Új elektromos típus piaci bevezetésével ünnepli fennállásának 25. évfordulóját a Volvo Buses Mexico: a svéd gyártó mexikói leányvállalata a napokban mutatta be a teljes egészében a tultitláni üzemében készülő vadonatúj elektromos modelljét, a Luminust. A Volvo az utóbbi időszakban, annak ellenére, hogy az ország még igencsak gyerekcipőben jár az elektromobilitás terén, már jelentős összegeket költött fosszilis tüzelőanyagoktól mentes termékportfóliójának kutatására és fejlesztésére, ennek az egyik kézzel fogható eredménye a Luminus.
A Volvo Buses az elmúlt öt évtizedben piaci részesedésének növelése érdekében több önálló, patinás karosszériagyártót is felvásárolt Európában: több más cég mellett a svéd Säfflet, a német Drögmöllert és a dán Aabenraa Karrosserit, a finn Carrust, s próbálkozott az Ikarus bekebelezésével is. A Volvo ezt a modellt az öreg kontinensen kívül más földrészeken is alkalmazta, Mexikóban például az ország legjelentősebb buszgyártóját, a Mexicana de Autobuses-t (MASA) szerezte meg magának 1998-ban. Míg Európában ez a stratégia elbukott és a Volvo kénytelen volt megválni az összes felvásárolt buszgyártó üzemétől és részben a túl korán elkezdett elektromos átállás miatti jelentős piacvesztés eredményeként még a komplett buszok európai gyártásának befejezésére is kényszerül 2024-ben, addig Mexikóban töretlen sikerrel, Közép-Amerika egyik legjelentősebb buszgyártójává nőtte ki magát. A tultitláni üzemben komplett, kifejezetten a közép- és dél-amerikai piac igényei szerint kialakított típusokat – Volvo 9800, 9800DD, 7300 – gyártanak, s a termékpaletta hamarosan egy új, tisztán elektromos hajtású modellel is bővül, a Volvo Luminussal, amely a Volvo Buses Mexico első saját villanyhajtású típusa.
A Luminus 9 300 és a 13 000 mm közötti hossztartomány között több hosszúságban is elérhető lesz és a Volvo BZL Electric nevet viselő elektromos platformjára épül. Hosszváltozattól függetlenül minden esetben egy 167 kW állandó-, és 200 kW csúcsteljesítményű, mindössze 425 Nm maximális nyomatékú centrális villanymotor gondoskodik a jármű hajtásáról, a Volvo villanybuszaitól megszokott módon egy kétfokozatú automatizált sebességváltón keresztül. A típust 94 kWh modulonkénti kapacitású lítium-nikkel-kobalt-alumínium-oxid (NCA) vontatási akkumulátorokkal szerelik, s a megrendelő 3, 4 vagy 5 modulból álló, rendre 282, 376 vagy 470 kWh összkapacitású akkucsomagot is választhat. Az utastér optimális kihasználása érdekében az energiatárolókat a tetőn helyezték el.
A Volvo a modell mellé átfogó, kulcsrakész megoldásokat is kínál ügyfelei számára, a töltési infrastruktúra kiépítésén túl biztosítja a teljes a szervízhátteret a járművek üzemideje alatt, ennek érdekében folyamatosan bővíti értékesítés utáni szervízhálozatát. A Luminus a Volvo európai piacos buszaiban is ismert szolgáltatásokkal és biztonsági rendszerekkel is felszerelhető, ilyen például a Volvo Connect flottakövető szolgáltatás, a sebességkorlátozási zónák kijelölésére alkalmas Volvo Zone Management „geokerítés” funkció, vagy éppen a gyalogos és kerékpáros közlekedőket is érzékelő vezetéstámogató biztonsági rendszer.
Fotók: Vía Libre