Csaknem negyven új autóbusz frissíti a Volánbusz Borsod-Abaúj-Zemplén megyei flottáját: 2 darab Volvo 8900-as, 5 darab szóló Credobus Econell 12, valamint 32 darab csuklós Credobus Econell 18 Next állt forgalomba a térségben az elmúlt hetekben. A nettó 3,8 milliárd forint értékű új beszerzésnek köszönhetően a járműállomány közel 10%-a megújult, átlagéletkora 16,5 évről 15,4 évre csökkent. A régió csuklós járműállományának csaknem háromnegyedét új autóbuszok alkotják.
A vadonatúj járművek május óta fokozatosan kapcsolódtak be a megye helyközi közlekedésébe, a 2 darab háromtengelyes Volvo 8900-as még májusban, az 5 darab szóló Econell júniusban, a 32 darab csuklós Econell Next pedig az elmúlt hetekben folyamatosan állt forgalomba a megye csaknem kéttucatnyi helyközi viszonylatán Miskolc, Kazincbarcika és Szerencs térségében.
A Volvókat egy 50 darabos, a Credobus Econell 12-eseket egy 200, az újgenerációs csuklós Econelleket pedig egy 47 darabos beszerzés keretében szerezte be a Volánbusz, összesen 23,5 milliárd forint értékben; a Volvo 8900-asok 85 millió, a szóló Econellek 72 millió, a csuklósok 102,5 millió forintos darabonkénti vételáron érkeztek a közkekedési társasághoz. Mindhárom típus légkondicionált, elektronikus utastájékoztatási rendszerrel, fedélzeti kamerarendszerrel, tolatókamerával, kerekesszék és babakocsi elhelyezésére kialakított speciális férőhellyel és a felszállást segítő rámpával, valamint USB-töltőpontokkal is rendelkeznek.
A lengyel gyártású háromtengelyes 8900-asok és a szóló Econellek már jól ismert típusnak számítanak a társaságnál, a 2021 végén bemutatott Econell 18 Next viszont most először jelent meg a társaság flottájában. A új típus több olyan műszaki megoldást is felvonultat, amelyek a Kravtex szerint az európai buszgyártás élvonalába tartoznak, s integrált fedélzeti elektronikus rendszeréhez pedig idehaza elsőként alkalmazott szolgáltatások kapcsolódnak. Ilyen a virtuális Continental műszeregység, az eső- és fényérzékelő – amelyek révén a világítás és az ablaktörlők működtetése is automatikus lehet –, valamint az egyre több gyártó által alkalmazott elektronikus rögzítőfék is. Az 56 ülő és 70 álló utas befogadására alkalmas autóbuszok háromajtós kivitelben készültek, mozgatásukról a Kravtex járműveiből jól ismert 6728 cm³ lökettérfogatú, hathengeres FPT NEF 6 (más néven Iveco Tector 7) erőforrás 320 lóerős változata került. Az erőátvitelről a ZF továbbfejlesztett, 6+1 fokozatú EcoLife 2 (ZF 6 AP 1220 B) automataváltója gondoskodik.
Dr. Krankovics István, a Kravtex Kft. ügyvezető igazgatója az átadott Credobusokkal kapcsolatban az átadón kiemelte:
A Credobus Econell 18 Next csúcskategóriájú magyar termék, 3 tonnával alacsonyabb tömegével ez a legkönnyebb csuklós busz a világon. Az új, 47 darabos flotta a cégcsoport mosonmagyaróvári és győri üzemeiben készült, újraindítva az évek óta szünetelő magyar csuklósbusz-gyártást. A Kravtex-Kühne Csoport a Nemzeti Autóbuszgyártási Cselekvési Programnak köszönhetően növelni tudta gyártókapacitását, és a kelet-közép európai régió egyik legnagyobb buszgyártó bázisát hozta létre. A Volánbusz Zrt. 5950 darabos buszparkjában idén már több mint 2700 Credobus fog üzemelni. A versenyképes vételár mellett az ultrakönnyű konstrukciójú buszflotta éves szinten több mint 5 milliárd forinttal csökkenti a busztársaság energiaköltségét.
Németh Tamás, a Volánbusz általános vezérigazgató-helyettese kifejtette:
A Volánbusz célja továbbra is az, hogy a járműpark folyamatos megújításával még vonzóbbá tegye a közösségi közlekedést az egyénivel szemben. Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében is folyamatos a flotta megújítása, de ekkora volumenű fejlesztésről sok éve óta nem számolhattunk be az itt élőknek. Különösen látványos fejlődést hoz a csuklós állomány csaknem háromnegyedének egyidejű cseréje, hiszen a 32 új járműnek köszönhetően a 44 darabos csuklós flotta 11,4 évről 3,2 évesre fiatalodott.
Fotók: Volánbusz Zrt.