Screenshot 20250515 122725 LinkedIn
Kitekintő

Lengyel alapokon, német szervezeti háttérrel épít villany- és hidrogénbusz-gyártót az Arthur Bus

A 2021-ben csődbe ment lengyel Ursus Bus romjain létrejött, immár németországi központtal és pénzügyi háttérrel működő Arthur Bus 2025 tavaszára több szempontból is látható szereplővé vált a hidrogénmeghajtású autóbuszok európai piacán. A vállalat első jelentősebb nemzetközi megrendelését a lengyelországi Lublin városától nyerte el, miközben Németországban is sikerrel szerepelt egy közösségi közlekedési tenderen. Ezzel párhuzamosan új gyártóüzemet nyitott Lublinban, ahol éves akár háromjegyű darabszámban képes üzemanyagcellás járművek előállítására.

Az Arthur Bus jelenlegi működése az egykori Ursus Bus technikai és infrastrukturális örökségére épül, ám szervezeti és tulajdonosi szempontból teljesen új alapokra helyezték. A németországi Arthur Holding irányítása alatt működő gyártó kutatás-fejlesztési tevékenysége Münchenben zajlik, míg a sorozatgyártás a lengyelországi Lublinban – nem mellesleg az Ursus Bus egykori üzemterületén – történik. A vállalat jelenlegi termékportfóliójának középpontjában a H2 Zero nevű, 12 méteres, hidrogén üzemanyagcellás hajtáslánccal szerelt városi autóbusztípus áll, amelynek prototípusát a 2022-es berlini BUS2BUS kiállításon láthatta először a nagyközönség.

Screenshot 20250515 123541 LinkedIn

A H2 Zero típus nullszériája 2024-ben jelent meg az utakon, a négy példányból álló kezdeti sorozat mindegyike az MPK Lublin színeiben közlekedik. Közülük hármat a közlekedési vállalat maga szerzett be, míg a negyedik járművet a szomszédos Świdnik város önkormányzata vásárolta, és adta át üzemeltetésre az MPK-nak.

A 2025 májusában bejelentett újabb, 20 darabos lublini megrendelést az Arthur Bus egy nyílt közbeszerzési eljárás keretében nyerte el, amelyen két másik lengyel gyártó, a Solaris és a Nesobus is indult. A cég közlése szerint a projekt teljes értéke meghaladja a 15 millió eurót, és a járművek legkésőbb 2026 első negyedévében  forgalomba állnak. A beszerzést nemzeti és európai uniós források is támogatják, a teljes flotta az MPK Lublin állományába kerül, amely ezzel 24 darabosra növeli hidrogénüzemű járműveinek számát.

Screenshot 20250515 122847 LinkedIn

Az Arthur Bus számára szintén fontos mérföldkő volt a német piacra való belépés. A vállalat hidrogénbusza sikerrel szerepelt egy közszolgáltatási tenderen a bremerhaveni agglomerációban. A megrendelés pontos darabszámát a gyártó nem hozta nyilvánosságra, ám a közlemények alapján valószínűsíthető, hogy kisebb volumenű első szállításról van szó. A cég tájékoztatása szerint az első járművek még 2025 folyamán forgalomba állnak, és további példányok gyártása már előkészítés alatt áll. A típus ezzel első alkalommal kerül be Németországban menetrend szerinti közlekedésbe.

A H2 Zero 12 autóbusz hajtásrendszere a kanadai Ballard Power Systems által gyártott, választhatóan 70 vagy 100 kW teljesítményű PEM üzemanyagcellákra épül. A jármű mozgatását ZF AxTrax AVE típusú, kvázi-kerékagymotoros portálhíd biztosítja. A tetőn elhelyezett gáztartályokban 37,5 kg sűrített hidrogén tárolható 350 bar nyomáson, amely a közölt adatok szerint mintegy 500-600 kilométeres hatótávolságot eredményez.

493849578 1246086810853844 3869948507245219635 n

A fedélzeti energiamenedzsmentet lítium-titanát-oxid (LTO) kémiájú akkumulátorok egészítik ki. Ezek az energiatárolók elsősorban a fékenergia visszanyerését és a gyors teljesítménycsúcsok kiszolgálását teszik lehetővé, miközben stabil működést biztosítanak még alacsony hőmérséklet mellett is. Az alkalmazott energiatároló rendszer konfigurációtól függően 15 és 45 kWh közötti kapacitású. A gyártó szerint a jármű hidrogénfogyasztása átlagosan 6 kg/100 km, ami versenyképes értéknek számít a városi és elővárosi viszonylatokon belül. A feltöltés időigénye 10-15 perc, ami lehetővé teszi a napi ciklusba illesztett, gyors újratöltést.

DSC 6963

Az Arthur Bus 2025 tavaszán nyitotta meg új gyártóüzemét a lengyelországi Lublinban, mintegy 10 000 négyzetméternyi alapterületen. A telephely különlegessége, hogy részben a korábban itt működő Ursus Bus gyártókapacitásain alapul, az infrastruktúrát azonban jelentős mértékben korszerűsítették. Az üzemben a gyártó tájékoztatása szerint évente több mint 100 darab hidrogénüzemű autóbusz előállítására nyílik lehetőség.

Bild2 1

A létesítményt moduláris gyártási logika szerint alakították ki, amely lehetővé teszi a járműtípuson belüli konfigurációs variációk – például különböző akkumulátorkapacitások vagy üzemanyagcella-teljesítmények – rugalmas kezelését. Az üzembe szervezett gyártás a szériagyártás mellett prototípusok és kisebb szériák előállítására is alkalmas. A telephely földrajzi elhelyezkedése kedvező a lengyelországi megrendelések teljesítése szempontjából, ugyanakkor logisztikailag is jól kapcsolódik a német és közép-európai célpiacokhoz.

Screenshot 20250515 123833 Chrome

A vállalat jövőbeni termékfejlesztési terveiben a jelenlegi 12 méteres hidrogénbusz mellett több más hajtásrendszer és karosszériavariáns is szerepel. A középtávú típusstratégia részeként tervben van egy csuklós hidrogénüzemű kivitel kifejlesztése, emellett a kínálatot középtávon kiegészíthetik tisztán elektromos hajtású midi, szóló és csuklós autóbuszok, valamint akkumulátoros szóló és csuklós trolibuszok is.

Címkék