Ha lehet hinni az iparági pletykáknak, az alapoktól kezdve házon belül fejlesztett új elektromos Enviro típuscsalád megpecsételte az Alexander Dennis (ADL) és a BYD korábban gyümölcsöző együttműködését, és bár ezt a felek hivatalosan nem mondták ki, a két gyártó a jövőben valószínűleg külön utakon folytatja tovább. Az immár nem BYD alapokra épülő új ADL termékvonal piacra dobása mellett a szakítás tényét az is jelzi, hogy idén a BYD is új, kifejezetten a szigetország piacára kifejlesztett emeletes modellel jelentkezett.
London az elkövetkezendő években 7000 darab elektromos autóbuszt tervez beszerezni, ez a lehetőség pedig a hazai gyártók mellett a kínai óriások figyelmét is felkeltette, ugyanis a Yutong és a BYD is rendelkezik már az itteni piacra szánt modellekkel. Az ADL a kínai gyártók olcsó termékeivel a városi-elővárosi Enviro sorozat tavaly bemutatott új generációjával kívánja felvenni a harcot. Az első, kimondottan londoni specifikáció szerinti emeletes Enviro400EV-t hivatalosan most mutatta be az Alexeander Dennis, amelyet a homologizációt és a szükséges tanúsítványok megszerzését követően a londoni üzemeltetők rendelkezésére fog bocsátani a brit gyártó. Az első fővárosi megrendelés ugyanakkor már ezt megelőzően megérkezett, a Stagecoach ugyanis – amely egyben a típus indító üzemeltetője is volt – július közepén bejelentette, hogy 17 darabot vásárol londoni járataihoz.
A modell megfelel az angol főváros közlekedésszervezője, a Transport for London (TfL) által felállított Bus Safety Standard biztonsági előírásrendszer legfrissebb követelményeinek; ezt szolgálja például az áttervezett homlokfali geometria és az ablaktörlő csonkok szélvédő feletti elhelyezése, amelyek óvják a gyalogosokat és kerékpárosokat egy esetleges ütközéskor vagy gázoláskor. Emellett a típus megfelel az Egyesült Királyságban egyébként nem kötelező kiberbiztonságról és kiberbiztonság-kezelésről szóló ENSZ-EGB 155 előírásnak is.
A londoni rendeltetésű változat alapkivitelben a fővárosi útvonalak 99%-ának kiszolgálására alkalmas, 472 kWh összkapacitású lítium-nikkel-mangán-kobalt-oxid (NMC) akkumulátorpakkal van ellátva – a kevésbé megterhelő viszonylatokra rendelhető egy kisebb, 354 kWh-ás csomag is. A lengyel Impacttól származó energiatárolókra a gyártó 14 év, vagy egymillió kilométer garanciát vállal – ezen időtartam alatt az Alexander Dennis állítása szerint nincs szükség akkucserére. Ezzel az akkuállománnyal, amelyre a gyártó egy nyolcéves üzemi periódus alatt 1,6 GWh energiaátbocsátást ígér, a jármű akár 416 kilométert is képes megtenni egyetlen feltöltéssel, ezt viszont az Alexander Dennis csak az akkumulátorok életciklusának elején garantálja. Az akkumodulok részben a padlóvázba integrálva, részben pedig a lépcsőház alá beépítve kaptak helyet. Érdekesség, hogy a padlóvázba illesztett akkumodulok mechanikusan izoláltak, azaz más gyártók gyakorlatától eltérően nincsenek közvetlenül a vázszerkezethez csavarozva, annak érdekében, hogy ne legyenek kitéve csavaró igénybevételnek és más mechanikai behatásoknak, megelőzve az esetlegesen ebből származó tönkremenetelt. A vontatási akkumulátorokat 88%-os DoD (depth of discharge) érték jellemzi, azaz a névleges akkukapacitásnak ekkora része hasznosítható ténylegesen a jármű működtetésére. Az akkuk feltöltése kétféle módon történhet, a két különböző pozícióban elhelyezhető szokásos CCS Combo 2 rendszerű plug-in csatlakozóval 150 kW, inverz pantográfos gyorstöltéssel (vagyis a jármű tetején csak a szabványos töltősín-pár található) pedig 300 kW az igénybe vehető legnagyobb töltőteljesítmény.
A 10,5 méter hosszú, 4,3 méter magas, 62 utasüléssel szerelt és a nagyobbik akkupakkal 87 utas szállítására alkalmas kivitel mozgatásáról a több más elektromos busztípusban – például az új Credobus Electronell sorozatban – is alkalmazott Voith VEDS HD (heavy-duty) hajtásrendszer felel. Ebben a folyadékhűtésű állandómágneses szinkron villanymotor 310 kW folyamatos- és 410 kW csúcsteljesítményt ad le. A hajtásrendszer hatékonyságának köszönhetően az Egyesült Királyság közlekedési és időjárási sajátosságai alapján kidolgozott, belvárosi, külvárosi és vidéki útszakaszokat modellező UK Bus Cycle mérési ciklus alapján az új Enviro400EV átlagfogyasztása mindössze 0,67 kWh/km.
Az Alexander Dennis Enviro400EV új nemzedékének rendelésállománya immár megközelíti a 300 darabot, az üzemeltetők listáján olyan jelentős közlekedési társaságok szerepelnek, mint a Stagecoach vagy a Transdev-csoport.
Fotók: Alexander Dennis Ltd.