Kitekintő

A Scaniától érkeznek Európa első LNG-hajtású helyközi buszai

Átadták az első két cseppfolyósított földgáz (LNG) üzemű Scania Interlink LD helyközi autóbuszt abból a 15 darabos szériából, amelyet Bologna városába, a Trasporto Passeggeri Emilia-Romagna (TPER) társaság részére szállít a svéd haszonjármű-gyártó. Az olasz közlekedési vállalat 2017-ben Európában elsőként írt ki tendert LNG-hajtású intercity autóbuszokra, melyet az eredeti győztes IIA visszalépése után, második nekifutásra nyert el a Scania helyi képviselete.

A mostani átadás kis túlzással történelminek is nevezhető, egyes vélekedések szerint akár új korszak is kezdődhet a távolsági buszos közlekedésben, de legalábbis egy komolyabb lökést adhat a LNG-hajtás elterjedésének az öreg kontinensen. A 3,7 millió eurós (átszámítva 1,16 milliárd forintos) beruházással megvásárolt Scaniák beszerzését több, mint 90%-ban önerőből finanszírozta a TPER, a fennmaradó összeget a Bologna városát is magába foglaló Emilia-Romagna tartomány által nyújtott támogatásból pótolták ki. A TPER egyébként az alternatív hajtások elszánt hívének számít: kiterjedt trolibusz-hálózatuk mellett 311 darab gázüzemű autóbusszal is rendelkeznek, ezen kívül az övék Olaszország legnagyobb hibridbusz-flottája is. Jól is haladnak a zöld közlekedés felé, állításuk szerint három év alatt 20%-kal sikerült csökkenteniük a járműpark üvegházhatású gázkibocsátását.

Kívülről gyakorlatilag nincs különbség a dízelüzemű változathoz képest

A most érkező, 1-1-0 ajtóképletű Interlink LD-k a Bolognába irányuló elővárosi közlekedést szolgálják majd, kiöregedett dízelüzemű autóbuszokat leváltva sík- és hegyvidéki vonalakon egyaránt. A buszok 55 ülő- és 16 állóhellyel rendelkeznek, a kategóriára jellemző kiegészítőkkel (függönyök, poggyásztartók stb.) ellátott utastér természetesen légkondicionált. A LNG-üzemű buszok CO2-kibocsátása a Scania szerint 20%-kal alacsonyabb egy azonos méretű dízelmotoros autóbuszhoz viszonyítva, nitrogén-oxidokból és szilárd részecskékből is jelentősen kisebb mennyiséget engednek a levegőbe, emellett zajterhelésük is visszafogottabb. Az új buszok forgalomba állításával a TPER újabb lépést tesz a fenntarthatóság felé, a városi közlekedésben egyre elterjedtebb elektromos hajtások ugyanis a távolsági közlekedésben egyelőre nem jelentenek reális alternatívát a dízelbuszokkal szemben.

Olaszország egyes részein már rendelkezésre áll a kúthálózat az LNG-buszok megbízható működtetéséhez

A tüzelőanyagként szolgáló cseppfolyós földgáz tárolására a padló alatt, a csomagtérben elhelyezett két darab nagyméretű (baloldalt 452, jobboldalt 556 liter térfogatú), speciálisan hőszigetelt kriogén tartály szolgál, ezzel a gyártó a hagyományos távolsági buszokéval egyenértékű, 1000 kilométert meghaladó hatótávolságot ígér. Az LNG-alapú hajtáslánc egyébként csak a buszos divízió esetében számít újdonságnak a Scaniánál, a know-how a svéd cégóriás teherautóiból érkezik, ahol a technika már hosszú évek óta bizonyít.

Terjedelmes LNG-tartályok a csomagtérben – sok poggyászt nem vihetnek magukkal a bolognaiak

Giuseppina Gualtieri, a TPER elnök-vezérigazgatója a bolognai Piazza Maggiore téren tartott átadóceremónián elmondta: büszkék rá, hogy Európában elsőként írtak ki tendert cseppfolyós földgázzal hajtott buszokra – a hölgy valószínűleg nem járt még Varsóban, ahol 2015 januárja óta 35 darab LNG-üzemű Solbus Solcity SM 18 csuklós koptatja az utakat -, a következő három évben pedig további 243 új jármű beszerzését tervezik, mintegy 76 millió eurós (bő 23,8 milliárd forintos) beruházás keretében.

Az átadóceremóniát a turisták által is kedvelt Piazza Maggiore téren rendezték

Mint ismert, idehaza az elmúlt években a székesfehérvári Ikarus is kacérkodott az LNG-hajtású autóbusz gondolatával, egy prototípus el is készült a Budapestről ismerős Ikarus V127-es alapjain, ám úgy tűnik, a magyar gyártónál időközben lemondtak a projektről. Az LNG-vel működő autóbuszok elterjedésének legnagyobb gátja Európában – a hajtásmód alapjellemzőiből fakadó kompromisszumok mellett, lásd keretes írásunkat – a töltőhálózat kiépítettségének hiánya. Nem véletlen az sem, hogy a Scania első ilyen jellegű megrendelése Olaszországból érkezett, a taljánok ugyanis élen járnak a cseppfolyós földgáz hasznosításában: az Európa-szerte jelenleg működő mintegy 200 LNG-töltőállomásból 56 itt található, a hálózatot pedig folyamatosan fejlesztik.

CNG, LNG, LPG

A gépjárművek üzemanyagaként szintén ismert, ugyancsak folyékony halmazállapotú, de többféle szénhidrogén (leginkább propán és bután) elegyéből álló LPG-vel, vagy más néven autógázzal ellentétben az LNG (Liquefied Natural Gas) lényegében a jórészt metánból álló CNG (Compressed Natural Gas) cseppfolyósított formája. Mivel környezeti nyomás mellett ez -160 °C-on érhető el, a járművekbe szánt LNG-t magas hőszigetelő képességű, speciális tartályban kell tárolni. A folyékony LNG energiasűrűsége nagyobb a gáz halmazállapotú CNG-énél, viszont kb. 40%-kal kisebb a gázolajénál, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy azonos hatótáv biztosításához jóval nagyobb méretű tüzelőanyag-tartályt kell a buszokba építeni, mint normál dízelmotoros hajtás esetében. A nagy nyomáson (220 bar) tárolt CNG-nél a tartályok a tetőre kerülnek, messziről felismerhetővé téve az ilyen hajtással szerelt autóbuszokat. A cseppfolyós változat esetében ez rendszerint nem megoldható, ezért az LNG-tartályokat a dízelbuszok üzemanyagtankjáéhoz hasonló magasságban kell elhelyezni, értékes helyet vonva el ezzel az utas-, vagy távolsági buszok esetében a csomagtérből.

A Nemzetközi Közúti Szállítók Egyesületének (IRU) májusban megjelent tanulmánya szerint az LNG-hajtásnak leginkább a kamionoknál és a távolsági buszos közlekedésben lehet jövője, sőt, középtávon az első számú alternatívát jelentheti a dízellel szemben. A Scaniánál jól láthatóan hisznek is a hajtásmód térnyerésében: a svéd gyártó a 2018-as hannoveri IAA Nutzfahrzeuge kiállításon a világon elsőként mutatott be cseppfolyós földgázzal hajtott távolsági autóbuszt. Az LNG-üzemű változatot idén októberben, a brüsszeli Busworld seregszemlén is láthatta a nagyközönség, igaz, a kiállításokon a magasabb építésű Interlink MD kivitelben szerepeltették a környezetbarát hajtást.

Fotók: AutobusWeb

Címkék