Kitekintő

LNG-hajtású buszokkal zöldítené a távolsági közlekedést a Flix és a Scania

Hosszú távú együttműködést jelentett be a 2023-as Európai Mobilitási Hét alkalmából a FlixBus és FlixTrain márkák anyavállalataként működő Flix SE és a Scania. A cél a hivatalos kommunikáció szerint a távolsági közlekedés fenntarthatóbbá tétele, a zöld átállás felgyorsítása és az ehhez szükséges infrastruktúra kiépítésének ösztönzése, az ehhez vezető utat pedig a biogáz – pontosabban bio-LNG – üzemű autóbuszokban látják a felek.

Az együttműködés részeként első lépésben 50 járművet – a Flix szóhasználatával élve – „szerelnek fel” cseppfolyósított földgázzal (LNG) való üzemelésre a Flix partnercégeinek távolsági buszai közül. A járművek önjáró alvázát biztosító Scania a vezető európai haszonjármű-gyártók közül jelenleg egyedüliként invesztál komolyabban az LNG-hajtásba, az általa fejlesztett és gyártott technika a normál LNG mellett bio-LNG-vel, azaz LBG-vel is működőképes. A buszok felépítményét a Scania jól bevált karosszériaépítő partnere, az Irizar készíti, amely egész pontosan a tavaly bemutatott Irizar i6S Efficient típussal képviselteti magát a programban. A kezdeményezésben résztvevő autóbuszok 2025 végére készülhetnek el, az viszont nem derül ki egyértelműen a sajtóanyagból, hogy vadonatúj járművekről, vagy esetleg korábban gyártott dízelmotoros autóbuszok gyári színvonalú átépítéséről van szó.

A tervek szerint a projekt kezdeti szakaszában a járművek hagyományos, illetve bio-LNG keverékével fognak üzemelni, de az arányt a későbbiekben egyre inkább a megújuló forrásból (szennyvízből és szerves hulladékból) származó alternatíva felé tolnák el, egészen a fosszilis eredetű üzemanyag teljes, 100%-os kiváltásáig. Az átállástól a Flix mintegy 80%-os csökkenést vár a szén-dioxid kibocsátás terén, a cégcsoport szén-dioxid-semlegességre vonatkozó hosszú távú céljaival összhangban. Megemlítendő, hogy a korábban világszerte több elektromos tesztbuszt is kipróbáló Flix szerint jelenleg nincs olyan technológia, amely lehetővé tenné a károsanyag-kibocsátástól mentes távolsági buszközlekedést – noha a mobilitási cég maga is részt vesz több ilyen fejlesztésben, például a Freudenberggel együttműködésben készülő hidrogénhajtású távolsági autóbusz megalkotásában, vagy a Daimler Buses nevével fémjelzett ELCH-projektben. A Flix egyébként a maga részéről 2040-re szeretne karbonsemleges működést megvalósítani Európában, jóval a Párizsi Megállapodásban meghatározott határidő előtt.

Nem a mostani az első együttműködés a Flix és a biogáz-üzem terén komoly tapasztalatokkal rendelkező Scania között, a képen látható LBG-hajtású Scania Interlink 2021 júliusától koptatta a skandináv utakat

Az éghajlatváltozás egyre nagyobb terhet ró bolygónkra illetve az emberek életére, és globális tech-mobilitási vállalatként tudatában vagyunk annak, hogy felelősséggel tartozunk azért, hogy az általunk kiszolgált közösségek számára fenntarthatóbb jövőt alakítsunk ki. Ezért igyekszünk megragadni minden olyan megvalósítható lehetőséget, amellyel csökkenthetjük a karbonlábnyomunkat, melynek eléréséhez a flotta átalakítása kulcsfontosságú. A Scania rendkívül értékes szövetségese a Flixnek és az üzletágat a különböző országokban üzemeltető buszpartnereinknek, és örülünk, hogy hosszú távú szakértelmükre és know-how-jukra támaszkodva hozzájárulhatunk a távolsági mobilitás átalakításához. Ez idővel abban is segíteni fog, hogy kínálatunkat a napról napra környezettudatosabbá váló, alacsony környezeti terhelésű utazási lehetőségeket kereső közönség igényeihez igazítsuk”  nyilatkozta Fabian Stenger, a Flix operatív igazgatója. 

Ez a Flix-szel való együttműködés jelentős lépést jelent számunka, hiszen célunk, hogy a fenntartható közlekedés felé való elmozdulásban élenjárók legyünk. A biogáz-megoldások valóban megújuló és itt-és-most megvalósítható alternatívák, amelyek nem csak fenntartható megoldást kínálnak, de megfelelnek a klímaváltozással kapcsolatos céloknak, és erősítik a társadalmi felelősségvállalást is. Az LBG/LNG autóbuszok továbbá okos és ésszerű választást jelentenek, mert bármilyen útvonal teljesítéséhez szükséges hatótávolságot és teljesítményt is alacsony költséggel tudják biztosítani, beruházási és üzemeltetési költségek tekintetében is. Rendkívül örülünk, hogy ezt a Flix-szel együttműködésben tehetjük meg, mivel tudjuk, hogy a biogáz-megoldások széles körű bevezetése pozitív hatással lehet nem csak a az üzemeltetőre, hanem a hatóságokra és a társadalomra is mondta Johanna Salomonsson Lind, a Scania vezető alelnöke és személyszállítási megoldásokért felelős vezetője.

A címlapkép illusztráció, forrás: transinfo.pl

Címkék