A 2020-as év egyik jelentős európai autóbuszos újdonságának ígérkezik a háromtengelyes, alacsony belépésű Solaris Urbino 15 LE Electric villanybusz, amellyel a lengyel buszgyártó visszatér a számára korábban szép sikereket – több, mint 1300 eladott autóbuszt – hozó piaci szegmensbe. Az első hírek még januárban röppentek fel az Urbino sorozat leghosszabb szóló tagjának érkezéséről, most pedig már a buszokba építendő hajtásrendszerről is elárult egyes részleteket a gyártó. A műszaki jellemzők mellett a korábbi képsorozat folytatásaként ezúttal a belső tér egy lehetséges elrendezéséről is kaptunk látványterveket.
A Solaris eddig kizárólag városi típusokhoz kínált tisztán elektromos hajtást, az új Urbino 15 LE Electric villanybusszal viszont már a helyközi kategóriát is megcélozza a lengyel buszgyártó. A háromtengelyes, alacsony belépésű (low entry) modell egyaránt specifikálható lesz M3/I (városi) és M3/II (elővárosi-helyközi) osztályú autóbuszként is. Mindezt a német BMZ-vel közösen kifejlesztett, nagy energiasűrűségű (és ezáltal városközi forgalomban is értelmezhető hatótávot biztosító) Solaris High Energy+ akkumulátorcsalád teszik lehetővé, amellyel a tavalyi Busworld 2019 kiállításon találkozhatott először a szakmai közönség.
„Meggyőződésem, hogy a legújabb elektromos típusunk megfelelő válaszként szolgál majd az európai vevőink igényeire ebben a szegmensben” – mondta el Petros Spinaris, a 2018 óta a spanyol CAF csoport tulajdonát képező Solaris alelnöke, aki egyúttal megerősítette azokat a korábbi értesüléseket is, mely szerint a háromtengelyes újdonságot még az idei év folyamán bemutatják. Az első két nullszériás kocsi 470 kWh-át meghaladó összkapacitású, hat modulból álló akkumulátorcsomagot kap, ebből két egység a tetőn, négy pedig a busz hátuljában kerül elhelyezésre. A lemerült akkumulátorok töltése a vevő kívánságainak megfelelően történhet konnektoros (plug-in), vagy pantográfos rendszerű gyorstöltőn keresztül is – utóbbiból hagyományos és inverz kialakítás is választható lesz.
Az új Solaris Urbino 15 LE Electric mozgatásáról a szintén friss fejlesztésű, a 2019-es Busworldön innovációs díjjal kitüntetett 300 kW csúcsteljesítményű, folyadékhűtéses ZF CeTrax központi villanymotoros hajtásrendszer gondoskodik majd, a hajtott tengely a háromtengelyes buszok többségére jellemző módon a második, B-jelű egység lesz. Az energiafelhasználás minimális szintre csökkentése érdekében a gyártó ezen a típuson is szilícium-karbid (SiC) félvezető technikát használó, kompakt hajtásszabályzó invertert alkalmaz majd.
Az már korábban kiderült, hogy az új típus első példányait az elsődleges célpiacnak megfelelően skandináv partnercégek kapják majd, ennek ismeretében pedig az sem okoz különösebb meglepetést, hogy a nullszéria tagjait a „Busnordic” fantázianevű, hideg égövi viszonyokra optimalizált felszereltségi csomaggal szállítja majd a Solaris. Ez többek között növelt teljesítményű fűtést, kétrétegű thermopan oldalüvegezést, fokozott oldalfal-, tető-, valamint kerékjárat-szigetelést tartalmazó „skandináv hőszigetelő csomagot”, a villamosokra jellemző, havas és jeges úton az elindulást és megállást megkönnyítő homokszóró berendezést és a helyi követelményeknek megfelelve az utasajtók feletti külső megvilágítást is magába foglal. Szintén a felszereltség részét képezik majd az olyan biztonságnövelő, vezetéstámogató ADAS (Advanced Drivers Assistance Systems) funkciók, mint a szintén tavaly Brüsszelben bemutatott, a jármű holttereit figyelő és a buszvezetőt az esetleges veszélyhelyzetekre fény- és hangjelzéssel is figyelmeztető Mobileye Shield+ okos kamerarendszer, vagy a hagyományos külső visszapillantó tükröket helyettesítő MirrorEye kamerarendszer.
Annak ellenére, hogy az új Solaris Urbino 15 LE Electric esetében főként észak-európai megrendelésekre számít a gyártó, a típus minden olyan potenciális üzemeltető számára elérhető lesz majd, akik alacsony belépésű, háromtengelyes elektromos buszokat kívánnak üzembe helyezni városi, illetve városközi forgalomban – a Solaris kifejezetten ajánlja az új villanybuszt a dízelmotoros típusok mellett a kiöregedő CNG-hajtású autóbuszok kiváltására is. A kínálatba visszatérő háromtengelyes modell a leendő üzemeltetők kívánságaitól függően 2-2-0 vagy 2-2-1 ajtókiosztással, helyközi kivitelben akár 55 utasüléssel is rendelhető lesz.
Fotók: Solaris Bus & Coach