Rövidített tengelytávú, 10,3 méter hosszú elektromos változattal bővül az Alexander Dennis (ADL) népszerű Enviro400-as sorozatának már most is meglehetősen szerteágazó kínálata. A brit gyártó többi villanybuszához hasonlóan BYD alapokra épülő újdonság kimondottan érdekes arányokkal rendelkezik, hiszen az ilyen hosszúságú típusokat egyszintes kialakítás esetén a szakma nagy része még simán besorolja „nagy” midibusznak.
A BYD és az Alexander Dennis 2015 óta dolgozik közösen elektromos típusok fejlesztésén, nem is eredménytelenül, hiszen a brit piacon azóta forgalomba állított akkumulátoros buszok több, mint 70%-át a kínai-angol páros szállította. A 2019 óta kapható BYD-ADL Enviro400EV emeletes városi villanybusz hazájában igazi sikerterméknek számít, a típus 10,8 méter hosszú alapváltozatából eddig már 450 darabot meghaladó mennyiséget vásároltak, illetve rendeltek meg London és más brit városok közlekedési társaságai, részben a lokálisan zéró emissziós autóbuszok beszerzését ösztönző állami támogatásoknak köszönhetően. A termékpaletta elektromos része most egy új, 10,3 méteres hosszváltozattal egészül ki, amelynek tengelytávját az eredeti verzióhoz képest 500 mm-rel, 5400 mm-re csökkentették, a mellső- és hátsó túlnyúlásokat változatlanul hagyva. A kompakt emeletes külső méretei jó manőverezhetőséget biztosítanak a szűk belvárosi utcákon, tekintélyes utasbefogadó-képességgel párosulva.
Az új kivitel műszaki bázisát jelentő rövidített önjáró alvázat a BYD kifejezetten az Egyesült Királyságba delegált csapata fejlesztette ki fokozott tempóban, szorosan együttműködve az Alexander Dennis karosszálásért felelős tervezőmérnökeivel. Közös beszámolójuk szerint sikerült egész napi zavartalan üzemet biztosító akkupakkot beépíteni optimális tömegelosztás mellett, bár a hatótávra és az akkukapacitásra vonatkozóan egyelőre nem közölt konkrét számadatokat egyik gyártó sem. Az első demóbuszt a tervek szerint 2021 második felétől próbálhatják majd ki tesztüzemben a potenciális megrendelők.
A komáromi gyára révén magyarországi termelést is folytató (sőt, azt hamarosan bővítő) BYD idén januárban jelentette be, hogy 2021 második felétől helyszíni támogatást biztosítva az Alexander Dennis létesítményeibe telepíti át az utóbbi villanybuszaihoz szánt járóképes alvázak fejlesztését és gyártását, szorosabbra vonva ezzel a két cég együttműködését és hozzájárulva a munkahelyek megőrzéséhez a mostanában nehéz időket élő brit buszgyártónál.
Fotók: Alexander Dennis Ltd.