A Scania a vele partneri viszonyban álló külső karosszálók (Beulas, Irizar) egyes alvázas típusai és a ma már nem gyártott Interlink sorozat után a Touring HD típuscsalád tagjaiban is bevezeti a cseppfolyósított földgázzal (LNG) illetve biogázzal (LBG), vagy akár a kettő keverékével is működőképes hajtásláncát. A 2009 óta a termékpalettán lévő turistabusz új, gázüzemű kivitele a Sustanable Bus Awards 2025 díj jelöltjei között is szerepel a távolsági kategóriában.
A Scania a vezető európai haszonjármű-gyártók közül továbbra is gyakorlatilag egyedüliként lát fantáziát a cseppfolyósított földgáz, illetve biogáz üzemanyagként történő közvetlen alkalmazásában – a svéd cégóriás teherautói és egyes autóbuszai (ide értve a komplett járműveket, illetve az önjáró alvázakat is) egyaránt elérhetők LNG, illetve LBG-hajtású kivitelben. Utóbbi egy fosszilis eredetű összetevőktől mentes, megújuló üzemanyag, amellyel a Scania szerint well-to-wheel, azaz „a forrástól a kerékig” összehasonlításban vizsgálva akár 90%-kal alacsonyabb szén-dioxid kibocsátást is lehetővé tesz a hagyományos gázolajhoz képest. A cseppfolyós formában tárolt LNG/LBG nagyobb energiasűrűségének köszönhetően alkalmasabb lehet a hosszú távú utakat teljesítő nehéz haszonjárművek hajtóanyagának, mint a főként városi és előváros busztípusokban alkalmazott hagyományos sűrített földgáz (CNG/CBG) – utóbbi hajtásmódban a Scania egyébként szintén élen jár, a múlt század eleje óta készítenek gázüzemű motorokat.
Carl-Johan Lööf, a Scania utasszállító divíziójának termékmenedzsment vezetője szerint a Touring HD most bemutatott LNG/LBG-hajtású variánsát főként olyan üzemeltetőknek ajánlják, akik hosszú távú buszjárataikhoz környezetvédelmi szempontból fenntarthatóbb járművet keresnek, de ehhez nem szeretnének aránytalanul nagy befektetést vagy a napi működésüket érintő esetleges negatív hatások kockázatát vállalni. A járműbe épített hathengeres, 12,7 literes gázüzemű Scania OC13 101 erőforrás 410 lóerő (302 kW) teljesítményt és 2000 Nm maximális nyomatékot ad le. Az erőforrás, ahogy az a típusjelzésből is látható, a szokásos Diesel helyett Otto-körfolyamat alapján működik, és egyébként hagyományos CNG-vel is működőképes. A gázüzemű Touring menetdinamikája a gyártó szerint egyenértékű egy dízelmotoros turistabuszéval, miközben jelentősen alacsonyabb zajkibocsátással és kedvezőbb fenntartási költségekkel üzemel.
A hajtásmód kompromisszumát elsősorban a korlátozottan elérhető tankolási lehetőségek jelentik – bár a Scania szerint az előállítási infrastruktúra és az LNG-kutak száma folyamatosan bővül. Utasszempontból a kategóriában megszokottnál jóval kisebb csomagtér lehet még problémás, ugyanis a földgáz/biogáz cseppfolyós halmazállapotban történő, -160 °C környéki tárolására alkalmas hőszigetelt kriogén tartályok a padló alatt találhatók. A jármű egy tankolással elérhető hatótávja ugyanakkor még a standard méretű gáztartállyal is 1000 kilométer felett van.
A gépészeti módosítások a felépítményt csak kis mértékben érintik. A Scania saját márkanév alatt forgalmazott európai buszkínálatának csúcsát képviselő Touring HD sorozat karosszériája továbbra is Kínában, a Higer üzemében készül a Scania mérnökeinek közvetlen felügyelete alatt.
Fotók: Scania