Kitekintő

Ezentúl Scania helyett Volvo alvázon kínálja városi villanybuszát a Castrosua

Egy nemrég megkötött együttműködési megállapodásnak köszönhetően a jövőben is elérhető lesz svéd alvázon a Spanyolország legismertebb autóbusz-karosszálói közé tartozó Castrosua 2021-ben bemutatott villanybusza, a NELEC. A modell eredetileg a Scania motortornyos elektromos főegységén motortornyos kialakítású elektromos alvázán debütált, amit azonban a „griffes” márka a buszgyártói tevékenységének leállításával párhuzamosan hamarosan kivezet a piacról. A NELEC-et azóta ugyan adaptálták a BYD platformjára is, de az európai alapokat preferáló spanyol igények kielégítésére a Castrosuának egy másik európai alvázszállító után kellett néznie, amit a Volvo Buses személyében talált meg.

A három évig fejlesztett NELEC 2021-es premierje mérföldkövet jelentett a spanyol karosszáló 1948 óta íródó történetében, és bemutatásakor a Castrosua arra számított, hogy a Red Dot Design Award formatervezési díjjal is kitüntetett modell nem csak Iberiát, hanem a nemzetközi piacot is meghódítja majd. A szakmai elismerések dacára azonban a Scania alvázas változat nem volt egy sikertörténet, olyannyira nem, hogy egyáltalán nem is érkezett rá megrendelés. Az áttörést a májusban bemutatott BYD alvázra adaptált verzió hozta el, amelyből a madridi EMT összesen 50 példányt vásárolt 2023 októberében. A kereskedelmi kudarc ellenére a Castrosua nem adta fel a Scaniával való együttműködését sem, sőt, a Busworld Europe 2023 kiállításon egy új helyközi villanybuszt mutatott be a Scania vadonatúj elektromos LE alvázán.

A legfrissebb, a Volvóval kötött stratégiai együttműködés a résztvevők közlése szerint az M3/I osztályú városi autóbuszok spanyolországi fejlesztésére és gyártására fókuszál majd. A megállapodás emellett arra is kitér, hogy a felek a jövőben egyesítik erőiket és tudásukat a városi forgalomra szánt elektromos autóbuszok további fejlesztése terén is. A nemrégiben szentesített szövetség is része a Volvo azon idén márciusban bejelentett üzleti modellváltásának, melynek eredményeként teljesen felszámolja az évek óta veszteségesen működő európai autóbusz-gyártói tevékenységét. A gyártás felszámolását követően viszont továbbra is biztosított lesz a Volvo saját fejlesztésű busztípusainak jövője: az elektromos Volvo 7900 E és EA, a 7900 Hybrid, valamint a 8900-as típusok gyártását az egyiptomi MCV veszi át,  a viszonylag friss fejlesztésű 9700-as és 9900-as modelleket pedig a spanyol Sunsundegui készíti tovább Volvo licenc alapján.

A Castrosua független karosszálóként már korábban is felépítményezett Volvo platformra, de a mostani megállapodás egy jóval szorosabb együttműködésről szól. A felek ugyan nem részletezik, hogy pontosan ez mit jelent, de vélhetően arról van szó, hogy a Castrosua által, a Volvo BZL Electric alvázra gyártott villanybuszokat a Volvo a saját hálózatán keresztül értékesítené Volvo márkajelzés alatt, ugyanúgy. mint ahogyan azt az egyiptomi MCV Volvo BZL alvázas elektromos buszai esetében is teszi.

A Volvo a BZL Electric tisztán elektromos hajtású autóbuszokhoz kifejlesztett önjáró alvázcsaládjáról 2021 őszén rántotta le a leplet. A platform egyszintes és emeletes felépítmények fogadására is alkalmas, és elsősorban az Egyesült Királyság, valamint Ausztrália piacára fejlesztette ki a svéd gyártó. Jobbkormányos kivitelben az Egyesült Királyságban már több száz MCV villanybusz alatt megtaláljuk, de balkormányos elektromos busz az európai piacon még nem épült rá, így a Castrosua lesz az első gyártó az öreg kontinensen, amely erre az alvázra karosszál. A balkormányos BZL Electric platformra egyébként a Volvo tultitláni székhelyű mexikói leányvállalata épített elsőként karosszériát, az új típust Volvo Luminus néven mutatták be idén tavasszal.

A NELEC alá az egyszintes buszokhoz való technikai alap kerül majd, amelyre 9 300 és a 13 000 mm közötti hossztartományban építhető karosszéria. A hajtásról egy 167 kW állandó-, és 200 kW csúcsteljesítményű, mindössze 425 Nm maximális nyomatékú centrális villanymotor gondoskodik, a Volvo villanybuszaitól megszokott módon egy kétfokozatú automatizált sebességváltón keresztül. Az alváz 94 kWh modulonkénti kapacitású lítium-nikkel-kobalt-alumínium-oxid (NCA) vontatási akkumulátorokkal érkezik, a megrendelő 3, 4 vagy 5 modulból álló, rendre 282, 376 vagy 470 kWh összkapacitású akkucsomagot is választhat. Az utastér optimális kihasználása érdekében az  energiatárolók a tetőre kerülnek majd.

A jövő év végén sorozatgyártásba kerülő Volvo alvázas NELEC-ről további részleteket nem árultak el a felek, így azt sem lehet tudni, hogy a típus elérhető lesz-e háromajtós kivitelben, a BZL Electric alváz ugyanis kialakításából adódóan – legalábbis a 2021-ben bemutatott változat, legyen az jobb-, vagy balkormányos – nem, vagy csak erős kompormisszumokkal alkalmas harmadik utasajtó beépítésére. A kompromisszumos megoldásra jó példa a szingapúri SC Auto által karosszált, a helyi piacra szánt Volvo BZL-SC Neustar City típus (alábbi képen), amely esetében a harmadik ajtó igen szokatlan helyre, a hátsó túlnyúlás legvégébe került.

Címkék