Kitekintő

Egy évtized után ismét saját fejlesztésű emeletes villanybusszal tér vissza a brit piacra a BYD

Új, immár saját karosszériás emeletes busztípust vezet be az Egyesült Királyságban a szigetország piacán 2015 óta kizárólag alváz-beszállítóként jelen lévő BYD. A kínai gyártó az Alexander Dennisszel (ADL) kooperálva az elmúlt közel egy évtizedben kulcsszerepet vállalt a brit városok elektromos buszközlekedésének megalapozásában. A két cég alkotta páros, amely évek óta az európai élmezőnybe tartozik az egy év alatt átadott elektromos buszok számát tekintve, együttesen már több mint 1800 villanybuszt szállított a brit üzemeltetőknek. Bár a hivatalos kommunikáció szerint az Alexander Dennis a jövőben is együtt kíván működni a BYD-vel, az új emeletes megjelenése a brit gyártó tavaly bemutatott, az alapoktól kezdve házon belül fejlesztett elektromos típuscsaládjára lehet válasz, már csak azért is, mert a BYD még idén egy egyszintes villanybuszt, jövőre pedig egy emeletes helyközi modellt is bevezet a piacra.

Az új, BD11 névre keresztelt, 10,9 méter hosszú és 4,3 méter magas újdonság formai vonásai ismerősnek tűnhetnek, ami nem véletlen, hiszen az európai piacon tavaly új fejlesztésként bemutatkozó, Délkelet-Ázsiában viszont 2020 óta kínált, Wolfgang Egger formatervező által jegyzett egyszintes BYD B12 villanybusz leszármazottjáról van szó. A homlokfal dőlésszögét a BD11 esetében a londoni gyalogosbiztonsági követelményekhez igazították.

16 db

Az alaptípushoz hasonlóan a BD11-esnél is a padlóba integrálva kerül elhelyezésre a lítium-vasfoszfát (LFP) energiatárolók egy része, egész pontosan BYD Blade Battery akkumulátorok formájában összesen 262 kWh akkuállomány. A fennmaradó modulok a 457 kWh-os akkupakkal szerelt változatnál a karosszéria végében kapnak helyet, a legnagyobb, összesen 532 kWh villamos energia tárolására képes verziónál pedig már a lépcsőház alá is építenek egy akkumulátoregységet. Utóbbival a BYD szerint egészen elképesztő, akár 640 kilométeres hatótáv is lehetséges, a BD11 becsült energiafogyasztása ugyanis mindössze 0,7 kWh/km. A BYD akkumulátorai kémiájukból adódóan tűzvédelem szempontjából kiemelkedően biztonságosnak számítanak, egy esetleges cellazárlat esetén sem jellemző rájuk, hogy a visszafordíthatatlan, heves hőtermeléssel járó és gyakorlatilag megfékezhetetlen termikus kifutásnak nevezett állapotba kerüljenek, melynek során a komplett akkumulátorcsomag leégne.

16 db

A legfeljebb 90 fő szállítására alkalmas, alumínium karosszériás kétszintes típust két darab, egyenként 150 kW csúcsteljesítményű, hajtű tekercselésű, portálfutóműbe épített kerékagymotor mozgatja. A vontatómotorok a hat különböző elektromos részegységért (a két kerékagymotor, a kormányszervó, a légkompresszor, egy DC-DC átalakító és egy energiaelosztó) felelős vezérlőmodullal együtt a BYD szerint 92%-os energiahatékonyságot érnek el. A BD11 rugalmas és gyors töltési lehetőségeket kínál, támogatja a „kétpisztolyos” plug-in töltést és a pantográfos gyorstöltést is akár 500 kW-ig.

16 db

A modellt integrált termomenedzsment rendszer jellemzi, ami hőkezelés szempontjából összefogja a villanymotorokat, az akkumulátorokat, a 6-az-1-ben vezerlőmodult, a légkompresszort és a Transport for London (TfL) közlekedésszervező legújabb szabályozásainak teljes mértékben megfelelő klímaberendezést, a hulladékhő hasznosításával pedig akár 10-50%-kal is csökkenti az energiafogyasztást. Ezenkívül a BD11 is megkapta a B12 új generációjában tavaly megjelent aktív felfüggesztés-szabályzást, ami a jármű hasmagasságának beállítása mellett a valós idejű útviszonyokhoz igazítja a lengéscsillapítók keménységét.

16 db

A felsoroltakon kívül a BYD a legújabb kibervédelmi előírások (ENSZ-EGB 155, illetve 156) mellett aktív vezetéstámogató asszisztens funkciók (ADAS) egész sorát biztosítja az új villanybuszhoz, többek között továbbfejlesztett vészfékezőrendszert, holttérfigyelőt (BSM), ütközésre figyelmeztető rendszert (FCW), intelligens sebességszabályozót és éberségfigyelőt, valamint alkoholzárat is. A típushoz emellett a digitális tükörhelyettesítő-rendszer is alapáron jár.

16 db

Bár a BYD eddig hivatalosan nem erősítette meg, de a pletykák szerint a brit piacon forgalmazott konkurens modelleknél 25%-kal olcsóbb, 400 ezer fontba, azaz 182 millió forintba kerülő újdonságból már 100 darab, a Transport for London specifikációjának megfelelő példányt rendelt be az egyik londoni közlekedési cég, a Go-Ahead London.

A TfL és egyben London célkitűzése szerint 2034 után már csak nulla károsanyag-kibocsátású autóbuszok közlekedhet a városban, ezen vállalás teljesítése érdekében 2021 óta már csak elektromos és üzemanyagcellás buszokat lehet forgalomba helyezni a TfL kötelékében. S bár az eredeti céldátum 2034, a közlekedésszervező szerint, ha kormány teljesíti 4000 autóbusz beszerzésére vonatkozó kötelezettségvállalását, a londoni zéró emissziós flotta felállítása már 2030-ra megvalósulhat, ehhez viszont évente több mint 1000 autóbuszt kellene elektromosra cserélni. A londoni autóbuszparkban jelenleg több mint 8600 autóbusz közlekedik, ebből már több mint 1300 darab elektromos,- 20 pedig hidrogénhajtású, a flotta fennmaradó része pedig hibrid és hagyományos Euro 6-os motorral szerelt dízelbuszokból áll.

Címkék