Kitekintő

Huszonöt éves a lengyel sikertermék, a Solaris Urbino

A családi vállalkozásként alapított Solaris az elmúlt 28 évben nagy utat járt be, s ez idő alatt felküzdötte magát Lengyelország járműiparának és gazdaságának legfontosabb szereplői közé. Az immár a CAF csoport részeként működő buszgyárat a negyed évszázada, 1999 tavaszán bemutatott, azóta is a cég termelésének gerincét képező Urbino-buszcsalád indította el ezen az úton.

A Solaris idén kettős jubileumot ünnepel, egyrészt elkészült a 25 ezredik Solaris gyártmányú autóbusz, egy elektromos Urbino 12 formájában, másrészt pedig 25 éve, 1999. május 26-án, a Poznańi Autószalonon mutatkozott be a nagyközönségnek a gyártó napjainkban már negyedik generációját taposó sikerterméke, az Urbino.

A városi-elővárosi forgalomra tervezett típuscsalád  1999-es piaci bevezetése mérföldkő volt az akkor még csak három éve alapított Solaris történetében, modern dizájnjával, megbízható technológiájával és alacsony üzemeltetési költségeivel pedig gyorsan népszerűvé vált nemcsak Lengyelországban, hanem számos európai országban is, s kelet-közép-európai termékként meghódított számos, korábban bevehetetlennek hitt nyugati piacot is. A mindenféle ügyféligényre rugalmasan reagáló, folyamatosan bővülő Urbino-család már a bemutatását követő első évtizedben az európai piac egyik főszereplőjévé vált.

Az Urbino termékvonal sikereinek kulcsát a piaci trendek által elvárt folyamatos fejlesztése jelentette, s ráadásul a Solaris mindig is törekedett arra, hogy a termékfejlesztés terén egy lépéssel a konkurensek előtt járjon; 2006-ban Európában elsőként mutatta be saját sorozatgyártásra szánt hibrid buszát, s 2011-ben az elsők között lépett piacra tisztán elektromos hajtású busztípussal, és azóta is őrzi az európai villanybusz-szegmens élmezőnyében elfoglalt pozícióját.

Az Urbino-család viszonylag hamar, 2002-ben megkapta a második, és 2005-ben már a harmadik generációs frissítést, a negyedik generáció pedig egy évtizede, 2014-ben érkezett a cég gyártásprogramjába. Az azóta egy modellfrissítésen is átesett negyedik nemzedék tagjai ma már számtalan kivitelben, a hagyományos dízel mellett dízel-elektromos hibrid, CNG, akkumulátoros elektromos, 2001 óta trolibusz, valamit 2019 óta tüzelőanyag-cellás hajtásrendszerrel is megvásárolhatók. A midi-, szóló- és csuklós változatok mellett az Urbino-család „kiskerekű” szóló LE és duplacsuklós verziókkal is bővült az elmúlt években, ezen kívül a típus M3/I és M3/II járműosztály szerint is specifikálható háromtengelyes nyújtott szóló villanybuszként is elérhető.

Az Urbino-sorozat különféle hajtásrendszerű tagjainak termelési arányai mindig is az aktuális piaci trendekhez igazodtak, s az utóbbi években évről évre nagyobb hangsúlyt kaptak a gyártási programban a kibocsátásmentes modellek. Tavaly az éves gyártási volumen vonatkozásában az ilyen, azaz az akkumulátoros villany-, hidrogén-, illetve trolibuszok aránya elérte a 76%-ot, innen pedig már csak egy lépés a 100% elérése. Erre várhatóan 2027-ben kerül sor, ettől kezdődően ugyanis a Solaris nem számol a dízel-, dízel-elektromos és a CNG-hajtású Urbinókkal.

Címkék