Kitekintő

Busworld Europe 2023: a BYD új villanybusza feladja a leckét a konkurenciának

A brüsszeli Busworld Europe 2023 kiállítás egyik legfontosabb újdonságát a BYD tisztán elektromos hajtású városi típuscsaládjának új generációja jelentette, amelyre nem kisebb feladat vár, mint hogy folytassa, sőt, akár túl is szárnyalja elődje sikereit. Az európai premieren látottak alapján az innovatív eBus B12 modell minden szükséges adottsággal rendelkezik ehhez.

Tizenkét év telt el azóta, hogy a BYD bemutatta Európában legelső, akkor még számos részletében megmosolyogtató elektromos autóbuszát – idén már az iparág egyik iránymutatójaként tekintenek a kínai gyártóra. Mi a magunk részéről már tavaly, a hannoveri IAA Transportation 2022 kiállításon azt az információt kaptuk félhivatalosan a BYD illetékeseitől, hogy az európai részleg 2023-ra egy igazi nagy durranást tartogat, és nem is kellett csalódnunk, az új eBus B12 ugyanis kifejezetten meggyőzőre sikerült – az pedig magyar szempontból külön pozitívum, hogy a fejlesztés során a komáromi kutató-fejlesztő csapat ötleteit is hasznosították. A világszerte sikeres, hazánkban is jól ismert és piacvezető pozíciót kivívó K9 jelű eBus-sorozat 12 méter hosszú tagjainak (K9UB, K9UD stb.) utódjaként érkező típus már mostantól rendelhető, előállítására pedig már a komáromi gyárat is felkészítették. A BYD képviselőinek elmondása szerint egyébként is törekednek arra, hogy az európai piacra szánt járműveket lehetőség szerint Magyarországon gyártsák, csak kiemelkedően nagy volumenű rendelésállomány esetén segít be a szállításokba a kínai központ.

Bár a nagyközönség most láthatja először a B12 típus európai viszonyokra adaptált változatát, a BYD népszerű K-sorozatát felváltó új típuscsalád első tagjai (B10, B12) Kínában már 2020 júliusában bemutatkoztak, tavaly óta pedig egyes környező piacokon, például Indonéziában, Hongkongban vagy Szingapúrban is találkozhatunk velük az utakon. Az Európának szánt kivitel a távol-keleti modellekétől eltérő, egyedi homlok- és hátfalat kapott, ami a BYD döntéshozói szerint közelebb áll az itteni ízlésvilághoz. Maga a vázszerkezet egyébként mindegyik változatnál lényegében ugyanaz, elvégre a B-sorozatot igazi globális terméknek szánja a BYD, mindössze stílusbeli és/vagy a helyi szabályozások által megkövetelt különbségek lehetnek az egyes verziók között. A Brüsszelben kiállított európai variáns karosszériája nagyrészt sajtolt alumínium profilokból épül fel, csak a homlok- és a hátfalváz, illetve az ablakoszlopok egy része készül acélból az ENSZ-EGB 66-os tetőszilárdsági és borulásvédelmi előírás teljesítése érdekében. Az ebből fakadó alacsony önsúlynak köszönhetően a BYD új villanybusza akár 105 utast is szállíthat, ami a kategóriában ma kiemelkedően jó érték.

