Hivatalosan is lezárult annak a 40 darab tisztán elektromos hajtású Mercedes-Benz eCitaro autóbusznak a beszerzési, forgalomba állítási és töltőkiépítési projektje, amelyeket még 2021 nyarán, a kormányzati Zöld Busz Program csaknem 80%-os értékű, vissza nem térítendő támogatásával szerzett be a Volánbusz, nettó 7,6 milliárd forint értékű beruházás keretében. A március 25-ei projektzáró sajtótájékoztatóra rendhagyó helyszínen, a Budakeszi Vadasparkban került sor, ezzel is hangsúlyozva a térségben szolgáló autóbuszok környezetbarát jellegét.
A Volánbusz jelenleg 450 járművezetővel, 61 vonalon biztosítja a fővárosi agglomerációban az autóbuszos közszolgáltatást, évente 868 ezer járaton mintegy 13,8 millió utazásról gondoskodva. Az elmúlt két év fejlesztéseinek köszönhetően a „kék” agglomerációs flotta 85%-a megújul, átlagéletkora 2,2 évre csökken. A közelmúltban átvett 75 darab gázüzemű MAN Lion’s City 12 G autóbusz fokozatos forgalomba állításával a fővárosi agglomerációban közlekedő szóló autóbuszok mindegyike alternatív (elektromos, CNG) hajtásrendszerű lesz, mindössze 0,7 éves átlagéletkorral. A csuklósok terén sem rossz a helyzet, itt legutóbb 2021-ben fiatalodott az állomány 30 darab korszerű, Euro 6-os minősítésű dízelmotorral szerelt Mercedes-Benz Conecto G beszerzésével.
Mint ismert, a 40 darabos Mercedes-Benz eCitaro széria tagjaival elsőként az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus, majd a Vadászati és Természeti Világkiállítás, illetve a Planet Budapest 2021 expo látogatói utazhattak 2021 őszén. Ugyanezen év októberétől munkanapokon négy példány próbaüzemben közlekedett a fővárosi agglomeráció egyes vonalain, előzetes tesztelés céljából. A buszok hivatalosan csak 2022 márciusától álltak napi utasforgalomba a Budakeszit érintő 22, 22A, 222 és 188E jelzésű agglomerációs viszonylatokon, illetve Budaörs és Törökbálint térségében, ahol azóta a 40, 40B, 40E, 88, 88A, 188, 188E, 140, 140A, 140B, 240, 172, 173 és 272 jelzésű vonalakon lehet találkozni velük.
A flotta működtetéséhez szükséges töltőinfrastruktúra kiépítése ugyanakkor nem ment zökkenőmentesen, aminek egyenes következménye volt a korlátozott kocsikiadás. Ennek remélhetőleg mostantól vége, időközben ugyanis a Mobiliti Volánbusz Kft. befejezte a töltőoszlopok teljes körű kiépítését a közlekedési vállalat Hunyadi úti telephelyén. A 40 darab, egyenként 100 kW töltőteljesítményű Siemens SICHARGE UC100 konnektoros töltőberendezéssel a buszok 243 kWh összkapacitású NMC vontatási akkumulátorai 3-3,5 óra alatt tölthetők fel, ami az eddigi tapasztalatok szerint a gyakorlatban 130-160 kilométeres hatótávot biztosít a járműveknek, az időjárási és forgalmi viszonyoktól függően. A Volánbusz közlése szerint a buszok eddig közel 1,8 millió utaskilométert teljesítettek a fővárosban és a dél-budai agglomerációban, amelynek során mintegy 1697 tonna szén-dioxidtól mentesítették közvetlen környezetüket, miközben zajterhelésük is lényegesen alacsonyabb az általuk kiváltott dízelmotoros buszokénál.
A lokálisan zéró emissziós, 28 ülő- és 50 állóhellyel rendelkező, légkondicionált, korszerű utastájékoztatással, 13 darab USB-töltőponttal, valamint fedélzeti és vezetéssegítő kamerarendszerrel ellátott járművekkel május elsejétől vármegye- vagy országbérlettel is lehet utazni. A MÁV-Volán csoport minden járművén, továbbá a HÉV-en és a GYSEV járatain is érvényes új bérlettípusok a MÁV applikációban április utolsó hetétől lesznek megvásárolhatók, május elsejétől pedig az ismert értékesítési pontokon is, előbbi 9450 (egy vármegyére), utóbbi 18 900 forintba kerül majd. A Volánbusz ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy ezek a bérlettípusok kizárólag a főváros közigazgatási határán kívül érvényesek, Budapesten belül BKK-jegy vagy Budapest-bérlet szükséges a szolgáltatás igénybevételéhez.
Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára, Pest vármegye 2. számú választókerületének országgyűlési képviselője beszédében hangsúlyozta, hogy a Buda környéki régióban a meglévő közlekedési lehetőségek fejlesztése mellett újak teremtése is rendkívül fontos. Beszédében kitért több más, jelenleg folyamatban lévő helyi projekt alakulására is, eszerint az M1-es autópálya pátyi lehajtójának építése jól halad, a pátyi nyugati elkerülőúttal együtt mintegy hatmilliárd forint értékű beruházás a tervek szerint az év végére befejeződik. A Pátyot Telkivel összekötő út felújítása és a jelenleg tervezési-engedélyezési szakaszban tartó budakeszi buszsáv kiépítése ugyanakkor elakadt – ennek okaként az államtitkár a háborús helyzetet, az Európai Unió által erőltetett szankciókat és az ebből fakadó forráshiányt jelölte meg.
Dr. Aradszki András, Pest vármegye 1. számú választókerületének országgyűlési képviselője hozzátette: „a szervizelési lehetőség megteremtése, az autóbusz-vezetők oktatása és hosszas tesztüzem után forgalomba állt modern járművek egyszerre szolgálják mind a klímavédelmet, mind pedig az érdi, törökbálinti, budakeszi, valamint ezek környéken élők életét, akik rendszeresen, naponta járnak dolgozni Budapestre, vagy a lakóhelyüktől távolabb eső településekre. Ez csak az 1. számú választókerületben napi 30-35 ezer ingázó embert jelent.”
„A jövő mobilitása mindképpen zöldebb lesz, mint a jelenlegi. A közösségi közlekedés, így az autóbuszos közlekedés választása pedig egy könnyen, bárki által megtehető lépés a környezetvédelem és fenntartható jövő útján. A dél-budai agglomerációban több mint egy éve közlekedő, csaknem 40 darab Mercedes-Benz eCitaro autóbusz és azok töltőberendezései által szolgáltatott tapasztalatok alappillérét képezik a gondozásunkban zajló Zöld Busz Programnak, amelynek célja, hogy a hazai tömegközlekedés járműállománya megfelelő ütemben modernizálódjon. Az összesített eredmények alapján holisztikus szemlélettel vizsgáljuk a városi közösségi közszolgáltatás további fejlesztését. Ezzel is hozzájárulunk ahhoz, hogy a Magyar Kormány zöld mobilitás-fejlesztési stratégiája még sikeresebb legyen” – emelte ki Weingartner Balázs, a HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. elnök-vezérigazgatója.
Kruchina Vince, a Volánbusz elnök-vezérigazgatója hangsúlyozta: „Az elektromos buszok munkába állítása a közösségi közlekedésben napjainkban már nem csupán tervekben létező, a valóságtól elrugaszkodott, hóbortos elképzelés, 2023-ban ez már Magyarországon is maga a beteljesedett valóság. Az elektromos autóbuszok térnyerésében egyre nagyobb szerepet játszanak a gazdaságossági számítások és az üzemeltetés hatékonyságát érintő megfontolások, amelyeket a Volánbusz Zrt.-nél végzett tesztek és mérési eredmények is alátámasztanak. Az elmúlt években a társaságunknál végzett elektromos buszos tesztek olyan kardinális tapasztalatokkal és tanulságokkal szolgáltak, amelyek birtokában a Volánbusz a hazai elektromosbusz-ipar egyik fő katalizátora lehet.”
A Volánbusz 2022-ben csaknem 540 millió utazást bonyolított le országszerte. A társaság 2018-ban elindított járműpark-fiatalítási programjának eredményeként eddig 2155 új és/vagy újszerű autóbusz állt forgalomba, további 145 járműre pedig már aláírt beszerzési megállapodással rendelkezik a közlekedési vállalat.