Kitekintő

Hidrogénhajtású buszok érkezhetnek Párizsba és környékére

Hamarosan 47 darab hidrogén üzemanyagcellás hajtású autóbuszra írhat ki tendert a Párizst is magába foglaló Île-de-France régió – számol be a Le Journal du Dimanche francia hetilap értesüléseire hivatkozva a Sustainable Bus magazin. A mintegy 48 millió eurós beruházás keretében beszerzésre kerülő járművek 2023 végén állnának forgalomba a tervek szerint.

A régióban jelenleg összesen hét darab hidrogénhajtású autóbusz közlekedik (Versailles és Jouy-en-Josas, illetve Satory és Viroflay között) egy 2019-ben elindított pilot projekt keretében. Ezen kívül 2020 őszén egy Solaris Urbino 12 Hydrogen, tavaly év elején pedig egy CaetanoBus H2.City Gold demóbuszt tesztelt a párizsi közösségi közlekedésért felelős RATP társaság, utóbbit három hónapon keresztül. Laurent Probst, a tervezett beszerzést koordináló Île-de-France Mobilités közlekedésszervező cég ügyvezető igazgatója a nagyobb hatótávot, a gyorsabb utántölthetőséget, a kevesebb akkumulátor miatti alacsonyabb saját tömeget, valamint az ebből fakadó kisebb fék- és gumiabroncs-kopást emelte ki a hidrogén üzemanyagcellás buszok előnyeként az akkumulátoros villanybuszokkal szemben. (Mi ehhez annyit azért hozzátennénk, hogy beszállítótól függően a cellamodulok, azok hűtőrendszere és elsősorban a speciális tartályegység viszont jelentős többletsúlyt képvisel, a jogszabályok által megengedett legnagyobb össztömeg pedig mind az akkumulátoros, mind pedig a hidrogénhajtású buszok esetében megegyezik.)

Annak érdekében, hogy a születőben lévő flotta üzemeltetése valóban környezetbarát legyen, a járművek „zöld” hidrogénnel működnének. A créteil-i égetőmű jövőre már 500 kg hidrogéngázt állít elő hulladékból, ezen kívül további két töltőállomás épül Châtenay-Malabry és Bagneux területén.

Ami a francia buszgyártókat illeti, a hidrogén, mint tüzelőanyag alkalmazásában eddig jóformán csak a Safra látott fantáziát, amely idén júniusban mutatta be újgenerációs hidrogénbuszát, a korábbi Businova modelleknél jóval konvencionálisabb felépítésű Hycity típust (címlapképünkön). Az Irisbus-örökség, illetve az Heuliez révén több franciaországi gyártóbázissal és komoly piaci pozíciókkal rendelkező Iveco Bus ugyanakkor épp a napokban erősítette meg hivatalosan is, hogy a Hyundai technikájára alapozva dob piacra hidrogén üzemanyagcellás busztípusokat. Az időzítés alapján elképzelhető, hogy nem csak véletlen egybeesésről van szó, annál is inkább, mivel a bejelentés szerint már konkrét tendereken is indultak a még fejlesztés alatt álló járművekkel.

Az Île-de-France Mobilités célja, hogy 2025-re a városi területeken, 2029-re pedig a teljes régióban kizárólag zéró vagy alacsony károsanyag-kibocsátású – azaz tisztán elektromos vagy biogáz-üzemű – autóbuszok közlekedjenek. Ennek érdekében Európa egyik legnagyobb flottacseréjét hajtják végre, hiszen jelenleg csak a RATP járműparkja mintegy 4700 autóbuszt számlál. A hidrogén bevonását a másik két preferált hajtásmód mellé a Île-de-France Mobilités ügyvezetője szerint főként az indokolja, hogy ne függjenek egyetlen adott energiaforrástól. Ez különösen annak fényében érdekes, hogy a szintén franciaországi Montpellier városa idén januárban viszont éppen azt jelentette be, hogy a csillagászati költségek miatt parkolópályára teszi a tervezett hidrogénbusz-programját és egyelőre csak akkumulátoros villanybuszokat vásárol.

A címlapkép illusztráció, forrás: Safra

Címkék