A B12 európai specifikációban 12 130 mm hosszú, 2550 mm széles és 3200 mm magas, tehát az alacsonyabb típusok közé számít, így a magasságkorlátozó óvárosi hidak, alagutak is kevésbé jelentenek problémát számára. Design szempontjából a korábbi buborék-formavilágot egyenes vonalakból és közel sík felületekből építkező stílus váltja fel, amit elsősorban a jobb helykihasználással indokol a gyártó – a BYD minket kalauzoló mérnöke a mellső túlnyúlást emelte ki példaként, ami úgy lett rövidebb, hogy közben az utaskapacitás még gyarapodott is. A homlokfalat hatalmas lakkfekete terület uralja viszonylag alacsonyan elhelyezett spotlámpákkal, felettük pedig egy-egy függőleges tájolású, körbefutó LED-szalaggal ékesített egyedi lámpatesttel, ami nappali menetfényként szolgál. A hátfali lámpák formája és elrendezése gyakorlatilag azonos a frontrészével, csak fehér helyett vörös fényű világítótestekkel, közöttük pedig sima, osztatlan felülettel a reklámok számára. A bemutatóbusz nagy területű feketítéseinek sorsa az ügyfélpéldányokon kérdéses, az üzemeltetők ugyanis többnyire a saját flottaszínüket részesítik előnyben a formatervezők elgondolásai helyett. A nyugodt, mégis modern hatású összkép fontos része ezen kívül az egyenes övvonal, valamint az ívesen kezdődő és végződő, a formatervbe harmonikusan belesimuló tetőparaván. A bemutatókocsi külső visszapillantókat helyettesítő kamerái opciós tételek, alapáron hagyományos tükrökkel szállítja a buszt a BYD.

Az új generáció legfontosabb műszaki vívmányát a BYD saját fejlesztésű, Blade Battery fantázianéven futó, 157 Wh/kg energiasűrűségű lítium-vasfoszfát (LFP) vontatási akkumulátorainak bevezetése jelenti. Az energiatárolókat a BYD villanybuszainak történetében most először a padlóvázba integrálták, ahol szerkezeti komponensként a teherviselésben is részt vesznek. Ennek az építésmódnak köszönhetően a jármű torziós merevsége 18%-kal meghaladja közvetlen elődjéét, miközben tömegközéppontja 40%-kal alacsonyabbra került, ami kiváló vezethetőséget és stabilitást biztosít – utóbbit jól szemlélteti, hogy a maximális oldalirányú dőlésszög 47%-kal kedvezőbb a korábbinál. A leendő üzemeltetők igényeitől függően a busz háromféle akkumulátorcsomaggal érhető el: a 392 kWh összkapacitású alapváltozat esetében minden egyes vontatási akkumulátor a padlóvázban helyezkedik el integrált egységként. A második lépcsőfokot jelentő 425 kWh-ás variánsnál további két akkumodult építenek a karosszéria végébe a leghátsó üléssor, illetve a harmadik ajtóval szembeni dobogó alá, míg a legnagyobb, 500 kWh villamos energia tárolására képes verziónál már a tetőre is kerül egy akkumulátoregység. Utóbbival a BYD szerint egészen elképesztő, akár 600 kilométeres hatótáv is lehetséges, a B12 becsült energiafogyasztása ugyanis mindössze 0,65 kWh/km (összehasonlításképp, a mai 12 méteres villanybuszok jellemzően 1 kWh/km körüli átlagfogyasztást produkálnak, a BYD értékéhez hasonlót egyedül a kompozit karosszériás Ebusco 3.0 gyártója ígér). Az akkumulátorok kapcsán érdemes még elmondani, hogy tűzvédelem szempontjából kiemelkedően biztonságosak, többek között sikerrel teljesítették a „Nail Penetration” nevű szigorú penetrációs vizsgálatot is. Az akkumodul átfúrásával járó teszt során a Blade akkumulátorok felületén mindössze kis mértékű melegedés volt tapasztalható, míg más akkukémiáknál ez jellemzően heves, nehezen eloltható tüzet okoz. A töltés CCS Combo 2 rendszerű plug-in csatlakozón keresztül (max. 200 kW) vagy pantográffal (max. 500 kW) történhet – előbbi esetében a töltőaljzat négy lehetséges helyre kerülhet, ebből egy járművön egyszerre kettő helyezhető el.

