Egy héten belül két lokálisan zéró emissziós újdonság érkezését is bejelentette a koronavírus-járvány következtében bezuhant eladásai miatt lépéskényszerben lévő Alexander Dennis: az Enviro400EV akkumulátoros villanybusz rövidített tengelytávú változata után még az idén bemutatkozik a brit gyártó hidrogén üzemanyagcellás modelljeinek következő generációja is.
Az Alexander Dennis Ltd. (ADL) termékpolitikáját ismerve valószínűleg nem okoz különösebb meglepetést, hogy ezúttal is a Nagy-Britanniában rendkívül népszerű Enviro400-as sorozat egy újabb változatáról van szó. A sokatmondó H2.0 projektkód alatt fejlesztett kéttengelyes emeletes újdonság közvetlen elődjével ellentétben a kanadai Ballard Power Systems üzemanyagcella-moduljait kapja majd a Voith elektromos hajtásrendszerével (Voith Electrical Drive System, VEDS) párosítva – ez többek között a hajtásszabályzó invertert, a segédátalakítókat, valamint a hátsó hidat hagyományos kardántengelyen át meghajtó központi elhelyezésű, folyadékhűtéses, állandómágneses villanymotort foglalja magába. Utóbbitól papíron 240 kW folyamatos- és 340 kW csúcsteljesítmény várható, de az ADL emeletesére vonatkozó konkrét számadatok egyelőre nem ismertek.
Az Enviro400FC (az utolsó két betű a fuel cell kifejezésre utal) főként tapasztalatszerzést szolgáló első generációjánál még a brit Arcola Energy végezte a tüzelőanyag-cellás hajtásrendszer integrációját, az utódnál viszont szélesebb körben használt, más európai buszgyártóknál (Solaris, Van Hool, Wrightbus) már bizonyított beszállítóra vált az ADL. Valószínűleg az sem véletlen egybeesés, hogy a brit buszgyártót 2019 májusa óta tulajdonló kanadai New Flyer is a Ballard technikáját használja a saját hidrogénbuszaiban az Atlanti-óceán túlsó oldalán. Azt egyébként a gyári sajtóanyag is megemlíti, hogy a fejlesztés során felhasználják az anyacég immár több, mint 25 éves tapasztalatát a hidrogénüzemű hajtások terén, de azt is hangsúlyozza, hogy az új városi emeletes brit tervezésű és teljes egészében brit földön készül majd. Az első prototípus várhatóan az idei év vége előtt jelenhet meg az utakon.
Az Alexander Dennis akkumulátoros villanybuszaival ellentétben a hidrogénhajtású kivitel önhordó konstrukció lesz. A gyártó szerint a mérnökök a tervezés során nagy hangsúlyt fektetnek az ideális tömegelosztásra és a lehetőségekhez képest tágas utastér kialakítására. A második nemzedék egyik legfontosabb jellemzőjének a hidrogéntartályok egyszeri feltöltésével elérhető 300 mérföldes, azaz 480 kilométeres hatótáv ígérkezik, ami a kategóriában kiemelkedőnek számít. Az ADL jövőbeli hidrogénbuszaiba a korábbinál kevesebb, de nagyobb térfogatú gáztartályt építenek be, csökkentve ezzel a karbantartási időt és költségeket. Az elmúlt hetek európai hatótáv-botrányainak fényében (amit többnyire az akkumulátoros villanybuszok elektromos fűtése okozott) nem elhanyagolandó, hogy a jármű termomenedzsment rendszere az üzemanyagcellák által termelt hulladékhőt használja az utastér fűtésére, ami hideg időben kincset érő hatótáv-kilométereket jelenthet.
A vezető brit buszgyártók egyébként mostanában mintha egymást másolnák legújabb fejlesztéseikkel: néhány nappal ezelőtt a Wrightbus jelentette be, hogy kizárólagosan a Voith elektromos hajtásrendszerével szereli majd hidrogénhajtású városi emeleteseinek következő generációját, amelynek üzemanyagcellái mellesleg szintén a Ballardtól származnak.
Fotók: Alexander Dennis Ltd.