Tőzsdei elemzők szerint komoly válságkezelő intézkedések nélkül a holland Ebusco is könnyen a tavasszal csődbe ment Van Hool sorsára juthat, ugyanis a 2023-as pénzügyi évéhez hasonlóan a cég idei első félévi eredményei sem alakultak túl fényesen, a kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény az első félévre vonatkozóan 60,7 millió eurós veszteséget mutatott, a buszeladásokból származó teljes bevétel pedig az első hat hónapban mindössze 38 millió eurót tett ki. A termelési problémák és a cég egyre bizonytalanabb jövője okán az utóbbi napokban az Ebusco részvények sem teljesítenek jól a tőzsdén.
A holland elektromos buszgyártó továbbra is kapacitáshiánnyal, valamint logisztikai és teljesítési problémákkal küzd, ami a cég profitábilitására is komoly hatással van. A cég az első félévben mindössze 98 autóbuszt adott át az ügyfeleinek, holott rendelési könyvében összesen 1662 autóbusz szerepel (697 fix és 787 opciós, valamint 178 keretmegállapodás formájában lehívható mennyiség). A 2023-as -6,7%-os árbevétel-arányos bruttó nyereség az első félévben tovább romlott -31,6%-ra, azaz a cég tulajdonképpen minden egyes átadott járművön veszteséget termelt. Ez elsősorban a késedelmes szállítások miatti kötbéreknek és egyéb büntetéseknek köszönhető, amelyek csak idén 10,4 millió eurót tettek ki. Az Ebusco működése 2024 első felében deficites volt, a cég összességében nettó 64,7 milliós működési veszteséget volt kénytelen elkönyvelni, nettó készpénzállománya pedig közel 20 millió euróval, 8,2 millió euróra csökkent.
Az Ebusco a hosszú hónapok óta tartó helyzet kezelésére, s hogy utolérje gyártási ütemtervét tavaly új üzleti modellt dolgozott ki, melynek értelmében redukálta a munkavállalói létszámot és külső, részben kínai partnercégekre bízta a kompozit karosszériás 3.0-ás buszainak összeszerelését is. Az Ebusco korábbi várakozásai szerint az intézkedések hatásának az idei második negyedévben kellett volna érzékelhetővé válnia a működési eredményekben. Ez viszont továbbra sem látható, mivel a cég deurne-i saját gyártóüzemét, illetve a külső szerződéses partnereit érintő hatékonysági hiányosságok miatt továbbra is lassú a termelés, ami pedig további kötbérigényeket eredményez az ügyfelek részéről.
A termelési teljesítmény és megbízhatóság javítása érdekében a cégvezetés egy újabb átalakítási tervet dolgoz ki, melynek kulcsfontosságú elemei közé tartozik többek között az üzemeltetési struktúra egyszerűsítése, egy reaktív ellátási lánc létrehozása, a havi gyártási ütem fokozatos növelése havi 40-50 buszra 2025 végéig, valamint a működési költségek csökkentése, legalább 20 millió euróval. A terv finanszírozására viszont még a hitelezőkkel és a befektetőknek is rá kell bólintania.