Kitekintő

Bemutatkozott a legkisebb elektromos Solaris

Új taggal bővült a Solaris negyedik generációs Urbino-sorozata: a lengyel buszgyártó szeptember 30-án délben egy online közvetítés keretében hivatalosan is bemutatta 2021-es újdonságát, a kizárólag elektromos változatban elérhető, alacsony belépésű Urbino 9 LE electric midibuszt. A Solaris idén év elején jelentette be, hogy a vásárlók, az utazóközönség és a buszvezetők növekvő elvárásai, valamint az autóipari piac folyamatos változásai miatt nem halogatja tovább a még a harmadik generációt képviselő Urbino 8,9 LE midibusz utódjának piaci bevezetését.

A Solaris 2018-ban vezette ki a piacról városi-elővárosi termékvonalának harmadik generációját az Urbino 8,6 és Urbino 10 jelű midibuszok, illetve a háromtengelyes Urbino 15 gyártásának leállításával. Az előző nemzedékből így egyedül az alacsony belépésű Urbino 8,9 LE midibusz maradt meg a gyártó palettáján, és annak ellenére, hogy a teljes méretű szóló és csuklós buszoknál már az első ráncfelvarráson is túl van a 2014-ben bemutatott negyedik széria, a legkisebb méretosztályban egészen mostanáig nem érkezett negyedik generációs közvetlen utód. A Solaris a vérfrissítéssel azért várt ki ilyen hosszan, mert az érintett piaci szegmens annyira szűkös, hogy egy új típus kifejlesztése mindeddig nem fizetődött volna ki.

A kizárólag tisztán elektromos hajtással rendelhető Urbino 9 LE electric érkezéséről március óta lehet tudni, hivatalos premierjére pedig a tavaly bemutatott háromtengelyes elektromos testvérmodellhez hasonlóan hosszas beharangozás után online formában került sor. A legkisebb elektromos Solaris, éppúgy mint elődje, alacsony belépésű konstrukció, és egyaránt specifikálható lesz M3/I (városi) és M3/II (elővárosi-helyközi) osztályú autóbuszként is. A 9270 mm hosszú, 2400 mm széles és 3395 mm magas újdonság egyféle ajtóképlettel, a már jól ismert 1-2-0 elrendezéssel érkezik. A típus városi konfigurációban legfeljebb 27, elővárosiban pedig maximum 31 utasüléssel rendelhető. A bemutatóbuszban az alacsonypadlós részen a kerekesszékesek és a babakocsival utazók számára kialakított peron miatt mindössze tíz utasülés került elhelyezésre, ebből hat érhető el dobogómentesen. A modell rendelhető akár hárompontos biztonsági övvel és gyermekülések számára kialakított ISOFIX rögzítési pontokkal ellátott utasülésekkel is. A 9 méteres Urbino a választott üléskiosztás, a beltér konfigurációja, illetve a terhelhetőséget behatároló vontatási akkumulátorok számának függvényében M3/II osztályú specifikációval legfeljebb 60 utast szállíthat, a maximális utaskapacitás viszont városi kialakítással érhető el, ez akár 73 főt is jelenthet. A második ajtó utáni első üléssortól három lépcsőfok vezet az utastér hátsó részébe. A padlószint a magaspadlós részen hátrafelé haladva tovább emelkedik, a leghátsó ülések megközelítéséhez pedig még egy további, komolyabb lépcsőfokot kell megmászni.

A modell mozgatásáról egy központi elhelyezésű, 220 kW csúcsteljesítményű folyadékhűtéses aszinkron villanymotor gondoskodik, amelyet a B-tengelyként alkalmazott 19,5″-os, azaz “kiskerekű” Dana futómű mögé építettek be. Az energiafelhasználás minimális szintre csökkentése érdekében az Urbino 9 LE-nél is szilícium-karbid (SiC) félvezető technikát használó, kompakt hajtásszabályzó invertert alkalmaz a Solaris. A típust alapesetben Solaris High Power fantázianevű lítium-titantát-oxid (LTO) akkumulátorokkal szállítja a gyártó, a buszba legfeljebb 352 kWh összkapacitású, négy modulból álló energiatároló egység kerülhet. A négy akkumodulból kettőt a tetőn, az A- és a B-tengely vonala között, kettőt pedig a busz hátuljában helyeznek el, utóbbiak közül egyet a padló alá a jobb oldalon, a B-tengely mögött, egyet pedig a leghátsó üléssor alá építenek be.

A lemerült energiatárolók feltöltésére többféle metódust kínál a lengyel gyártó: a normál konnektoros (plug-in) töltés mellett hagyományos- és inverz pantográfos (OppCharge) megoldás közül is választhatnak a megrendelők, utóbbiak esetében akár 450 kW töltőteljesítménnyel. A CCS Combo 2 szabványú hagyományos töltőcsatlakozó a vásárlói igényektől függően négy különböző helyre – a homlokfalra, a hátfalra, illetve az A-tengely fölé bal vagy jobb oldalra – is kerülhet. A különböző felhasználási területekhez igazodva a busz egyaránt rendelhető 265/70 R19,5 vagy 285/70 R19,5 méretű gumiabroncsokkal is.

A Solaris ehhez a villanybuszhoz is kínál előzetes tanácsadó és after sales szolgáltatásokat, illetve valós idejű flottamenedzsment csomagot: az eSConnect névre hallgató, a járművek pillanatnyi paramétereit online monitorozó rendszer a telematikai- illetve akkutöltöttségi adatok továbbítása mellett fedélzeti diagnosztikai funkcióval is rendelkezik. Az új midi olyan feláras extrákkal is rendelhető, mint a hagyományos visszapillantó tükröket helyettesítő intelligens MirrorEye kamerarendszer, a Mobileye Shield+ nevű holttérfigyelő funkció, USB-csatlakozók,  érintőképernyős műszerfal, vagy éppen az automata fényszórók és ablaktörlők. Emellett a busz igény esetén korszerű, CO2 munkaközeges hőszivattyús hűtő-fűtő klímaberendezéssel is felszerelhető.

A Solaris közlése szerint az Urbino 9 LE Electric már a bemutatása előtt nagy érdeklődésre tett szert, és eddig összesen 17 egység legyártására kaptak megbízást. Az olaszországi Bolzano városának közlekedési vállalatához, a Società Bus Servizi D`Are társasághoz jövőre nyolc példány érkezik, Lengyelországból pedig kilenc kocsira érkezett megrendelés, közülük hatot Żyrardów, kettőt Cieszyn, egyet pedig Zawiercie városa állít majd forgalomba a tervek szerint. A gyártó az új elektromos midibusz érkezésével sem száműzi kínálatából azonnal a harmadik generáció utolsó képviselőjét, az Urbino 8,9 LE (Alpino) modell belső égésű motorral szerelt változatát ugyanis egészen 2024-ig nem tervezik kivezetni a piacról.

Fotók: Solaris Bus & Coach

Címkék