teszi lehetővé, a város levegőminőségének javításához is nagyban hozzájárul.” Hozzátette: idén ősszel tervezik bemutatni az Ikarus 180e típusjelű csuklós villanybuszukat, amely főegységek és hatótáv szempontjából is hasonló lesz a szóló változathoz. Mint mondta, az Ikarus még ma is a 10 legismertebb magyar márkanév egyike, amely az elődöknek köszönhetően világszerte elismert, így a mai napig sok megkeresést kap a cég a világ minden pontjáról. Hazánkon kívül további 12 országban van jelen képviselettel az Ikarus, elektromos buszai pedig jelenleg öt országban futnak az utakon. Sipos Zoltán elmondása szerint készen állnak további buszok gyártására, ehhez a kapacitás és a szakértelem is rendelkezésre áll.
Dr. Kormányos László, a MÁV Személyszállítási Zrt. vezérigazgatója ismertette: „A MÁV-csoport az elmúlt években a zöldítés útjára lépett, és igyekszünk ezt a folyamatot felgyorsítani. Azzal, hogy a MÁV Személyszállítási Zrt. immár a vasúti és az autóbuszos közlekedést, illetve a HÉV-et is üzemelteti, még komolyabb kihívásoknak kell megfelelnünk a környezetvédelem terén. Jelentős tapasztalataink vannak az elektromos buszok közlekedtetésében, hiszen az első ilyen járművünk már 2021-ben megérkezett, 2022-23-ban pedig a HUMDA Zöld Busz Programjának támogatásával 100 e-busz állt forgalomba országszerte, melyekhez most újabb 20 zöldbusz csatlakozik. Társaságunk keresi a további forrásokat és kiemelten törekszik arra, hogy a dízelüzemet egyre nagyobb mértékben kiváltsák az alternatív hajtású járművek. A zöld átállás a cél a kötöttpályás közlekedésben és az utakon is. Autóbuszaink megfelelnek a legszigorúbb környezetvédelmi normáknak, és fontos célkitűzésünk, hogy utasaink országszerte azonos minőségű, magas színvonalú szolgáltatásokkal találkozzanak.„