Kitekintő

Liverpoolban mutatkozik be az ADL új hidrogénbuszának nullszériája

A napokban megkapta első megrendelését az Alexander Dennis Ltd. (ADL) második generációs hidrogénhajtású emeletes busztípusa. A megújult Enviro400FCEV első 20 példánya Liverpool városrégió kombinált hatóság (Liverpool City Region Combined Authority, LCRCA) viszonylatain áll forgalomba 2022-től, a helyi politikai vezetők reményei szerint nagy lökést adva ezzel az áhított klímasemlegesség felé.

Az Alexander Dennis még február végén tette közzé az első sejtelmes grafikákat hidrogén üzemanyagcellás városi emeletesének új nemzedékéről, amelyet a hírek szerint elődjénél hatékonyabb energiafelhasználás és nagyobb hatótáv jellemez majd. A gyáriak által H2.0 néven emlegetett második generációs hidrogénbusz gépészeti szempontból alapjaiban eltér közvetlen felmenőjétől: az üzemanyagcellákat immár a kanadai Ballard Power Systems, a villamos hajtásrendszert pedig a Voith szállítja, így a főegységek lényegében azonosak a legközelebbi riválisnak tekinthető Wrightbus StreetDeck Hydroliner által használtakkal. Külsőleg jóval kevésbé szembetűnőek a burkolatok alatt végbement változások, ezen a téren a mellső lökhárító és a homlokfali kijelző környékének rajzolata jelent minimális újdonságot a frissen kiadott látványtervek alapján.

A meglehetősen népes Enviro400-as típuscsalád fő célközönségének ismeretében nem okoz különösebb meglepetést, hogy a megújult hidrogénhajtású változat legelső, 20 darabos szériája is hazai környezetben mutatkozhat be. A Liverpoolba szánt buszok egyajtós kivitelben érkeznek 2-0-0 elrendezéssel, a menetirány szerinti jobb oldalon vészkijárattal kiegészítve, és kezdetben a városrégió legforgalmasabb viszonylatán, a St Helens városát a tőle 18 kilométerre fekvő liverpooli városközponttal összekapcsoló 10A jelzésű járaton szolgálnak majd. Az önkormányzati tulajdonú emeleteseket várhatóan két közlekedési multi helyi kirendeltsége, az Arriva Merseyside és a Stagecoach Merseyside & South Lancashire üzemelteti majd. A járműveket kiszolgáló hidrogén-töltőállomások a tervek szerint még az idén elkészülnek.

A jármű saját tömegéből tekintélyes részt kitevő hidrogéntartályok és más főkomponensek optimalizált elhelyezésének köszönhetően az önhordó emeletesek „tökéletes tömegelosztással” és a kategóriában kiemelkedően tágas utastérrel rendelkeznek a gyártó szerint. A buszok technikai jellemzőiről mindazonáltal nem osztott meg újabb részleteket az ADL – a februári hírek akár 300 mérföldes (480 kilométeres) hatótávról, illetve a korábbinál kevesebb, de nagyobb térfogatú hidrogéntartályról szóltak, a Voith által szállított, VEDS néven futó elektromos hajtásrendszer lelkét jelentő, központi elhelyezésű állandómágneses szinkronmotortól pedig 240 kW folyamatos- és 340 kW csúcsteljesítményre, illetve 3100 Nm csúcsnyomatékra lehet számítani.

A mostani beszerzést a liverpooli városrégió Transforming Cities Fund nevű pénzügyi alapjából finanszírozzák. A helyi lakosság mintegy 82%-ban az autóbuszokat használja közösségi közlekedésre, így a beszerzés lényeges szerepet kap Steve Rotheram polgármester „Vision for Bus” nevű tervében, melynek célja egy, a londonihoz hasonló integrált közlekedési rendszer megvalósítása, természetesen környezetbarát, lokálisan nulla károsanyag-kibocsátású buszokkal. Liverpool városrégió Anglia többi részénél egy évtizeddel korábban, legkésőbb 2040-ig szeretné elérni a teljes karbonsemlegességet, a helyi vezetés pedig abban is bízik, hogy az angol Zero Emission Bus Regional Areas (ZEBRA) program segítségével rövid időn belül 40-re növelhetik hidrogénhajtású autóbuszaik számát.

Fotók: Alexander Dennis Ltd.

Címkék