Az Iveco Bus népszerű Crossway sorozata tavaly esett át egy kisebb formai ráncfelvarráson, ami annyira sikeresnek bizonyult, hogy a frissített modell új orrkialakítása és műszerfala elnyerte a világ legrangosabb formatervezési elismerései közé számító Red Dot Design díjat „Product Design” kategóriában.
Az esseni Design Zentrum Nordrhein Westfalen által alapított, 2000-ig Design Innovationen néven ismert Red Dot Design díjat 1955-től kezdve ítélik oda három fő kategóriában (termékdizájn, márka és kommunikációs dizájn, illetve dizájnkoncepció). Idén 40 szakértőből álló nemzetközi zsűri döntött a legjobb termékeknek járó a Red Dot Award 2024 díjról, olyan szempontok alapján, mint a funkcionalitás, az esztétika, a használhatóság, a fenntarthatóság és a felelősségvállalás. A termékdizájn kategóriában az Iveco Bus tavaly megújult Crossway sorozata volt a befutó, pontosabban annak új, ráncfelvarrott homlokfala és átdolgozott műszerfala. Ezeket a stíluselemeket az Iveco Bus vénissieux-i dizájncsapata fejlesztette ki a torinói Iveco Group Style Center együttműködésével.
Az új orrkialakítás az Iveco hagyományokból merít inspirációt, ilyen a tavaly leleplezett új Iveco logó is, amely egy egyszerű, tiszta vonalú homlokfali elemet ural. Dizájnja dinamizmust és magabiztosságot sugároz, ami az üzemeltetők és utasok számára is magas szintű megbízhatóságot és biztonságot jelent. A dizájn emellett ügyesen integrálja az Iveco S-Way nyergesvontató (valamint az építőipari T-Way, illetve az X-Way néven futó terepes változat) LED-szalaggal ellátott fényforrásait és az éppen a napokban hatályba lépő frissített európai uniós általános járműbiztonsági rendelet (General Safety Regulation, GSR) előírásai által elvárt új ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) eszközöket is.
Az új homlokfal-kialakítást egy új műszerfal is kiegészíti, amely az ergonómiára és a biztonságra összpontosít. Az irányítópult elemei könnyen elérhetők a vezető számára, így az alapfunkciókat a kormány elengedése nélkül is működtetni lehet.
A Crossway típuscsalád 2006-ban jelent meg az akkori Irisbus palettáján, részben a Renault/Irisbus Ares és az Iveco MyWay, részben pedig az addigra az Iveco kizárólagos tulajdonába került cseh Karosa gyár kiöregedett típusainak utódjaként, sikere pedig azóta is töretlen, már több mint 60 ezer példány talált gazdára belőle az elmúlt 18 évben. Az Európa-szerte, sőt egyes afrikai piacon is nagy népszerűségnek örvendő típus – amely a gyártó állítása szerint saját kategóriájában 50%-os piaci részesedést mondhat magáénak – napjainkban szinte kizárólag a Vysoké Mýtoban található egykori Karosa gyárban készül. A korábban más Iveco busztípusokat is gyártó létesítmény az utóbbi időben szigorúan a Crossway sorozat és az annak emeltpadlós változataként futó Evadys gyártására koncentrál, átlagosan 20-25 új autóbusz hagyja el az üzemet naponta. Az átlagos éves termelés jóval 4000 jármű felett mozog. A Crossway sorozat tagjai jelenleg négyféle hosszváltozatban (10,8, 12, 13 illetve 14,5 méter, utóbbi háromtengelyes), alacsony belépésű és normálpadlós kivitelben, különböző felszereltségi csomagokkal (Line, Pro, valamint a csak az alacsony belépésű kivitelhez elérhető City és a kifejezetten iskolabuszként kínált Pop) készülnek. A hajtásláncok terén is nagy a választék, a hagyományos dízelmotoroson kívül lágyhibrid, CNG-, valamint már tisztán elektromos hajtással is rendelhető a széria.