Magazin

Győrben próbázott a Credobus új elektromos autóbusza

A gyártó székhelyének otthont adó Győrben kapták lencsevégre csütörtökön a Kravtex-Kühne Csoport vadonatúj, tisztán elektromos hajtású típuscsaládjának elsőként bemutatkozó szóló tagjának egyik prototípusát. A saját kategóriájában az európai piac legkönnyebb fémvázas LE – low entry, azaz alacsony belépésű – villanybuszának ígérkező modell gyári futáspróbái már január óta tartanak Győrben és a környező településeken, és remélhetőleg már nem kell sokat várni a 2024 első felére ígért villanybusz hivatalos premierjére sem.

A belső égésű motorral szerelt Econell Next típuscsalád vázszerkezeti alapjait hasznosító 12 méteresszóló  modell saját tömege a Credobus állítása szerint mindössze 11,5 tonna, amivel 1,5-3 tonnával könnyebb, mint a konkurens típusok. Az alacsony nettó tömegnek köszönhetően a gyártó szerint az üzemeltetők által manapság elvárt egy feltöltéssel megtehető átlagos napi futásteljesítmény eléréséhez egy kisebb energiatároló képességű akkupakk beépítése is elegendő. Az Electronell 12 méteres alapváltozatába egy mindössze 294 kWh összkapacitású lítium-nikkel-mangán-kobalt-oxid (NMC) akkucsomag kerül, ami az ígéretek szerint 300 kilométeres autonómiát is tud kölcsönözni a típusnak.

A hajtásmódhoz képest viszonylag magas magyar hozzáadott értékű Electronell típuscsalád már bizonyított, többségében európai márkájú beépülő komponenseket használ. Ilyenek például a számos más európai buszgyártó (Mercedes-Benz, Van Hool, Menarinibus) típusaiban is megtalálható Akasol (Borgwarner) vontatási akkumulátorok, az ugyancsak széles körben, például az Alexander Dennis, a Wrightbus, az Iveco és az Otokar villanybuszaiban is alkalmazott, nagy terhelésre méretezett, 310 kW állandó-, és 410 kW csúcsteljesítményű Voith VEDS hajtásrendszer, vagy éppen az Eberspächer, a Knorr-Bremse, a ZF és a Dana különféle termékei is. A magyar összetevők tekintetében a házon belül fejlesztett és gyártott szekrényváz mellett többek között saját fejlesztésű hajtásvezérlő szoftver, hazai gyártású erősáramú box (HVBA), erősáramú kábelezés és részben saját fejlesztésű akkumulátormenedzsment (BMS) jellemzi az új termékvonalat.

A prototípus, amint a fotókon is látható, háromajtós kivitelben, 2-2-2 ajtókiosztással mutatkozik be, belső elrendezése egyaránt alkalmas városi és elővárosi felhasználásra is. Az új, zéró emissziós típuscsalád műszaki jellemzőiről tavaly októberben, az 53. Autóbusz Szakértői Tanácskozáson árult el részleteket a gyártó, az ennek kapcsán írt beszámolónk ide kattintva érhető el.

A fotókat ezúton is köszönjük Kiss Artúr Dánielnek!

Címkék