A következő hetekben az ország több megyéjében összesen 47 vadonatúj csuklós Credobus Econell 18 Next fog forgalomba állni. A járművek szállítási jogát a Credobusokat forgalmazó győri Kravtex még december közepén nyerte el az állami busztársaság vonatkozó közbeszerzési eljárásában. A 47 darab 18,2 méter hosszú kocsit a gyártó közel nettó 4,83 milliárd forint értékben szállítja le a Volánbusz részére.
Az AA JB-301-347 rendszámtartományba tartozó Econell csuklósok a Credobus típusaihoz mérten kicsit borsos áron, nettó 102,5 millió forintos darabonkénti vételáron érkeznek a társasághoz. A járművek végleges leosztása hivatalosan még nem ismert, de információink szerint a flotta egy jelentős része, egész pontosan 32 példány, Borsod-Abaúj-Zemplén megye helyközi közlekedését erősíti majd.
A Kravtex közlése szerint az új, 18 méteres Credobus modell alig két év alatt jutott el a gondolattól a 2021-ben bemutatott prototípusig, sorozatgyártásának megkezdésével pedig tavaly újraindult az évek óta szünetelő magyar csuklósbusz-gyártást. Az Econell 18 Next a világ legkönnyebb, 18 méteres csuklós autóbusza, saját tömege legalább 3 tonnával alacsonyabb a piacon elérhető típusokénál – állítja a gyártó. A modell a megszokott 17-18 helyett mindössze mintegy 14 tonna, ami közel 1 tonnával kevesebb egy 15 méteres háromtengelyes dízelbusz saját tömegénél. Az Econell 18 prototípusa már többször megfordult a Volánbusznál, s bár igazán tartós teszteket nem végeztek vele, a gyártó tapasztalatai szerint a nagyforgalmú elővárosi viszonylatokon lezajlott próbafutások során az állományban lévő más csuklós típusoknál 15 – 20%-kal alacsonyabb valós fogyasztást produkált. Ez buszonként, évente legalább 2-2,5 millió forint közvetlen üzemanyag-megtakarítást és a CO2-kibocsátás mintegy 10 tonnás csökkenését eredményezi.
Az Econell típuscsalád új generációját a Kravtex-Kühne Csoport a Volánbusz részére átadott mintegy 2.600 busz üzemeltetési tapasztalatai alapján fejlesztette ki, ezért az alapkonstrukció igazán kipróbáltnak számít. Ugyanakkor a gyártó megjegyzi, hogy mind a tervezés, mind a futáspróbák során szorosan együttműködtek a Volánbusz szakembereivel. A csuklós és szóló modellek demo járműveit Győrben, Budapest agglomerációjában (Érd, Gödöllő, Szigethalom), valamint Szolnokon és Nyíregyházán tesztelte az állami busztársaság, amely jelenleg a Kravtex egyedüli vásárlója. A tesztelésben részt vevő közel 20 járművezető részletes értékelését figyelembe véve, közel 50 ponton hajtottak végre a komfortot és a funkcionalitást növelő módosításokat a szériagyártás megkezdése előtt.
A típus több olyan műszaki megoldást is felvonultat, amelyek a Kravtex szerint az európai buszgyártás élvonalába tartoznak, s integrált fedélzeti elektronikus rendszeréhez pedig idehaza elsőként alkalmazott szolgáltatások kapcsolódnak. Ilyen a virtuális műszerfal, az eső- és fényérzékelő, valamint az egyre több gyártó által alkalmazott elektronikus rögzítőfék is.
Az autóbuszok mozgatásáról egy 6728 cm³ lökettérfogatú, hathengeres FPT NEF 6 (más néven Iveco Tector 7) erőforrás 320 lóerős (235 kW), 1100 Nm csúcsnyomatékot leadó változata gondoskodik, amely megfelel az Euro 6 E emissziós norma követelményeinek. Az erőátvitelért a ZF továbbfejlesztett, 6+1 fokozatú EcoLife 2 (ZF 6 AP 1220 B) automataváltója felel.
Az utasok kényelmét és biztonságát extra vastag ülések, praktikus telefontartók, USB-töltők, poggyásztartó, audio-vizuális utastájékoztató rendszer, kamerarendszer, utasszámláló berendezés valamint Full LED világítás szolgálja. A nyár beköszöntével különösen hasznos lesz az új, E-Control interfész, amelyen keresztül a járművezetők egyetlen kezelőfelületről vezérelhetik a teljesen integrált HVAC (fűtés, szellőztetés, légkondicionálás) rendszert.
Az Econell Next család midi, szóló és csuklós változatokban, dízel és elektromos hajtásopciókkal is rendelhető lesz. Az elektromos szóló modell 2023-ban, a csuklós várhatóan 2024-ben fog bemutatkozni – olvasható a Kravtex közleményében.
Fotók: Credobus