Kitekintő

Idén eddig 146 Solaris Trollino talált gazdára Európa-szerte

A Solaris jelenleg Európa négy aktív trolibusz-gyártójának egyike, amely ugyanúgy, mint a villanybuszok eladása terén, ebben a szegmensben is vezető szerepet tölt be a kontinens piacán. A cég az első trolibuszának piacra dobása óta összesen 2200 trolit szállított már le 19 ország összesen 60 városába.

A sokak által már temetett, 130 éves múltra visszatekintő hajtásmód reneszánszában a Hesshez és a Škodához hasonlóan a Solarisnak is elvitathatatlan érdemei vannak. Az európai piacon a Van Hool kiesésével mára csupán négy olyan troligyártó maradt, amelyek az akkumulátoros buszok térhódításának ellenére kitartottak a trolis vonal mellett is, és az In-Motion-Charging, azaz menet közbeni töltési technológia alkalmazásával és folyamatos fejlesztésével hatalmas lökést adtak az európai trolibusz-piac felélénkülésének. A hajtásmódban rejlő lehetőséget egyre több város látja meg, így évről évre gyarapodik azon települések száma, ahol visszavonulót fújnak a hajtásmód kivezetésétől, vagy ahol éppen több éves vagy akár évtizedes kihagyás után térnek vissza a trolibuszok a közforgalomba. Emellett vannak olyan városok is, ahol a troliüzem bővítésével váltják ki a dízelüzemű flottát részben, vagy teljes egészében.

A Solaris már évek óta piacvezetőnek számít a trolibuszok eladása terén is. A lengyel gyártó olyan hajtásrendszer-beszállítókkal működik együtt, mint a Škoda Group, a Kiepe Electric, vagy éppen a lengyel Medcom. A Solaris jelenleg 12 méteres szóló, 18 méteres csuklós és 24 méteres duplacsuklós hosszváltozatokban kínálja trolibuszait, melyekből mára az üzemeltetők szinte már csak a nagyobb üzemeltetési rugalmasságot lehetővé tevő, akkumulátoros hajtással rendelik meg troliflottáik legújabb tagjait.

A gyártótól származó információink alapján a Solaris 2024 első felében 146 trolibuszt adott át, ami a hajtásmód tekintetében jelentős rendelésállománynak számít. A szállítások oroszlánrészét a bukaresti 100 darabos Trollino 12-es flotta idén átadott 98 példánya teszi ki. A járműveket a cég rekordgyorsasággal szállította le, az eredetileg tervezett 22 hónap helyett mindössze csak 15 hónapot kellett a Societatea de Transport București társaságnak várnia a teljes flotta beérkezésére. A kocsik a Medcom elektronikájával és 60 kWh összkapacitású lítium-titanát-oxid vontatási akkumulátorcsomaggal érkeztek, önjárási képeségük pedig elérheti a 20 kilométeres hatótávolságot is.

A bukaresti trolik mellett a Solaris idén még további 8 darab szóló Trollinót szállított le, ezeket a németországi Solingen rendelte meg négy éve. Az összesen 16 darabos megbízást két részletben teljesítette a gyártó, az első nyolc példányt 2022-ben, a fennmaradó kocsikat pedig idén adták át. Ezeket a kocsikat a Kiepe elektronikájával látták el, és a beépített 45 kWh kapacitású lítium-titanát-oxid (LTO) akkumulátorcsomagnak köszönhetően 15 kilométeres autonómiára is képesek.

A fennmaradó 40 trolibusz már a gyártó 18 méter hosszú, Trollino 18 fantázianevű modelljéből került ki. A típusból 18 darab érkezett még egy 2018-ban megkötött keretmegállapodás terhére az ATM Milanóhoz. A trolik a Kiepe Electric világszerte használt IMC500 jelű villamos hajtásrendszerét kapták, ebben a két, egyenként 160 kW csúcsteljesítményű aszinkron villanymotor mellé egy 45 kWh összkapacitású vontatási akkumulátorpakk is társul, ami akár 15 kilométeres autonóm hatótávot is lehetővé tesz a felsővezetékkel ellátott szakasz elhagyása vagy üzemzavar esetén.

Emellett a hollandiai Arnhem városa is gazdagodott 10 darab új Trollino 18-assal. A megbízás két szempontból is különleges volt; egyrészt – ami fontosabb – azért, mert az Arnhem tulajdonában lévő, de a Connexxion leányvállalataként működő Hermes társaság által üzemeltetett járművek az első Solaris gyártmányú trolibuszok Hollandiában, másrészt pedig azért, mert ezek a kocsik az első MetroStyle arculatos, negyedik generációs 18 méteres csuklós Solarisok (eddig ugyanis csak duplacsuklós változatok kapták meg ezt a dizájncsomagot). A helyközi forgalmat lebonyolító (!) Trollinókat a Medcom elektronikájával vértezték fel, az önjáró képességet pedig egy szokatlanul nagy, 90 kWh összkapacitású, Solaris High Power fantázianevű, de a Toshibától származó LTO akkumulátorcsomag biztosítja.

A Solaris 2024 első felében egy, a Škodával kooperációban teljesített üzlet részeként 12 darab Solaris-Škoda Trollino 18-ast is leszállított, melyeket a csehországi Ústí nad Labem rendelt meg egy 33 darabos megbízás részeként. A Škoda márkajelzés alatt futó kocsik szintén képesek önjárásra, ez a gyártók közlése szerint legalább 12 kilométer. A trolik érdekessége, hogy a Škoda elektronikájával szerelt kivitel történetében először két hajtott tengellyel rendelkeznek a város domborzati viszonyaihoz igazodva.

Címkék