Kitekintő

Hidrogén üzemanyagcellás hajtást kap az Optare MetroDecker

Az utóbbi időben gomba módjára szaporodnak a hidrogén üzemanyagcellás busztípusok, jelezve, hogy az akkumulátoros megoldás mellett ez a jelentheti a jövő alternatív hajtásrendszerét  a buszgyártásban. Az európai buszgyártók közül egyre több cég bővíti kínálatát hidrogénhajtású típusokkal, vagy jelenti be ilyen járművek fejlesztését. Hozzájuk csatlakozik most a brit Optare, amely az ugyancsak a ködös Albionból származó Arcola Energy Ltd. céggel együttműködve palettájának zászlóshajóját, a MetroDecker városi emeletes autóbuszt szereli fel a környezetbarát hajtással.

A MetroDecker H2 névre keresztelt tüzelőanyag-cellás változatot a MetroDecker EV akkumulátoros villanybusz már meglévő technikai alapjaira építik. Az Arcola Energy által szállított üzemanyagcellát és a hajtáslánc egyéb komponenseit, például a hidrogéntartályokat úgy alakítják ki, hogy komolyabb vázmódosítás nélkül beilleszthetők legyenek a normál elektromos verzió vontatási akkumulátorainak helyére. A műszaki adatokról egyelőre nem sok konkrétumot árult el az Optare – elöljáróban annyi tudható, hogy 90 főt meghaladó utaskapacitást és a specifikációtól, az útvonaltól, illetve a felhasználás egyéb körülményeitől függően 200-250 mérföldes, azaz 320-400 kilométeres hatótávot ígérnek a hidrogéntartályok egyszeri feltöltésével. Mivel a kiindulási alapot a MetroDecker EV adja, valószínűleg a ZF számos más elektromos busztípusban is megtalálható, AVE 130 típusú kerékagymotoros hátsó futóműve kerül majd a hidrogénhajtású változatba is. A brit szaksajtó értesülései szerint a zéró emissziós emeletesek első megrendelését hamarosan alá is írhatják egy most még meg nem nevezett üzemeltetővel, az első prototípusok pedig 2021-ben jelenhetnek meg az utakon.

A hírhez mellékelt gyári képeken még egy hagyományos MetroDecker látható

Az Optare sajtóanyaga az új hidrogénbuszt nem az akkumulátoros villanybuszok alternatívájaként, hanem azokat kiegészítő megoldásként pozicionálja, amely elsősorban hosszabb távú városi és/vagy rövidebb elővárosi viszonylatokra jelent ideális választást. A fejlesztésben részt vevő partnercégek kiemelik, hogy a MetroDecker H2 hangsúlyozottan brit terméknek lesz majd tekinthető, hiszen a karosszéria és a hajtásrendszer is a szigetországból származik. Az üzemanyagcellás hajtással felszerelendő alapjárművek a MetroDecker EV villanybuszok gyártósorán készülnek majd az Optare mintegy 400 főt foglalkoztató sherburn-in-elmeti gyárában. A londoni székhelyű Arcola Energy termelőközpontja Liverpoolban található, itt állítják össze az Optare autóbuszaiba szánt üzemanyagcellákat is, a megrendelések remélt felfutásával pedig egy, a skóciai Dundee-ban létesítendő új üzem felépítése is szerepel a távlati tervekben.

Graham Belgum, az Optare vezérigazgatója szerint az üzemanyagcellás típusoknak a jövőben komoly szerep juthat a brit buszgyártó zéró emissziós kínálatának kiegészítésében. Emellett komoly exportlehetőségeket is látnak az új MetroDecker H2 számára, a mérsékelt égövi országok mellett különösen a nagy teljesítményű légkondicionálást igénylő, ezáltal magas energiafogyasztású piacokról számítanak megrendelésekre. Ez utóbbi alatt minden bizonnyal a délkelet-ázsiai régió értendő, ami részben a történelmi hagyományok, részben pedig a baloldali közlekedés miatt napjainkban a brit buszgyártók egyik legfontosabb külföldi célpiacának számít.

Dr. Ben Todd, az Arcola Energy vezérigazgatója a frissen bejelentett kooperációt a hidrogénhajtású járművek egyesült királyságbeli térnyerése szempontjából is fontos előrelépésnek nevezte, a leendő terméket illetően pedig nem fukarkodott a jelzőkkel: meggyőződése szerint a két cég együttműködésében készülő emeletes buszok kategóriájuk legbiztonságosabb, leghatékonyabb és legegyszerűbben karbantartható járművei lesznek.

A belső tér helykínálata megegyezik majd az alapváltozatéval

Az egykor a magyar NABI tulajdonát képező, jelenleg indiai (Ashok Leyland) érdekeltségbe tartozó Optare városi emeletes csúcsmodelljének karrierje nehezen indult – a hosszas várakozás után elnyert első megrendelésekről portálunk is beszámolt. A kategóriája legalacsonyabb saját tömegű típusaként hirdetett, 10,5 vagy 11,1 méteres hosszváltozatban létező, dízel- vagy elektromos hajtással kínált MetroDecker fő célpiacaként Nagy-Britannia és az említett távol-keleti országok mellett elsősorban Írország jöhet még szóba, az európai kontinensen ugyanis néhány kivételtől eltekintve nem különösebben elterjedtek a városi emeletes buszok. A tüzelőanyag-cellás autóbuszokra viszont várhatóan az Egyesült Királyságban is megnő majd a kereslet, a csődhelyzetből végül az utolsó utáni pillanatban megmenekülő Wrightbus új tulajdonosa például 2024-ig összesen mintegy 3000 hidrogénhajtású autóbusz legyártását vizionálja. A Wrightbus nem sokkal a tavaly szeptemberi agonizálás előtt fejlesztette ki a StreetDeck emeletes városi autóbusz hidrogénüzemű változatát (ez a típus a kanadai Ballard Power Systems hajtásrendszerét használja), de a tüzelőanyag-cellás hajtásban a városi emeletes buszok koronázatlan királya, az Alexander Dennis is meglátta már a lehetőséget – utóbbi ráadásul szintén az Arcola Energy partnere, az Optare hidrogénbusza tehát kimondottan erős mezőnybe érkezik.

Fotók: Optare/Jim Poyner

Címkék