Kitekintő

Bezárná az új tulajdonos a Menarinibus bolognai gyárát

A Volvo és a Scania gyárbezárásai, illetve a Van Hool csődje után újabb nagy múltú európai buszgyártó kálváriájától hangos a szaksajtó, ezúttal Olaszországból érkeznek negatív hírek. A termékeit a patinás Menarinibus márkanév alatt értékesítő Industria Italiana Autobus (IIA) alig másfél hónapja regnáló új tulajdonosa, az ugyancsak olasz Seri Industrial S.p.A. ugyanis az évek óta mélyrepülésben lévő buszgyártó bolognai üzemének bezárásával indítaná ténykedését, jócskán felborzolva ezzel a kedélyeket mind munkavállalói, mind pedig kormányzati szinten.

Az immár 105 éves múltra visszatekintő olasz buszgyártó június 19-én került a Seri Industrial S.p.A. többségi tulajdonába, miután az olasz Civitillo család érdekeltségébe tartozó cégcsoport az adósságok átvállalása fejében lényegében ingyen megvásárolta az Industria Italiana Autobus (IIA) 98%-át a részben olasz állami tulajdonú Leonardo S.p.A. társaságtól (28,65%), valamint az állami Invitalia S.p.A. befektetési és vállalkozásfejlesztési ügynökségtől (42,76%) – utóbbi megtartott egy jelképes, 2%-os érdekeltséget a cégben. Amint az a számokból látható, végül szintén náluk landolt a török Karsan korábbi 28,59%-os részesedése is.

Tény, hogy az olasz buszgyártás utolsó bástyájának tekintett IIA-ra nehéz idők járnak: az elmúlt öt évben összesen mintegy 147 millió eurós veszteséget elszenvedő cég szinte csak az állami hátterű tulajdonosok folyamatos tőkeinjekcióinak köszönhette fennmaradását. Ennek fényében aligha meglepő, hogy az olasz kormány szabadulni próbált a belepumpált adófizetői eurómilliók ellenére továbbra is masszívan veszteséges buszgyártótól: idén tavasszal hivatalosan be is jelentették, hogy vevőt keresnek a két állami cégen keresztül meglévő összesen 71,41%-os tulajdonrészre, mint ahogyan azt is pletykálták már egy ideje, hogy a Karsan is megválna részesedésétől a szebb napokat látott olasz gyártóban. A jelenleg két gyáregységgel is rendelkező IIA jelentős kapacitásfelesleggel küzd, és annak ellenére, hogy számottevő rendelésállománnyal bír – köztük egy komoly darabszámú görög megbízással is CNG-hajtású autóbuszokra – a gyártás a cég pénzügyi nehézségei miatt akadozik, olasz forrásaink szerint jelenleg alig folyik érdemi munka a gyártósorokon. Giancarlo Schisano, az IIA vezérigazgatója áprilisban még napi két autóbusz legyártásával számolt üzleti tervében.

Az IIA két gyárában már hosszú ideje nem zökkenőmentes a termelés (Fotó: www.corriereirpinia.it)

A júniusi bejelentés szerint a Seri Industrial vertikálisan integrált vállalatműködést kíván megvalósítani, amelynek kulcselemeként a cégcsoporton belül előállított lítium-ion akkumulátorcellák és -modulok az IIA autóbuszaiba kerülnének beépítésre (külön kihangsúlyozták, hogy a padlóvázba), és az újrahasznosításuk is „házon belül” történne. A hangzatos szavak ellenére a dolgozók nem fogadták örömmel a felvásárlás hírét, mivel meglátásuk szerint a buszgyártással korábban soha nem foglalkozó Seri Industrialnak nincs tapasztalata egy ekkora vállalat újrastrukturálásában (ráadásul helyi értesüléseink szerint a cégcsoportnak kimondottan rossz híre van Olaszországban a korábbi balul elsült, az érintett cégek megszűnésével végződő felvásárlásaik kapcsán). Az IIA átvételekor a Seri Industrial kötelezettséget vállalt, hogy fenntartja a meglévő munkavállalói létszámot, valamint hogy nem adja el céget vagy a működéséhez szükséges termelési eszközöket.

Az új tulajdonos és a munkavállalók közötti első összetűzés így sem váratott magára sokáig: augusztus 2-án a Seri Industrial egy belsős emailben bejelentette, hogy a fennmaradáshoz szükséges átstrukturálás részeként szeptember 16-ai hatállyal leállítja a termelést a Menarinibus központjának számító bolognai gyárban. Az üzem 159 alkalmazottjából 77-nek a másik gyáregységben, a Bolognától mintegy 500 kilométerre délre található Flumeriben (az egykori Iveco-, majd Irisbus-gyárban) ajánlottak munkát, ők azonban érthető módon nem lelkesedtek a javaslatért. A gyárbezárás híre természetesen alaposan felbőszítette a szakszervezeteket is, a dolgozók azonnali sztrájkot hirdettek, sőt, az olasz kormány és azon belül Adolfo Urso gazdaságfejlesztési miniszter is meglepően gyorsan akcióba lépett, így a Seri Industrial végül még aznap, kevesebb mint három óra elteltével visszavonta az intézkedést. A történet ezzel persze még nem ért véget, jelen állás szerint az érintett felek a miniszter által szeptember 2-ára összehívott tárgyaláson hoznak majd végső döntést a bolognai gyár sorsáról. Az viszont kijelenthető, hogy az átszervezés blokkolásával az olasz kormány erőteljes jelzést küldött a gyárkapura lakatot tenni készülő tulajdonos felé.

Átadásra váró Menarinibus Vivacity 8 midibuszok a flumeri gyár udvarán bő két hónappal ezelőtt. A 43 darabos széria az olaszországi Campania régió számára készült (Fotó: IIA)

Az elmúlt évek jelentős olasz megrendelései ellenére az IIA felett folyamatosan ott lebeg Damoklész kardja. A cég a közelmúltban a portugál CaetanoBusszal és az időközben a koronavírus-járvány hatásai miatt végleg elsüllyedő spanyol turistabusz-gyártóval, a Nogebusszal is igyekezett szövetséget kötni a piacszerzés és a termelés felpörgetése érdekében.

A címlapkép illusztráció, forrás: IIA

Címkék