Újabb részleteket osztott meg a Birminghamben november 1. és 3. között megrendezésre kerülő Euro Bus Expo 2022 kiállításon városi-elővárosi autóbuszainak új nemzedékéről a hazai pálya előnyét élvező Alexander Dennis (ADL). A rendezvényen ezen kívül megtekinthető a brit buszgyártó megújult hidrogén tüzelőanyag-cellás hajtásrendszerű városi emeletes típusa, az Enviro400FCEV is, egy Enviro200EV egyszintes villanybusz és egy Volvo alvázas Plaxton Leopard helyközi autóbusz társaságában.
Az Alexander Dennis háza tájáról két éve még aggodalomra okot adó híreket lehetett hallani, mostanra azonban úgy tűnik, sikerült rendezni a sorokat. Az emblémát és a kapcsolódó szolgáltatásokat érintő arculatváltást ugyanis a termékpaletta átdolgozása követi: a cég idén augusztusban jelentette be, hogy teljes egészében házon belül fejlesztett és gyártott, közös platformra épülő modellekkel bővíti lokálisan zéró károsanyag-kibocsátású termékportfólióját. Paul Davies, az Alexander Dennis Ltd. elnöke és ügyvezető igazgatója most ismét megerősítette, hogy ezzel párhuzamosan fenntartják a kínai BYD-vel folytatott sikeres együttműködést is, amely immár hatodik éve segíti vezető szerephez a brit gyártót hazája villanybusz-piacán.
Az Enviro sorozat új generációját három típussal vezetik be, ebből kettőt elsősorban az Egyesült Királyság és Írország piacára szánnak. Az Alexander Dennis korábban csak a homlokfalról közölt látványterveket, a ma közzétett számítógépes grafikák azonban már teljes rálátást adnak az új buszok a külső megjelenésére – igaz, a hátsó részt ábrázoló képekre egyelőre továbbra is várni kell. Az új formanyelvet határozott élek és törésvonalak jellemzik, ami az eddigitől eltérő karaktert kölcsönöz a buszoknak. A két, most megszellőztetett újdonság közül az igazi húzómodellnek számító az Enviro400EV városi-elővárosi emeletes autóbusz esetében első ránézésre inkább modellfrissítésről lesz szó, a vázszerkezet ugyanis nagyrészt változatlannak tűnik a jelenlegihez képest – az érdemi módosítások főként az elektromos gépészetet érintik majd. Ezen kívül az alsó szinten továbbfejlesztett üléselrendezést ígér az Alexander Dennis sajtóanyaga, a korábbinál több specifikációs lehetőséggel a nagyobb fokú személyre szabhatóság érdekében. Az akár 96 fős befogadóképességű kéttengelyes emeletes busz vontatási akkumulátorainak egyszeri feltöltésével akár 260 mérföldet, vagyis 416 kilométert is képes lesz megtenni a gyártó állítása szerint.
A másik most beharangozott modell, a kínálatban teljesen új elemet jelentő Enviro100EV egy 8,3 méter hosszú és 2,35 méter széles, kifejezetten az Egyesült Királyság üzemeltetőinek igényei alapján kifejlesztett midi villanybusz lesz, amelyet az Alexander Dennis zéró emissziós termékvonalának belépőmodelljeként a BYD technikára épülő Enviro200EV alá pozicionálnak. Az akár 25 ülőhellyel is felszerelhető, legfeljebb 45 utas szállítására alkalmas apróságot kisvárosok utcáira és helyközi jellegű járatokra egyaránt ajánlja a brit gyártó. Utóbbi felhasználásra az akár 285 mérföldes, azaz 424 kilométeres hatótáv is alkalmassá teszi majd az Enviro típuscsalád legkisebb tisztán elektromos hajtású tagját.
A nemzedékváltás harmadik zászlóvivőjének a főként exportra gyártott, akár 130 fős utaskapacitású Enviro500EV háromtengelyes városi emeletes autóbuszt szánják, amelyből az első szériát a hongkongi MTR Corporation részére szállítja majd az Alexander Dennis. Az új modellek mindegyike – beleértve az üzemanyagcellás változatokat is – a Voith által fejlesztett VEDS elektromos hajtásrendszer (Voith Electrical Drive System) különféle változatait használja, amely megtalálható a Wrightbus és az Otokar legújabb villanybuszaiban is. Az emeletes Enviro400EV-be a nagy terhelésre méretezett, 410 kW csúcsteljesítményű állandómágneses szinkron villanymotort magába foglaló VEDS HD (heavy duty) variáns kerül, míg a kisebb Enviro100EV mozgatásáról a közepes méretű busztípusokhoz tervezett VEDS MD (mild duty) kivitel gondoskodik majd – ennek teljesítményét egyelőre nem közölték, a Voith saját leírása 230 kW állandó teljesítményt ad meg.
Az új hajtáslánc fontos részét képezik a nagy energiasűrűségű vontatási akkumulátorok, amelyekre az Alexander Dennis saját szabadalmaztatott termékeként hivatkozik. Az energiatárolókban használt prizmatikus felépítésű lítum-nikkel-mangán-kobalt-oxid (NMC) cellákat az Alexander Dennis tervei alapján a lengyel Impact Clean Power Technology üzemében állítják össze kész modulokká. Az akkumulátorokat beépítéskor nem csavarozzák hozzá közvetlenül a vázhoz annak érdekében, hogy a menet közben fellépő erőhatások és az ebből származó mechanikai igénybevételek (húzás-nyomás, nyírás, hajlítás, csavarás) ne vezessenek az akkumulátorok idő előtti tönkremeneteléhez.
Az emeletes Enviro400EV alapkivitelben 472 kWh összkapacitású akkumulátorpakkot kap, ami opcionálisan 354 kWh-ra csökkenthető a nagyobb befogadóképesség érdekében. Az Enviro100EV esetében az akkukapacitás 236 kWh-ról indul, de ebbe buszba is beépíthető a 354 kWh összkapacitású csomag is, itt viszont ez jelenti a maximumot.
A hírek szerint az Alexander Dennis mérnökei fejlesztenek az aktív és passzív biztonsági funkciókon is. A hatalmas méretű, csökkentett tükröződésű, körbefutó szélvédő és a vékony A-oszlopok biztosítják a járművezető megfelelő kilátását, az elgurulásból származó baleseteket pedig az elektronikus rögzítőfék hivatott megelőzni. A gyalogosok testi épségére akusztikus figyelmeztetőrendszer vigyáz. Az utastérben törekedtek az alacsonypadlós, dobogómentes terület maximalizálására, az emeletes változatnál pedig növelték az alsó szint hátsó részében utazók fejterét is. Az újgenerációs modellekre már most vesz fel előrendeléseket az Alexander Dennis, az első példányok átadása 2023-ra várható.
Fotók, látványtervek: Alexander Dennis Ltd.