A buszt két darab, egyenként 150 kW csúcsteljesítményű, hajtű tekercselésű kerékagymotor mozgatja a hátsó portálfutóműbe építve. A hajtásrendszer része a továbbfejlesztett, hat különböző elektromos részegység (a két kerékagymotor, a kormányszervó, a légkompresszor, egy DC-DC átalakító és egy energiaelosztó) vezérléséért felelős, szilícium-karbid (SiC) félvezető elemeket alkalmazó „6-az-1-ben” kontroller is. Teljesen új fejlesztésű a műszerfal, amelyet a jobb ergonómia mellett a CAN-rendszerbe való integráltságnak köszönhetően nagyobb fokú személyre szabhatóság jellemez. Az integrált termomenedzsment rendszer hőkezelés szempontjából összefogja a villanymotorokat, az akkumulátorokat, a 6-az-1-ben kontrollert, a légkompresszort és a klímaberendezést, a hulladékhő hasznosításával pedig akár 10-50%-kal is csökkenti az energiafogyasztást. Szintén kiemelendő újítás az aktív felfüggesztésvezérlő rendszer, amely a jármű hasmagasságának beállítása mellett a valós idejű útviszonyokhoz igazítja a lengéscsillapítók keménységét a nagyobb utaskomfort és a jobb kezelhetőség érdekében. A felsoroltakon kívül a BYD aktív vezetéstámogató asszisztens funkciók (ADAS) egész sorát biztosítja az új villanybuszhoz, amely a legújabb kibervédelmi előírások mellett több, az autóbuszokra nem kötelező érvényű passzív biztonsági követelményrendszert (ENSZ-EGB 29, ENSZ-EGB 93) is teljesít.

Bár az innovatív műszaki megoldásokat felvonultató BYD eBus B12 piaci megjelenése joggal töltheti el irigységgel a vetélytárs buszgyártók nagy részét, a kellően kooperatívak akár még előnyt is kovácsolhatnak belőle, a technika ugyanis járóképes alváz formájában is megvásárolható lesz. Az önjáró alap eBus BC12 néven szerepel a katalógusban, gépészeti felépítése pedig gyakorlatilag megegyezik a komplett autóbuszéval. A kiállításon ebből is meg lehetett tekinteni egy példányt, amelyen a BYD mérnöke további érdekes részleteket mutatott meg nekünk. Az üzemeltetői visszajelzéseket meghallgatva például nagyobb indítóakkumulátor került beépítésre, a kisebb elektromos vezérlőegységeket pedig egy helyre – a vezetőfülke hátfalához – gyűjtötték a karbantartás megkönnyítése céljából. A teljes gépészet felépítése nagyon kompakt – a BYD szerint ez azért lehetséges, mert szinte minden elektromos és mechanikus részegységet házon belül terveznek és állítanak elő, ami még a kínai gyártók között is egyedülálló.

Az idei legnagyobb attrakciót jelentő B12 villanybusz mellett a kínai gyártót további három típus képviselte Brüsszelben, amelyek egyike ugyancsak itt tartotta európai premierjét. A másik, szintén már előre beharangozott újdonság a háromtengelyes BYD-UNVI DD13 emeletes autóbusz volt, amely, miként az az elnevezéséből és külső megjelenéséből is látható, az önjáró alvázat biztosító BYD és a felépítményt készítő spanyol UNVI együttműködésének eredménye. Utóbbi cég a számtalan kisebb ibériai karosszáló egyike, amely többek között a nyitott városnéző emeletes buszok egyik legismertebb európai specialistájának számít – természetesen a BYD alvázas elektromos kiadásból is készül majd ilyen változat. A 13 700 mm hosszú és 2550 mm széles DD13 a kihelyezett leírás szerint 3999 mm-rel tornyosul az úttest fölé, azaz éppen teljesíti a négyméteres magassági limitet, amivel Európa bármely országában zavartalanul közlekedhet. A terjedelmes jármű teljes befogadóképessége 77 fő. Az alsó szint utastere végig alacsonypadlós, igaz, az utasok számára fenntartott terület a második ajtó vonalánál véget ér. A busz alatt a fent már bemutatott, 2 x 150 kW csúcsteljesítményű kerékagymotoros portálhidat találjuk. Az ennek energiaellátását biztosító, nagyrészt a C-tengely fölé, illetve mögé telepített lítium-vasfoszfát (LFP) vontatási akkupakk összkapacitása kiviteltől függően legfeljebb 484 kWh lehet, és ebben az esetben kizárólag konnektoros töltésre van lehetőség. A típus európai tesztfutásai a közelmúltban fejeződtek be, Brüsszelbe pedig már egy eladott ügyfélpéldányt hozott a BYD, amely a délkelet-franciaországi Provence-Alpes-Côte d’Azur régióban szolgáltató ZOU! Région Sud közlekedési társaság flottájába tartozik majd. A leendő üzemeltető kimondottan magas felszereltséggel rendelte meg a buszt: a felső szint közlekedőfolyosója felett üvegtető húzódik, a második ajtóval szemközti peronrészen pedig akár két kerékpár is szállítható.

