Kitekintő

Felszámolás helyett 40 vadonatúj önjáró trolibusz beszerzésével fejleszti troliüzemét Tallinn

Tallinn az utóbbi években igencsak elhanyagolta trolibusz hálózatát, 2016-ra az egykor 9 vonalból álló hálózatot nagyjából a felére csökkentették, s bár voltak olyan irányú tervek is, hogy teljesen felszámolják az észt főváros trolibusz-közlekedését, az akkumulátoros önjáró trolibuszokban rejlő lehetőségek miatt a város végül mégis visszavonulót fújt. A tallinni TLT közlekedési vállalat a város kiöregedő flottáját 40 darab IMC technológiás akkumulátoros trolibusszal pótolná, melyekre, és további 30 darab opciós jármű beszerzésére augusztus 8-án indított közbeszerzési eljárást a cég.

Egyre népesebb azoknak a városoknak a tábora, amelyek úgy gondolják, hogy korántsem áldozott még le a trolibuszok korának, sőt épp ellenkezőleg, az IMC (In-Motion-Charging) technológiának köszönhetően a hajtásmód a reneszánszát éli. A flottájukat vadonatúj önjáró trolibuszokkal frissítő városok mellett évről évre gyarapodik azon települések száma is, ahol több éves vagy évtizedes kihagyás után térnek vissza a trolibuszok a közforgalomba, vagy ahol a troliüzem bővítésével a dízelüzemű flottát váltják le részben, vagy teljes egészében.

Tallinn az elmúlt 24 évben gyakorlatilag felszámolta trolibusz-hálózatának felét, s mivel voltak olyan tervek is, hogy teljesen leállítják a város troliközlekedését, az elmúlt években elmaradtak mind az infrastrukturális beruházások, mind pedig a járműbeszerzések. A főváros troliüzemét végül az akkumulátoros trolibuszok mentették meg, amelyek a városvezetés szerint amellett, hogy költséghatékonyan üzemeltethetők, várostervezési szempontból is számos előnnyel bírnak.

Tallinnban jelenleg formálisan 43 darab, de a valóságban már csak 32 darab Solaris Trollinóból álló flotta üzemel, de már csak október végéig, ugyanis a tallinni városháza szerint a 2002 és 2009 között beszerzett járművek elérték hasznos élettartamuk végét, s nem felelnek meg az elvárt szolgáltatási szabványoknak sem. A város 40 darab IMC technológiás akkumulátoros trolibusszal pótolná a novemberben búcsúzó flottát, de ezek a járművek várhatóan csak 2026-ban érkeznének meg, addig viszont dízelbuszokkal szolgálnák ki Tallinn megmarad 4 trolis viszonylatát.

A most elindított közbeszerzés szerint a TLT 18 szóló és 22 csuklós, akkumulátoros önjáró képességgel rendelkező trolibuszt vásárolna 30 darabos opciós lehetőséggel az elkövetkezendő 5 évben. A járműveket olyan, akár plug-in is tölthető akkupakkal kell megajánlani, amely a felsővezetékes szakaszt elhagyva legalább 25 kilométeres autonómiát képes biztosítani. A legalább 11,8 és legfeljebb 12,2 méter hosszú  szóló kocsikat egy legalább 160 kW, a 17,5  és 18 méter közötti hossztartományban mozgó csuklósokat pedig két, egyenként legalább 160 kW teljesítményű vontatómotorral kell felszerelni. A teljes hosszban alacsonypadlós troliknak rendelkezniük kell automatikus áramszedő lehúzó és felengedő berendezéssel, digitális tükörhelyettesítő és 360°-os képet adó holttérfigyelő kamerarendszerrel is. A trolibuszok garantált élettartamának 15 évnek kell lennie. Az ajánlatok elbírálásánál az ajánlati ár 50-es, a garanciaidőn kívüli karbantartás költsége 30-as, a szóló és a csuklós kocsik energiafogyasztása pedig 10-10 súlyszámmal szerepel.

A tallinni troliközlekedés a város tervei szerint 2025 vegén indulna újra, ekkorra állnának forgalomba a 40 darabos flotta első példányai. A járművekbe és az infrastruktúrába történő beruházás teljes költségét 52 millió euróra becsülik, ebből körülbelül 30 millió eurót fordítanak majd a járművek beszerzésére, a többit az elöregedett infrastruktúra felújítására szánják.

Címkék