Kitekintő

Az Ebusco bemutatta a világ legkönnyebb csuklós villanybuszát

2019-ben az iparágban világszerte felkapták a fejüket, mikor az Ebusco lerántotta a leplet három évig fejlesztett csúcstermékéről, a szénszál erősítésű kompozit karosszériás Ebusco 3.0 modell 12 méteres szóló változatáról. Újabb három év elteltével a holland buszgyártó végre elérkezettnek látta az időt, hogy bemutassa a mára jelentős rendelésállománnyal büszkélkedő, és látványtervek formájában már többször megszellőztetett csuklós kivitelt is. A 18 méter hosszú villanybusz a modell gyártási helyéül is szolgáló deurne-i Ebusco-üzemben debütált. Az újdonság a szóló verzióhoz hasonlóan konkurencia-keserítő paraméterekkel bír, a repülőgép-iparban alkalmazott technológiával gyártott, az acél- és alumínium vázszerkezeteknél lényegesen könnyebb kompozit karosszériának köszönhetően a gyártó szerint specifikációtól függően 700 kilométert is képes megtenni egyetlen feltöltéssel, és akár 150 fő befogadására is alkalmas lehet.

A holland buszgyártó szakembergárdája 2016-ban a tervezési munkálatok megkezdésekor az alapoktól gondolta újra az elektromos városi autóbusz fogalmát. A hagyományos belső égésű motorral szerelt autóbuszok gyártása terén évtizedes tapasztalattal rendelkező buszgyártók az esetek többségében a meglévő platformjaikat használják fel villanyhajtású modelljeikhez, az Ebusco mérnökeit viszont nem kötötte ez a felesleges ballaszt, tiszta lappal láthattak neki a munkának. A végeredmény egy olyan jármű lett, amely a rozsdamentes acél alvázat leszámítva teljes egészében kompozit karosszériával rendelkezik. Az acél- és alumínium vázszerkezeteknél lényegesen könnyebb felépítménynek, a padlóvázban elhelyezett, kompakt és lapos akkumulátoroknak, valamint a ZF gyártmányú hátsó futóműbe integrált vontatómotoroknak köszönhetően olyan utasteret villantottak, ami eddig elképzelhetetlennek számított az alacsonypadlós busztervezésben. Külön érdekesség, hogy a lengőkarok is rendkívül könnyű, de mégis nagy teherbíró képességű, szénszál erősítésű kompozit anyagból készülnek a 3.0-hoz. A kompozit oldalfalak magas hőszigetelést biztosító habbal vannak feltöltve, ami tovább csökkenti a hűtési és fűtési rendszer energiafogyasztását, ezáltal pozitívan hat a busz hatótávolságára is.

A típuscsalád moduláris felépítésű, a 12 méteres változat gyakorlatilag a csuklós kivitel első kocsitestének a mása, ugyanazok a méretek, a kábelkötegek, a lengőkarok és a kerékjáratok is. A 18 méteres típus padlóváza a csuklószerkezetig szintén megegyezik a szólóéval, a hátsó kocsitesté viszont új fejlesztésnek számít. Az Ebusco a csuklós 3.0-val a világ legkönnyebb elektromos csuklós buszát alkotta meg, önsúlya (a kisebbik akkupakkal) csaknem 3 tonnával kevesebb egy átlag dízelmotoros csuklósénál, és megegyezik a 13 méteres alumínium vázszerkezetes Ebusco 2.2 villanybusz össztömegével, azaz mindössze 14 500 kg-ot nyom a mérlegen. Az ultrakönnyű karosszériának és a kobaltmentes lítium-vasfoszfát (LFP) vontatási akkumulátoroknak köszönhetően a 3.0 csuklós változata a gyártó szerint akár 700 kilométert is meg tud tenni a nagyobb, 500 kWh összkapacitású akkupakkal, a 350 kWh energia tárolására alkalmas kisebbik csomaggal pedig akár 150 utast is képes egyidejűleg befogadni, ami közel 10 300 kg „hasznos terhet” jelent. Az akkumulátorok nem a tetőn, hanem részben a célszerűen kialakított padlóvázba integrálva, részben pedig a leghátsó sorülés alatt helyezkednek el, ami egyedülállóan alacsony súlypontot tesz lehetővé. A tetőn a mellső tengely felett elhelyezett klímaberendezés tetőegységén kívül nem is találunk mást.

A teljes hosszban alacsonypadlós utastér, hasonlóan a szóló verzióhoz, kategóriájában egyedülálló, a kerékjáratokat leszámítva gyakorlatilag dobogómentes. Az alacsony tömegből eredő kedvezőbb tengelyterhelés pedig lehetővé teszi, hogy a kerékagymotoros B jelű hajtott futómű a szokásos ikerkerekes helyett szimpla kerekes kialakítású legyen, egy-egy 385/55 R22,5 méretű ún. “super single”, azaz szuperszéles gumiabronccsal felszerelve. Ez a megoldás az alacsonyabb gördülési ellenállás mellett a kerékdobok között páratlanul széles, 900 mm-es utasfolyosó kialakításra teremt lehetőséget, amely hatékonyabb utasáramlást biztosít, az utastér pedig a jármű teljes hosszában akadálymentes a mozgássérültek és a babakocsival közlekedők számára is.

A bemutatott modell húzócsuklós kialakítású, mozgatásáról a ZF háromfázisú aszinkronmotorokkal szerelt AxTrax AVE portálhídja gondoskodik. A villanymotorok tartós teljesítménye 2 x 87 kW, maximális teljesítménye pedig 2 x 125 kW. Egyenként 485 Nm-es csúcsnyomatékuk az i=22,66 módosítású bolygóműves végáttétel jóvoltából a kerekeknél már közel 2 x 11 000 Nm formájában jelentkezik. Az A- és a C-tengely egyaránt szimpla kerekekkel szerelt, ezek mérete 275/70 R22,5, ezzel a belépési padlómagasság is mindössze 340 mm. A gyártó külön nem említi, de vélhetően a hátsó tengely is kormányzott kialakítású, ami a húzócsuklós konstrukcióval párosulva kivételes fordulékonyságot és kiszámítható, becsuklásmentes viselkedést ígér. A tengelyterheléseket illetően az Ebusco korábban a valóságnak némileg ellentmondó adatokat közölt, ezért a kocsi legnagyobb megengedett össztömege egyelőre nem egyértelmű; az A-tengely terhelhetőségét 8200, a B és a C jelű egységét pedig 10 350 kg-ban határozta meg. A hátsó tengely kialakítása viszont (még ha esetleg nem is kormányzott) kizárja a gyártó által megadott értéket, ugyanis a felszerelt gumiabroncsok terhelhetősége a méretükből adódóan nem lehet több oldalanként 3500 kg-nál. A mellső tengely esetében sem állja meg a helyét a 8200 kg-os terhelés (vagy csak radikális sebességkorlátozás esetén), mivel az itt alkalmazott Continental Conti Urban HA3 gumiabroncsok terhelési indexe ennél a méretnél legfeljebb mindössze 3550 kg, így a több mint 8 tonnás érték minden bizonnyal a ZF futómű elméleti terhelhetőségét adja meg.

A csuklós modell tényleges sorozatgyártása 2023-ban indul meg, jelenleg csupán két prototípus összeszerelése zajlik, ezek a müncheni MVG közlekedési vállalat részére készülnek a deurne-i üzemben. A típus mindazonáltal már közel 200 darabos előrendelés-állománnyal rendelkezik, az első szériakivitelű csuklós kocsik leszállítását 2023 végére ígérte az Ebusco.

Fotók: Ebusco

Címkék