A most bemutatkozó újdonságok mellett két, már korábbról ismert, ám az elmúlt évek gyakorlatának megfelelően már B betűvel kezdődő típusjelzésű modell is megtekinthető volt a BYD standján. Elavultnak természetesen egyikük sem mondható: az eBus B19 típusjelű csuklós városi villanybusz szintén ebben az évben, a Berlinben megrendezett márciusi ElekBu kiállításon ünnepelte hivatalos premierjét, az eBus B15 néven futó háromtengelyes, alacsony belépésű nyújtott szóló változat pedig 2021 óta keseríti meglehetősen sikeresen a konkurencia életét a skandináv piacokon, ahol az ilyen felépítésű busztípusok kifejezetten népszerűnek számítanak.

A már említett ElekBu kiállítás és a Barcelonában tartott júniusi UITP kongresszus után ezúttal is a berlini flottaszínre emlékeztető sárga fényezésben megjelent eBus B19 jelenleg a BYD európai kínálatának leghosszabb tagja, amely 18,75 méteres hosszával maximálisan kihasználja az európai uniós előírások adta lehetőségeket. A jármű szélessége 2550, magassága 3300 mm, az A-B tengelytávra 5900, a B-C-re pedig 6550 mm-es értéket adott meg a gyártó. A 140 fős maximális befogadóképességű csuklós villanybusz akár 563 kWh összkapacitású lítium-vasfoszfát (LFP) vontatási akkumulátorcsomaggal is felszerelhető, ami 470 kilométeres hatótávot tesz lehetővé a gyártó szerint UITP SORT 2 (városi-elővárosi vegyes) mérési ciklus alapján. Az akkupakk vevői igénytől függően plug-in vagy pantográfos eljárással is tölthető, a busz mozgatásáról pedig itt is az egyenként 150 kW teljesítményű kerékagymotorokkal szerelt portálfutómű gondoskodik, amely az energiatárolókhoz hasonlóan a BYD saját fejlesztése. Ez a modell még a korábbi eBus generációt képviseli, de helyszíni értesüléseink szerint belátható időn belül az egész típuscsalád átáll az új B12-nél használt alapokra.

A háromtengelyes eBus B15 bő két és fél évvel ezelőtt jelent meg a BYD kínálatában, mostanra pedig már több száz eladott példánnyal büszkélkedhet, amelyek döntően a skandináv régiókban találtak gazdára. A Brüsszelben kiállított kocsi a Transdev Sverige részére készülő 44 darabos széria tagja, amely a Svédország keleti partvidékén fekvő Gästrikland tartományban közlekedik majd helyközi forgalomban – ehhez igazodik az 1-2-0 ajtókiosztás és a végig 2+2 soros, magasított háttámlás ülésezés is, bár a csomagtartó polcok hiányoznak az utastérből. Igazi átmeneti modellként a B15 egyaránt rendelhető a rövidebb szóló típusokból örökölt 422, az UNVI által karosszált emeletesben látott 484, valamint a csuklós változatból származó 563 kWh összkapacitású akkupakkal is. Utóbbival felszerelve akár 510 kilométerre is eljut egyetlen feltöltéssel, ami papíron helyközi fordákra is alkalmassá teszi, akár még az északi országokra jellemző hideg éghajlaton is. A családelv jegyében a B15 is ugyanazt a 2 x 150 kW teljesítményű kerékagymotoros portálhidat használja, mint a BYD standján idén kiállított többi villanybusz, mint ahogyan a lemerült akkumulátorok töltése is egyaránt történhet konnektoros vagy pantográfos módszerrel.

 

A brüsszeli Busworld Europe 2023 kiállításról írt többi cikkünk ide kattintva érhető el!

Címkék