Kitekintő

A kínai Geely Group 25%-os tulajdonrészt vásárolt a Menarinibusban

Kínai kisebbségi tulajdonba kerül az egyik legnagyobb múlttal rendelkező olasz buszgyártó, a bolognai székhelyű Menarinibus, miután bejelentették, hogy a Geely Group 25%-os részesedéssel belép a cég tulajdonosi struktúrájába. A hírről a szaksajtóban elsőként az olasz Autobusweb portál számolt be.

Az elmúlt közel másfél évtizedben Industria Italiana Autobus (IIA) embléma alatt tevékenykedő olasz buszgyártó október közepe óta eredeti nevét visszakapva, Menarini S.p.A néven folytatja működését. A 2010-es évek óta folyamatos gazdasági problémákkal küszködő cég mindazonáltal továbbra is turbulens időket él meg. 2024 júniusában a Civitillo család érdekeltségébe tartozó Seri Industrial csoport lett az új többségi tulajdonos, miután az adósságok rendezésének fejében megszerezte a cég 98%-át – a korábbi tulajdonosok közül egyedül az Invitalia olasz állami befektetési és vállalkozásfejlesztési ügynökség tartott meg egy jelképes, 2%-os tulajdonrészt. A kínai partner belépését november 20-án jelentették be egy, a Seri Industrial képviselői és a helyi szakszervezetek között tartott megbeszélésen.

Menarinibus Vivacity midibusz összeszerelése a bolognai gyárban – a gyártást a jövőben teljes egészében Flumeribe helyezik át (Fotó: ilmanifesto.it)

A beszámolók szerint a Civitillo család vázolta a szakszervezeti titkároknak a termelés újraindítására vonatkozó elképzeléseket is. A céget érintő átalakítási tervekről egyelőre annyi tudható, hogy a jövőben a bolognai gyáregység – amelyre a Seri Industrial szándéka szerint már szeptemberben lakatot tett volna – a jövőben kutatás-fejlesztési-, marketing- és pótalkatrész-központként funkcionál majd, az elsődleges gyártóbázis pedig a Flumeriben található üzem lesz (a létesítmény korábban az Iveco, majd az Irisbus tulajdona volt). Ide az augusztusban kiszivárgott hírek alapján 77 fizikai dolgozót csoportosítottak volna át Bolognából, közülük olasz lapértesülések szerint végül mintegy húszan vállalták a költözést. Az ipari újraindítási terv részeként jövőre évi 468 autóbusz legyártásával számolnak, főként a meglévő olasz Campania régióbeli, illetve görög megrendelésekre alapozva. Az alkalmazottak és a szakszervezetek mindazonáltal óvatosak, hangzatos bejelentésekből ugyanis az elmúlt években sem volt hiány a cég háza táján, ám a viszonylag jelentős rendelésállomány ellenére a gyártás hosszú ideje akadozik.

A Geely egyik leányvállalataként működő Farizon Auto elektromos városi midibusza – ez lenne az olasz buszgyártás jövője? (Fotó: Farizon Auto)

A beszámolók szerint a Geely nem érkezik üres kézzel, hanem know-how biztosításával is hozzájárul majd az együttműködéshez, elsősorban 6, illetve 8 méter hosszú mini- és midibuszok fejlesztése terén. Ebben a kategóriában a kínai óriáscég komoly tapasztalattal rendelkezik, hiszen éppen ezeknek a járműveknek köszönhetően tavaly piacvezetővé lépett elő Kínában, összesen mintegy 75 ezer elektromos teherautót és autóbuszt értékesítve. A Geely napjainkban egyike Kína legnagyobb járműipari óriásvállalatainak, az érdekeltségébe tartozó Lynk & Co, LEVC, Polestar, Proton, Smart és Zeekr márkák mellett mára olyan ikonikus európai autógyártók többségi tulajdonosa is, mint a Volvo vagy a Lotus.

Címlapkép: ildiariodellavoro.it

Címkék